تاریخ: ۳۰ مهر ۱۳۹۸ ، ساعت ۱۳:۱۱
بازدید: ۱۳۱
کد خبر: ۶۳۳۳۴
سرویس خبر : انرژی
سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صمت خبر داد:

امضای تفاهمنامه ۶۰ میلیون یورویی برای داخلی‌سازی تجهیزات پتروشیمی

می متالز - صادقی نیارکی: «ارزش تفاهم نامه داخلی‌سازی تجهیزات صنایع پتروشیمی بیش از ۶۰ میلیون یورو است.»
امضای تفاهمنامه ۶۰ میلیون یورویی برای داخلی‌سازی تجهیزات پتروشیمی

به گزارش می متالز، مهدی صادقی نیارکی، سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صمت در مراسم امضای تفاهم نامه داخلی‌سازی تجهیزات صنایع پتروشیمی در راستای نهضت ساخت داخل گفت: توسعه صنایع در حوزه پتروشیمی و نفت و گاز یکی از اولویت های توسعه ساخت داخل و تحقق خودکفایی در این بخش است و این تفاهم نامه در راستای تحقق اهداف توسعه و تعمیق ساخت داخل است.

وی افزود: زنجیره ارزش محصولات پتروشیمی و صنایع تبدیلی یکی از اولویت های کشور در جهت ساخت داخل محسوب می شود. ماشین سازی و تجهیزات، موتور محرکه صنعت و دارای ارزش افزوده بالایی است و این شاخه معیاری برای توسعه صنعتی یک کشور محسوب می شود و در همین زمینه حدود سه هزار و ۵۰۰ واحد تولید صنایع و تجهیزات در کشور وجود دارد.

صادقی نیارکی گفت: تا کنون دو میز تخصصی در حوزه خودرو سازی با امکان کاهش ارزبری ۱۰۷ میلیون یورو برگزار شده و همچنین با پیگیری‌های انجام شده در صنایع مختلف کشور بیش از دو هزار نیاز صنعتی شناسایی شده است.

به گفته سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صمت، تفاهم‌نامه امروز میان شرکت های آذرآب اراک و ماشین سازی اراک با شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت به ارزش ۶۰ میلیون یورو منعقد می‌شود. این تفاهم‌نامه برای ساخت تجهیزات ثابت دو پتروشیمی داخلی به امضای طرفین می رسد. توسعه داخلی سازی در این پروژه مشترک برای تجهیزات یکی از پتروشیمی های داخلی بیش از ۶۲ درصد و برای یک واحد پتروشیمی دیگر ۵۵ درصد هدف گذاری شده است. ‌

سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صمت اظهار داشت: ۱۸ طرح با بیش از ۹ میلیارد یورو در صنعت پالایشگاهی و پتروشیمی هم اکنون در حال اجراست که به صورت متوسط ۶۰ درصد ماشین آلات و تجهیزات آنها توسط سازندگان ایرانی تامین می شود. ارزش محصولات پتروشیمی صنایع تکمیلی و تبدیلی یکی از مزیت های اصلی کشور در مسیر توسعه صنعتی محسوب می‌شود و با توجه به تعمیر و ساخت داخل و افزایش ضریب خود اتکایی در این صنعت، تحقق استقلال صنعتی امری ضروری است.

عناوین برگزیده