تاریخ: ۱۰ آبان ۱۳۹۹ ، ساعت ۱۸:۱۴
کد خبر: ۱۳۹۹۲۴
مدیر سرمایه‌گذاری صندوق‌ها و سبدهای شرکت تامین سرمایه بانک ملت تشریح کرد:
می متالز - مدیر سرمایه‌گذاری صندوق‌ها و سبدهای شرکت تامین سرمایه بانک ملت از افزایش تمایل شرکت‌ها به داشتن بازارگردان خبر داد و گفت: به دنبال دستورالعمل بورس تهران و فرابورس مبنی بر لزوم استفاده از بازارگردان تمامی شرکت‌های فعال در بازار سهام را از ۱۲ مهرماه سال جاری، تمایل شرکت‌ها برای به‌کارگیری بازارگردان، افزایش یافت.
افزایش تمایل شرکت‌های بورس به استفاده از بازارگردان

افزایش تمایل شرکت‌های بورس به استفاده از بازارگردان

به گزارش می متالز، رسول رحیم نیا با بیان این مطلب گفت: همه شرکت‌ها موظف شدند برای بازارگردانی سهام خود از یک بازارگردان استفاده کنند. برای این موضوع دو راهکار وجود دارد؛ یا شرکت‌ها قرارداد جداگانه‌ای برای این موضوع منعقد کنند یا از خدمات بازارگردان های فعال در بازار سرمایه استفاده کنند.

وی افزود: بهترین روش توصیه شده برای بهره‌مندی از خدمات بازارگردانی، همان صندوق‌های بازارگردانی هستند. این صندوق‌ها کاملا شفاف عمل می‌کنند. هم عملکرد روزانه و هم ارزش دارایی آنها شفاف است و با انتشار در اختیار عموم سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد.

افزایش ارزش خالص دارایی‌های صندوق‌های بازار گردانی

مدیر سرمایه‌گذاری صندوق‌ها و سبدهای شرکت تامین سرمایه بانک ملت توضیح داد: ارزش خالص دارایی‌های صندوق سرمایه‌گذاری بازارگردانی ملت نیز تا پایان مهرماه سال جاری از ۴۲.۵ هزار میلیارد ریال فراتر رفت و در فهرست بزرگ‌ترین صندوق‌های فعال در این حوزه قرار گرفت و در شرایطی که سهام تحت مدیریت بازارگردانی صندوق ملت با گره معاملاتی مواجه شود صندوق عملکرد مناسبی را نشان می‌دهد و با ایجاد تعادل فرایند نقدشوندگی را در سهام مزبور تسهیل می‌کند.

به گفته رحیم نیا، بازارگردانی سبب می‌شود تا سرمایه‌گذار بابت برخورداری سهم از نقدشوندگی بالا، یک اطمینان خاطر کسب کند و به راحتی و در هر زمان برای خریدوفروش سهامی که از بازارگردان برخوردار است، اقدام کند.

Multi – NAV بودن صندوق‌های بازارگردانی

مدیر سرمایه‌گذاری صندوق‌ها و سبدهای شرکت تامین سرمایه بانک ملت در ادامه یک ویژگی خیلی خاص صندوق بازارگردانی را Multi – NAV بودن آن دانست و توضیح داد: این ویژگی به آن معناست که ساختاری که برای آن در نظر گرفته شده به‌گونه‌ای است که هر شرکتی می‌تواند وارد این صندوق شود و متناسب با آورده آن، صدور واحد برای آن انجام شود و به این ترتیب یک NAV خاص خودش را داشته باشد. این بدین منظور است که یک صندوق خاصی برای آن سهم ایجاد می‌شود و سهامدار و سرمایه‌گذار می‌تواند به طور شفاف عملکرد صندوق را مشاهده کند. سود و زیانی که به واسطه بازارگردانی سهام در آن صورت می‌گیرد، به طور مستقیم به NAV صندوق منعکس می‌شود و می‌توان به صورت شفاف این عملکرد را رصد کرد.

رحیم نیا در ادامه تاکید کرد: همچنین از آنجا که NAV صندوق به طور روزانه منتشر می‌شود، گزینه بسیار مناسبی برای شرکت‌ها و همچنین بازارگردان ها است.

وی یکی دیگر از مزایای صندوق‌های بازارگردانی را معاف بودن از مالیات بر فروش عنوان کرد و افزود: این معافیت نکته خیلی مهمی به خصوص برای بازارگردانی است که به طور روزانه چندین مرتبه در دامنه مظنه اقدام به خریدوفروش سهم می‌کند. این معافیت مالیاتی سبب می‌شود تا هزینه‌های صندوق کاهش یابد. ضمن اینکه هزینه‌های صندوق بازارگردانی ملت تا حدود ۸۰ درصد کاهش را تجربه کرده که این بیانگر پایین بودن هزینه‌های این نوع صندوق در مقایسه با بقیه صندوق‌هاست.

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده