تاریخ: ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ ، ساعت ۱۳:۲۴
کد خبر: ۱۶۱۴۲۱
می متالز - مدیر سرمایه‌گذاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی از تهیه نقشه راه سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی به‌منظور رفع مشکلات پیش‌روی توسعه این صنعت خبر داد و گفت: این نقشه راه به‌زودی منتشر می‌شود.
انتشار نقشه راه سرمایه‌گذاری در ‏صنعت پتروشیمی

انتشار نقشه راه سرمایه‌گذاری در ‏صنعت پتروشیمی

به گزارش می متالز، شهرام رضایی دیروز و در نشست تخصصی طرح‌های حوزه نفت و انرژی منطقه آزاد قشم که در این رویداد تخصصی برگزار شد، با اشاره به نقش تنظیم‌گری شرکت ملی صنایع پتروشیمی در این صنعت و توسعه آن، گفت: همه ما می‌دانیم که تا سال ۲۰۴۰ صنعت نفت، گاز و پتروشیمی کشور با چالش‌های خاص خود روبه‌رو می‌شود و از همین امروز باید برای استفاده بهینه از منابع خدادادی آماده شویم.

وی با اشاره به‌ضرورت فراهم‌کردن زیرساخت‌های لازم برای توسعه این صنعت و همچنین تهیه نقشه راه مناسب، اظهار کرد: امروز در تله افتادن سرمایه در صنعت پتروشیمی یکی از مشکلات بزرگ است، شما ببینید چند طرح داریم که تنها روی کاغذ است؟ چند طرح داریم که خوراکش رزرو شده و مجتمع دیگری که بر اساس این خوراک تعریف شده و ساخته شده معطل دریافت خوراک است و مشکلاتی ازاین‌دست که ناشی از نبود نقشه راه مناسب بود.

مدیر سرمایه‌گذاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به منابع گازی جزیره قشم و همچنین خط خوراک گاز که به این جزیره آمده، افزود: این جزیره علاوه بر این، از نعمات خدادادی دیگری همچون لای‌روبی طبیعی بندرها به‌وسیله جریان آب که هزینه قابل‌توجهی باید برای این کار انجام می‌شد، موقعیت راهبردی اقتصادی، فرودگاه مناسب و سایر امکانات لازم برای تبدیل این جزیره به هاب جدید صنعت پتروشیمی برخوردار است.

رضایی ادامه داد: امروز پنج طرح پتروشیمی در این منطقه وجود دارد و با شرایطی که به آن اشاره کردم، ظرفیت تعریف پروژه‌های دیگر در این منطقه وجود دارد.

وی، راهکار این شرکت برای جذب سرمایه را حمایت از شرکت‌ها یا صندوق‌های سهامی خاص پتروشیمی عنوان کرد و گفت: با این روش امکان تامین مالی برای پروژه‌ها وجود دارد و البته پروژه پتروشیمی برخلاف بسیاری از پروژه‌های دیگر یک سرمایه‌گذاری بدون ریسک است، چراکه مشتری آن، بازار آن و سود آن از پیش مشخص است؛ به‌شرط داشتن یک نقشه راه مناسب.

مدیر سرمایه‌گذاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی تاکید کرد: ما برای رفع بسیاری از مشکلاتی پیش روی صنعت پتروشیمی و تعریف پروژه‌های جدید نقشه راهی برای سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی در دست تهیه داریم که طی روزهای آینده منتشر می‌کنیم و در این نقشه راه، همان‌طور که برای سرمایه‌گذار فرش قرمز پهن می‌کنیم نقاط پرریسک و تاریک را هم روشن می‌کنیم تا سرمایه‌گذار با اطمینان خاطر بیشتری به سرمایه‌گذاری در پروژه‌های جدید پتروشیمی اقدام کند.

عناوین برگزیده