تاریخ: ۲۸ مهر ۱۳۹۸ ، ساعت ۲۳:۳۳
بازدید: ۱۶۲
کد خبر: ۶۳۷۴۵
سرویس خبر : اقتصاد و تجارت

کدهای تجاری جدید بین ایران و اتحادیه اوراسیا ایجاد می‌شود

می متالز - مدیرکل دفتر همکاری‌های بین‌المللی گمرک جمهوری اسلامی ایران گفت: مقدمات اشتراک و منطبق‌سازی کدهای تجاری جدید بین ایران و کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا فراهم شده و به زودی اجرایی می‌شود.
کدهای تجاری جدید بین ایران و اتحادیه اوراسیا ایجاد می‌شود

به گزارش می متالز، حسین کاخکی صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در حال حاضر کدهای تجاری ایران 8 رقمی و کدهای تجاری مورد استفاده در اتحادیه اوراسیا 10 رقمی است که مقدمات انطباق و مشترک‌سازی این کدها در کشورمان برای شروع تجارت چندجانبه فراهم شده و به زودی عملیاتی می‌شود.

مدیرکل دفتر همکاری‌های بین‌المللی گمرک جمهوری اسلامی ایران فعال شدن سازمان‌ها و بخش خصوصی برای ورود قوی‌تر ایران در عرصه تجارت بین‌المللی را خواستار شد و عنوان کرد: فرصتی بسیار خوب فراهم شده تا بتوانیم از مزایای اجرای قانون موافقت‌نامه تشکیل منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا بهره‌مند شویم.

کاخکی نقش بسیار تعیین کننده بخش خصوصی برای موفقیت کشورمان در حوزه تجارت با کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا را مورد تأکید قرار داد و تصریح کرد: امیدواریم زمینه‌سازی‌ها به گونه‌ای در داخل انجام شود تا در این 3 سالی که ایران به طور موقت عضو اتحادیه اوراسیا است از مزایای الحاق به نحو شایسته‌ای بهره‌مند شویم.

وی با بیان اینکه گمرک نقشی بسیار تعیین کننده و محوری در اجرای قانون و موافقت‌نامه‌های مشترک بین ایران و کشورهای عضو اوراسیا دارد ابراز داشت: هر کدام از کشورهای عضو این پیمان قوانین مربوط به خودشان را در حوزه تجارت دارند اما برای استفاده بیشتر از مزیت‌های این عضویت، اقداماتی را در حوزه کدهای تجاری انجام می‌دهند.

 مدیرکل دفتر همکاری‌های بین‌المللی گمرک جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه کدهای تجاری در حقیقت همان سیستم هماهنگ شده کالا هستند اظهار داشت: گمرک کشورمان هم‌اینک از این کدها استفاده می‌کند و تنها فرق و اختلافی که بین ایران و کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا وجود دارد تعداد ارقام موجود در این کدهای گمرکی است.

کاخکی از آماده کردن کدهای تجاری جدید کشورمان در سازمان توسعه تجارت جهت ورود به جمع کشورهای عضو معاهده اوراسیا خبر داد و گفت: طبق برنامه کد تجاری هشت رقمی ایران با کد تجاری کشورهای عضو این اتحادیه مشترک می‌شود و برای دو رقم باقیمانده نیز تیم‌های کارشناسی در حال بررسی و برنامه‌ریزی هستند.

عناوین برگزیده