تاریخ: ۱۰ آبان ۱۳۹۹ ، ساعت ۱۶:۰۲
کد خبر: ۱۳۹۸۶۴
عضو هیات‌ مدیره بانک آینده:
می متالز - عضو هیات‌ مدیره بانک آینده معتقد است که مجموعه اقدامات رخ داده در بازار سرمایه طی هفته‌های اخیر، در بازگشت اعتماد به بازار اثرگذار بوده است
تاثیر مثبت اقدامات اخیر در بازگشت اعتماد به بازار

تاثیر مثبت اقدامات اخیر در بازگشت اعتماد به بازار

به گزارش می متالز، علی سعیدی گفت: معاملات امروز روان بود و ما شاهد برقراری تعادل روی سهام مختلف هستیم. با نیم نگاهی به بازار به نظر می‌آید که معاملات امروز به نسبت گذشته مسیر تحلیلی و عقلایی بیشتری را در پیش گرفته است.

وی افزود: در هفته‌های گذشته کلیت بازار سرمایه فارغ از اینکه در این بازار چه اتفاقی در حال رخداد است، وضعیت کاهش قیمت‌ها را تجربه می‌کرد ولی امروز سهم‌های زیادی – به ویژه سهام بنیادی – مثبت شده‌اند.

افزایش قیمت در شرایط اقتصادی کنونی طبیعی است

معاون پیشین سازمان بورس و اوراق بهادار در تبیین شرایط فعلی توضیح داد: سرمایه‌گذاران همیشه برای بازار و سهام مختلف آن یک کف را در نظر دارند؛ از طرفی شرکت‌ها محصولاتی را تولید می‌کنند و در بازار می‌فروشند که اخیرا قیمت فروش محصول آنها حدود ۵۰ درصد بالا رفته است.

سعیدی با بیان اینکه بعضی از این شرکت‌ها محصول خود را در بورس عرض می‌کنند و در بورس کالا افزایش قیمت اینها مشهود است، گفت: طبیعی است که اینها قبلا باید افزایش قیمت پیدا می‌کردند ولی به خاطر جو بازار و شرایط هیجانی، این اتفاق نمی‌افتاد.

وی ابراز امیدواری کرد: شرایط امروز به عنوان آغازین روز هفته ادامه پیدا کند و آن استحکامی که مورد نظر هست، در بازار تثبیت شود.

افزایش یا کاهش قیمت سهام جز طبیعت بازار سرمایه است

عضو هیات‌ مدیره بانک آینده با اشاره به اهمیت نقد شوندگی و تلاش‌های اخیر سازمان بورس در این راستا اظهار داشت: یکی از مسائلی که برای جمیع سرمایه‌گذاران بسیار مهم است، موضوع نقد شوندگی است. از طرفی سازمان بورس به عنوان متولی بازار و شورای عالی بورس به عنوان سیاست‌گذار در زمان‌های مختلف، استراتژی‌های متفاوتی را با توجه به وضعیت بازار اتخاذ می‌کنند که این، هم لازم است و هم مورد انتظار سرمایه‌گذاران در بازار است.

سعیدی افزود: اینکه قیمت‌های سهام افزایش یا کاهش پیدا کند، جزو طبیعت بازار است؛ بنابراین، ریسک قیمت ممکن است چندان سرمایه‌گذار را ناراحت نکند؛ مساله مهم‌تر، نقد شوندگی است و نقد شوندگی هم نهایتا به این معناست که سرمایه‌گذار هرگاه اراده کرد وارد شود، سهام به اندازه کافی برای خرید وجود داشته باشد؛ از طرفی در زمان فروش هم خریدار وجود داشته باشد و این کاری است که معمولا بازارگردان ها انجام می‌دهند.

بازارگردانی به نقدشوندگی سهام کمک می‌کند

عضو هیات‌ مدیره بانک آینده، همچنین به اقدام سازمان بورس در الزام شرکت‌ها به بازار گردانی اشاره و یادآوری کرد: اینکه سازمان بورس بار دیگر این الزام را متذکر شد قطعا به نقد شوندگی بیشتر بازار کمک کرد.

سعیدی افزود: صندوق‌های اختصاصی بازار گردانی هم از گذشته در بازار بودند که اینها نیز معافیت مالیاتی دارند؛ همین‌طور روی کارمزدی که به ارکان باید داده شود، معافیت وجود دارد و فقط مختصری کارمزد برای کارگزار در نظر گرفته می‌شود.

به گفته وی، اگر روی فعالیت‌های خریدوفروش صندوق‌های اختصاصی بازار گردانی هم با توجه به اینکه از چنین معافیت‌هایی برخوردارند، نظارت بیشتری باشد تا تعهدات خود را انجام دهند، قطعا می‌تواند از جنبه نقد شوندگی کمک‌کننده باشد و اعتماد تازه‌ای را به بازار و فضای ذهنی سرمایه‌گذاران تزریق کند.

معاملات اعتباری راهی برای افزایش نقدشوندگی سهام

معاون پیشین سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه با بیان برخی دیگر از راهکارها برای افزایش نقد شوندگی در بازار سرمایه گفت: در کنار این اقدامات، گام‌های دیگری هم می‌توان برداشت که بورس‌های دنیا هم آن را تجربه کرده‌اند؛ مثلا معاملات اعتباری یکی از مواردی است که طبیعتا می‌تواند به نقد شوندگی سهام کمک کند.

سعیدی افزود: در این معاملات، ناظران در مواردی که بورس‌ها روند افزایشی خارج از حد معقول را تجربه می‌کنند، درصد اعتبار را کاهش می‌دهند تا اینکه شتاب قیمت‌ها کنترل شود. در مقابل، زمانی که بازارها حالت رکودی به خود می‌گیرند، درصد معاملات اعتباری بالا می‌رود و طبیعتا اگر در بورس ما هم این اتفاق رخ دهد، کمک‌کننده خواهد بود.

وی توضیح داد: به‌هرحال همان‌طور که راننده برای خودروی خود ترمز و دنده دارد، ریزساختارهای بازار سرمایه هم در اختیار سیاست‌گذار است و می‌تواند به واسطه آن سرعت را کم و زیاد کند. این البته به معنای تغییر مداوم مقررات نیست و طبیعتا مقررات باید یک ثبات نسبی داشته باشند، ولی روی بعضی از ریزساختارها می‌شود این کار را انجام داد.

مقررات نباید زیاد دستخوش تغییر شود

معاون پیشین سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: بین سرمایه‌گذاران باید این مفاهمه برقرار باشد تا آنها هم بدانند تنظیم ریزساختارها در اختیار سازمان بورس به عنوان نهاد ناظر است و این را به حساب تغییر مقررات نگذارند. هرچند این هم حرف درستی است که مقررات نباید زیاد دستخوش تغییر شود؛ بنابراین اگر این درک متقابل ایجاد شود که چه تفاوتی بین مقررات و ریزساختارها وجود دارد، آن زمان می‌شود انتظارات را هم مدیریت کرد.

سعیدی همچنین با تاکید بر لزوم حفظ استقلال سازمان بورس اظهار داشت: با توجه به تصریحی که در قانون بازار اوراق بهادار وجود دارد مبنی بر اینکه سازمان بورس به عنوان نهاد ناظر یک نهاد عمومی غیردولتی است و اینکه اعضای هیات‌ مدیره انحصارا باید از بخش خصوصی باشند و همین‌طور این الزام که عمده اعضای شورای عالی بورس از بخش غیردولتی باشند، این استقلال باید محترم شمرده شود.

وی تاکید کرد: همانظور که نهاد ناظر بازار پول (بانک مرکزی) نیاز دارد که این استقلال را داشته باشد و در زمان استقلال می‌تواند سیاست‌های خود را به نحو بهتری به اجرا دربیاورد، در مورد نهاد ناظر بورس هم حفظ این استقلال کاملا حیاتی است.

سعیدی با بیان اینکه قانون‌گذار نیز در زمان تصویب قانون بازار اوراق بهادار به این مساله مهم توجه داشته که استقلال سازمان بورس رعایت شود، افزود: اینکه این استقلال به رسمیت شناخته و بر غیردولتی بودن این نهاد تاکید شود، می‌تواند یکی از مسیرهایی باشد که سازمان بورس را در ایفای وظایف به نحو عالی کمک کند و باعث شود مداخلات کمتری در فرآیند تصمیم‌گیری‌های این نهاد شکل بگیرد.

عناوین برگزیده