تاریخ: ۱۰ آبان ۱۳۹۹ ، ساعت ۲۳:۲۵
کد خبر: ۱۳۹۹۷۸
می متالز - ارزش هر دلار به نزدیکی ۳/ ۸ لیر رسید. به نقل از بلومبرگ، بالا رفتن فشار تورمی و کاهش شدید ذخایر ارزی باعث نگرانی معامله‌گران از توانایی بانک‌مرکزی ترکیه در مدیریت شرایط کنونی شده است.
لیر در آستانه سقوط

به گزارش می متالز، از طرف دیگر نگرانی‌هایی از پیامدهای کرونا روی اقتصاد ترکیه که بخش بزرگی از اقتصاد ترکیه به گردشگری وابسته است، وجود دارد و تداوم شرایط کرونایی می‌تواند باعث عمیق‌تر شدن رکود اقتصادی در این کشور و افزایش شدید نرخ بیکاری شود.

تصمیم بانک‌ مرکزی ترکیه به ثابت نگه داشتن نرخ بهره با واکنش منفی فعالان بازار مواجه شده است. نرخ بهره ترکیه اکنون در سطح ۲۵/ ۱۰ درصدی قرار دارد و شماری از کارشناسان معتقدند برای کمک به اقتصاد این کشور، بانک‌مرکزی باید نرخ بهره را بالاتر ببرد که این مساله تاکنون به‌دلیل نگرانی از افزایش تورم اجرایی نشده است.

 مسائل اخیر باعث شد تا لیر که هفته گذشته به پایین‌ترین سطح تاریخ خود رسیده بود بار دیگر یک رکورد دیگر ثبت کند و به کمترین نرخ برابری خود برسد تا جایی که نرخ برابری دلار در کانال ۲/ ۸ لیر تثبیت شود. در آخرین دور از معاملات ارزی استانبول، هر دلار با ۲۴/ ۰ درصد افزایش به ۲۸۸/ ۸ لیر رسید. درحالی‌که مقامات ترکیه دستیابی به تورم ۵ درصدی را هدف‌گذاری کرده‌اند، باقی ماندن تورم در سطح بالای ۱۲ درصدی باعث شده است شمار زیادی از شهروندان این کشور برای محافظت از ارزش پول خود در برابر تورم اقدام به خرید و نگهداری دلار کنند. ارزش پول ملی ترکیه از سال ۲۰۱۸ تاکنون ۵۰ درصد در برابر اسکناس آمریکایی تضعیف شده است. بانک‌مرکزی نیز ذخایر ارزی کمی در اختیار دارد که این مساله روی توانایی این نهاد در کنترل نوسانات ارزی تاثیر منفی گذاشته است. در برابر دیگر ارزهای مهم، نرخ برابری هر یورو معادل ۶۶۷/ ۹ لیر و هر پوند معادل ۷۰۴/ ۱۰ لیر اعلام شد.

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده