تاریخ: ۲۷ بهمن ۱۳۹۹ ، ساعت ۱۷:۲۷
کد خبر: ۱۶۱۳۷۰
می متالز - آتش‌سوزی گمرک اسلام قلعه افغانستان واقع در مرز شرقی ایران، خسارات هنگفت مالی برجای گذاشت و موجب شد بزرگترین ستون تجارت و بازرگانی این کشور فلج شود.
هرات؛ ستون تجارت افغانستان فلج شد

Image result for هرات؛ ستون تجارت افغانستان فلج شد

به گزارش می متالز، آتش‌سوزی اسلام قلعه که بعد از ظهر روز شنبه با آتش گرفتن یک تانکر گاز آغاز شد به دلیل مشکلات جدی در زیرساخت‌های اسلام قلعه به سرعت در تمام گمرک گسترش یافت و حدود بیش از یک هزار تانکر، کامیون و خودرو را به کام خود کشید و به خاکستر مبدل ساخت.

مقامات افغانستان وسعت این فاجعه را بزرگتر از آن می خوانند که پیش از این گزارش شده بود. به گفته رئیس اتاق تجارت و بازرگانی هرات، این آتش سوزی صدها میلیون دلار به بخش خصوصی آسیب وارد کرده است.

«نثاراحمد غوریانی» وزیر صنعت و تجارت افغانستان اعلام کرد: این آتش سوزی مهمترین ستون تجارت و بازرگانی این کشور را فلج ساخت و خسارات آن غیرقابل تحمل است.

غوریانی گفت: صدها تانکر نفت و گاز، کامیونها و خودرو اموال صادراتی و وارداتی و تاسیسات گمرک در این حادثه از بین رفته است.

وی تاکید کرد: تلاش زیادی برای مهار این آتش سوزی گسترده صورت گرفت. امکانات موجود در هرات و کشور جمهوری اسلامی ایران بدون هیج کم و کاستی به محل رسید و تا حدودی آتش را مهار کرد.

Image result for هرات؛ ستون تجارت افغانستان فلج شد

غوریانی گفت: من به عنوان وزیر صنعت و تجارت کشور دردهای بازرگانان را درک می‌کنم و خود را در این مصیبت شریک دانسته و برای زخمی‌های حادثه از خداوند بزرگ شفای عاجل می خواهم.

«یونس قاضی زاده» رئیس اتاق تجارت هرات افغانستان اما می گوید: عمق فاجعه بیشتر از آن است که فکر می کردیم. زمانی که من به گمرک اسلام قلعه رسیدم متوجه شدم که وضعیت از کنترل خارج است.

Image result for هرات؛ ستون تجارت افغانستان فلج شد

وی افزود: در این حادثه صدها میلیون دلار به بازرگانان بویژه بخش خصوصی آسیب وارد شده است و اگر این خسارت توسط دولت جبران نشود، تیر خلاص برای بازرگانان کشور شمرده می شود.

قاضی زاده دولت افغانستان را در وقوع این فاجعه مقصر دانست و گفت: طی یک سال و نیم گذشته بارها صدای خود را بلند کردیم و برای نبود زیرساخت لازم و احتمال وقوع این رویداد ناگوار هشدار دادیم، اما کسی صدای ما را نشنید.

وی افزود: زیرساخت‌ها در اسلام قلعه به هیچ عنوان برای تجارت وسیع کافی نبود و محل نگاهداری و نقل و انتقال نفت و گاز نیز خیلی کوچک و نزدیک دیگر بخش ها و ایستگاه های کامیون‌های کالاهای تجاری بود.

قاضی زاده در این رویداد پلیس را مقصر خواند و گفت: اداره استاندارد نیز باید بگوید که وضعیت چرا به اینجا کشیده شد.

به گفته قاضی زاده، آتش سوزی در بعضی از بخش های گمرک هنوز هم بصورت کوچک ادامه دارد.

وی از دولت ایران که اجازه داد برای کاهش آسیب یک هزارو ۴۰۰ کامیون و تانکر وارد خاک ایران شود و ۴۰۰ تانکر و کامیون دیگر نیز از گمرک خارج و به هرات انتقال داده شد، قدردانی کرد.

رئیس اتاق تجارت هرات گفت: در مسیر اسلام قلعه هرات شماری از کامیون های کالاها ناپدید شده و شماری دیگر هم توسط مردم غارت شده است.

رانندگان کامیون‌های باربری در این منطقه، از فساد موجود در گمرک مرزی اسلام‌ قلعه شاکی بوده و آن را عامل گسترش آتش‌سوزی و افزایش خسارت‌ مالی دانستند.

«محمدظاهر» یکی از رانندگان گفت: هنگام وقوع آتش‌سوزی، سربازان امنیتی گمرک و پلیس اجازه ندادند خودروهای باربری از توقف‌گاه گمرک خارج شوند و همین امر سبب گسترش آتش‌ گردید.

وی افزود: سربازان امنیتی در ازای پول اجازه می دادند کامیون‌ها بدون رعایت نوبت از گمرک خارج شوند و باعث مشکلات زیادی شد.

محمدظاهر گفت: با آغاز آتش‌سوزی آنها تلاش کردند کامیون‌ها را از گمرک خارج کنند اما فرمانده گمرک دروازه خروجی را قفل کرد و به آنها اجازه خارج کردن کامیون‌ها را نداد.

وی تاکید کرد: باوجود اینکه مقامات ایرانی دروازه را برای ورود کامیون‌ها به منظور نجات از آتش سوزی باز کرده بودند اما مقامات گمرک هرات زمانی که هنوز آتش گسترش نیافته بود، به آنها اجازه خارج شدن ندادند.

اکنون هیاتی از وزارت دارایی افغانستان به هرات سفر کرده است تا دلایل وقوع آتش سوزی را بررسی و خسارات وارد شده بر بازرگانان را برآورد کنند تا بتوانند به نحوی خسارت بازرگانان این منطقه را جبران کنند.

همکاری جمهوری اسلامی ایران در مهار آتش‌سوزی و اجازه ورود به خاک ایران به بیش از یک هزار کامیون و تانکر برای ورود دوباره و فرار از آتش، باعث جلوگیری از نابودی میلیونها دلار کالای تجاری بازرگانان گردید و مقامات افغانستان از نهادها و وزارت‌خانه های مختلف جمهوری اسلامی ایران سپاسگزاری کردند.

استانداری هرات، معاون نخست ریاست جمهوری، وزارت صنعت و تجارت و وزارت خارجه افغانستان در اطلاعیه‌ها و مصاحبه های جداگانه از جمهوری اسلامی ایران بابت این همکاری و کمک جهت کاهش خسارت به مردم و دولت افغانستان قدردانی کردند.

برای مشاهده ی فیلم اینجا کلیک کنید.

عناوین برگزیده