تاریخ: ۲۶ بهمن ۱۳۹۹ ، ساعت ۱۶:۲۱
کد خبر: ۱۶۱۲۸۹
یک اقتصاددان تاکید کرد:
می متالز - حتی با دلار ۱۵ هزار تومانی، شاخص کل کمتر از ۱ میلیون و ۳۵۰ هزار واحدی منطقی نیست!
حتی با فرض دلار ۱۵ هزار تومانی، سهام ارزان است

به گزارش می متالز، با وجود آنکه در بازار ارز خبری از کاهش قیمت نیست و دلار در کانال ۲۶ هزار تومانی معامله می شود، بازار سرمایه اما هنوز دغدغه ریزش نرخ ارز را دارد. این در حالی است که به زعم بسیاری از تحلیلگران، هفته مهمی پیش روی بازار ارز خواهد بود؛ چرا که اگر آمریکا تا سوم اسفندماه تحریم ها را لغو نکند، فعالیت بازرسان بین المللی آژانس اتمی در ایران محدود شده و تیره و تار شدن فضای توافق، احتمالا مجال کاهش نرخ به بازار ارز نخواهد داد.

مرتضی عزتی اقتصاددان در این خصوص بیان کرد: واقعیت این است که دولت آمریکا تمایل دارد چهره قانون گریز قبلی را که در دوران ریاست جمهوری ترامپ برای دولت آمریکا ایجاد شده بود، کنار بگذارند؛ اما علاقه ای هم به دادن امتیاز و بهبود وضعیت ایران ندارند! از نظر دولت آمریکا، ایران کماکان دشمن تلقی می شود و حالا بر سر دوراهی لغو تحریم ها و پایبندی به تعهدات بین المللی یا تداوم تحریم ها علیه ایران مانده اند.

وی افزود: شخصا معتقدم سیاست گذاران آمریکایی با ضد و نقیض گویی ها، در حال ارزیابی شرایط و احتمالا راضی کردن هم پیمانان اروپایی هستند تا راه فرار پیروزمندانه ای پیدا کنند که هم به برجام باز گردند و هم به منافع ایران ضربه بزنند. البته با توجه به مواضع ایران، در این زمینه چندان موفقیتی کسب نخواهند کرد و اوضاع، بدتر از آنچه بوده، نخواهد شد. ولی در صورت بازگشت آمریکا به برجام و تفاهم در این مورد، نرخ ارز کاهش خواهد یافت و دستیابی به دلار ۱۵ هزار تومانی و حتی کمتر، دور از تصور نخواهد بود. نکته اینجاست که عده ای در کشور ما از افزایش نرخ ارز منتفع شده اند و تمایلی به کاهش نرخ ارز ندارند و با کاهش نرخ ارز مقاومت خواهند کرد.

عزتی در مورد پیش بینی وضعیت بازار سرمایه در صورت کاهش نرخ دلار تا محدوده ۱۵ هزار تومانی گفت: بازار سرمایه ما تحت تاثیر انتظارات غیر منطقی، افت کرده است. به لحاظ منطقی و تحلیلی، چنانچه دلار به محدوده ۱۵ هزار تومان برسد؛ شاخص کل باید تقریبا در کانال ۱ میلیون و ۳۵۰ هزار واحدی قرار بگیرد. یعنی حتی با فرض دلار ۱۵ هزار تومانی، شاخص کمتر از ۱ میلیون و ۳۵۰ هزار واحدی، کمتر از ارزش ذاتی است.

وی در معرفی گزینه های مناسب برای سرمایه گذاری اظهار کرد: سرمایه گذاری کوتاه مدت و میان مدت در بازار سرمایه، سرمایه گذاری مناسبی نیست. تجربه نشان داده در کوتاه مدت و میان مدت، شایعات و تبلیغات و... روی روند سهم ها تاثیرگذار است. سرمایه گذاری در بازار سرمایه نیازمند نگاه بلند مدت ۳ الی ۵ ساله است. برای سرمایه گذاری بلندمدت، صنایع معدنی(هم استخراج معادن و هم فرآوری محصولات معدنی) کم ریسک ترین گزینه خواهد بود. سهم های پتروشیمی هم گزینه های مناسبی برای سرمایه گذاری بلندمدت خواهد بود. این صنایع، چه در منفی ها و چه در مثبت های بازار، نوسان کمتری داشته و ضمنا مدیران شایسته تری هم سکان هدایت این شرکت ها را به عهده دارند.

عناوین برگزیده