تاریخ: ۱۶ مهر ۱۳۹۸ ، ساعت ۱۹:۳۲
بازدید: ۱۵۵
کد خبر: ۶۱۰۳۰
سرویس خبر : مسکن و ساختمان
شکوری:

ستاد سنگ در حال حاضر مُرده است

می متالز - رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی با بیان اینکه ستاد سنگ کشور در حال حاضر مرده است، گفت: ستاد سنگ کشور باید احیا شود تا شاهد توسعه صنعت سنگ و ارزآوری برای کشور باشیم که در این راستا باید بخش دولتی به کمک بخش خصوصی آمده و کمک و مشورت لازم را انجام دهد.
ستاد سنگ در حال حاضر مُرده است

به گزارش می متالز، بهرام شکوری در آئین افتتاحیه دوازدهمین نمایشگاه بین المللی سنگ ایران (محلات - نیمور) اظهار کرد: تولید سنگ دنیا ۱۴۰ میلیون تن است که سهم کشورهایی مثل چین، هند، ایران و برزیل در این تولید ۷۰ درصد است. سهم تجارت سنگ در دنیا در سال ۲۰۱۷ بیش از ۲۷ میلیارد دلار بوده که سهم ایتالیا از این مبلغ ۱۳.۵ درصد، ترکیه ۱۲.۱ درصد، هند ۱۰.۸ درصد، برزیل ۷ درصد و ایران ۱.۱ درصد است.

وی در خصوص سهم پایین ایران از تجارت سنگ دنیا افزود: میزان ذخایر سنگ ایران ۳.۴ میلیارد تن است که با این میزان می‌توانیم ۲۰ درصد سهم تجارت سنگ را از آن خود کرده و اشتغال و ارزآوری خوبی را شاهد باشیم.

رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با تاکید بر اینکه باید از ظرفیت های موجود استفاده کرد، تصریح کرد: میزان ضایعات استخراج سنگ از معادن کاهش زیادی داشته و با توجه به اینکه امروز تولید منهای ضایعات مدنظر قرار دارد باید ضایعات را به صفر رساند. از طرفی بسیاری از شرکت‌ها از ضایعات سنگ در پیکرتراشی و تولید برخی محصولات استفاده می‌کنند.

شکوری بیان کرد: بیش از ۹۰ درصد از ۱۵ میلیون تن سنگ‌ تولیدی سالیانه در ایران، در داخل کشور فرآوری می شود و نهایتا نزدیک ۱۰ درصد آن به صورت سنگ کوپ یا فراوری شده صادر می‌شود در نتیجه ایران در تولید سنگ کوپ سهم اندکی دارد.

وی با اشاره به سهم تولید و صادرات برخی کشورهای دنیا گفت: هند دومین تولیدکننده سنگ دنیاست و ۳۰ درصد سنگ خود را به صورت کوپ و ۳۰ درصد را فرآوری شده صادر می کند. ایتالیا نیز با داشتن ذخایر سنگی خوب ۲۲ درصد تولید خود را به صورت سنگ کوپ و ۶۰ درصد را فرآوری شده صادر می کند که با توجه به عملکرد خوب این کشورها در حوزه صادرات باید بررسی‌هایی توسط کارشناسان صورت گیرد تا با رفع مشکلات، میزان صادرات در ایران نیز افزایش پیدا کند.

عناوین برگزیده