تاریخ: ۲۹ مهر ۱۳۹۸ ، ساعت ۱۵:۴۸
بازدید: ۱۶۸
کد خبر: ۷۴۳۰۳
سرویس خبر : اقتصاد و تجارت
رئیس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی فارس:

بارقه‌های امید را می‌توان در تجارت خارجی دید

می متالز - رئیس کمیسیون صادرات، واردات و گمرک اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس گفت: در چند سال اخیر بخش بازرگانی و تجارت خارجی کشور ما در شرایط بسیار سختی بوده است که در حال حاضر شاهد ایجاد بارقه‌های امید در این بخش هستیم.
بارقه‌های امید را می‌توان در تجارت خارجی دید

به گزارش می متالز، خسرو فروغان دوشنبه ۲۹ مهر در جلسه کمیسیون صادرات، واردات و گمرک اتاق بازرگانی فارس بیان کرد: امروز تجارت خارجی و ارتباط اقتصادی کشورها با کشور ما در حال تغییرات زیادی است و می‌توانیم بگوییم راه‌های برای برقراری مجدد ارتباط با کشورهایی از جمله کشورهای اروپایی، چین و امارات باز شده است.

وی افزود: این درحالی است که خود این کشورها پیشنهاد دهنده راه‌های حل مشکلات مالی با کشور ما هستند و این رویه امید بخشی برای تجار و بازرگانان کشور خواهد بود.

فروغان با بیان اینکه در شرایط نامناسب تصمیم‌ها منطقی نیست و همه بخش‌های اقتصادی با مشکل روبرو می‌شود، اظهار کرد: برای برخورداری از اقتصاد فعال و پویا باید زنجیره اقتصادی شامل تمام بخش‌های از جمله صادرات، واردات، تولید و توزیع باید در کنار هم دیده شوند تا حرکت اقتصادی خوب و روان در کشور ایجاد شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود پیرامون شورای پژوهش اتاق بازرگانی فارس، اضافه کرد: اتاق بازرگانی فارس در دوسال اخیر در مسایل و مشکلات بخش اقتصاد، تجارت و بازرگانی استان را احصا و جهت رفع آنها راهکارهایی را در قالب کار علمی و پژوهشی دنبال می‌کند.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی فارس با بیان اینکه مشکلات و موانع در بخش صادرات و واردات بسیار زیاد است و این بیانگر نیاز این بخش به کارهای علمی و زیربنایی است، ادامه داد: خروجی پژوهش‌های اتاق بازرگانی موجب رفع مشکلات، تسهیل شرایط و حضور موفق در بازارهای هدف خواهد شد که ما در این کمیسیون تلاش می‌کنیم اولویت‌های طرح‌های پژوهشی اتاق در حوزه صادرات و واردات را پیشنهاد و با جدیت پیگیری کنیم. 

معاون برنامه‌ریزی و سرمایه گذاری سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس نیز در این جلسه با اشاره به فرصتهای سرمایه گذاری بی‌نام (استعلامات ۱۱ گانه اخذ و آماده واگذاری است) موجود در استان گفت: شرایط حال حاضر کشور به منظور انجام سرمایه گذاری بسیار مثبت است.

ساداتی با اشاره به وجود تحریمهای ظالمانه بر صنعت نفت کشور افزود: درآمد فعلی دولت صرفا منوط به صادرات غیر نفتی است و در این شرایط نیاز به اعمال محدودیت‌ها و ممنوعیت‌هایی در صادرات و واردات کالا می‌باشد که سیاست گذاری‌ها در خصوص این ممنوعیت‌ها در راستای حمایت تولید داخلی و بسیاری از محدودیت‌های اعمال شده به منظور کاهش نیاز ارزی کشور تبیین شده است.

معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان صمت فارس خاطرنشان کرد: از ۱۰ هزار و دو فقره سفارش ثبت شده، شش هزار و ۱۷۶ مورد در کمتر از ۷ روز تایید نهایی شده که این نشان دهنده پذیرش بالا در ثبت سفارشات است.

ساداتی همچنین با اشاره به حوزه تجارت خارجی استان بیان کرد: در یک سال گذشته بیش از ۶۰۰ بخشنامه توسط متولیان حوزه صادرات، واردات و گمرک در کشور صادر شده است که این آمار جای تعمق دارد.

عناوین برگزیده