تاریخ: ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ ، ساعت ۲۰:۲۶
کد خبر: ۱۶۱۴۶۵
مشاور رئیس سازمان بورس در امور بین‌الملل:
می متالز - مشاور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بین‌الملل در همایش تامین مالی بین‌المللی بر اولویت بین‌المللی شدن بازار سرمایه ایران تاکید کرد.
بین‌المللی شدن مورد تاکید بازار سرمایه است

بین‌المللی شدن مورد تاکید بازار سرمایه است

به گزارش می متالز، بیژنی در این خصوص عنوان کرد: سازمان بورس به عنوان عضو اصلی در نهادهای بین‌المللی نظیر آیسکو و هیات خدمات مالی اسلامی (IFSB)» حضور دارد و از این طریق تعامل سازنده‌ای با جهان برقرار کرده است. همچنین این سازمان در نهادهای قانونگذار بازار سرمایه کشورهای کومسک حضوری فعال داشته و رییس کارگروه سواد مالی، نایب رییس کارگروه توسعه بازار و عضو عادی دو کارگروه دیگر آن است.

وی تصریح کرد: مهمترین دستاورد بین‌المللی بازار سرمایه ایران، بی شک عضویت سازمان بورس و اوراق بهادار در «سازمان بین‌المللی کمیسیون‌های اوراق بهادار (IOSCO)» است که با تلاش ۱۳ ساله همکاران این سازمان در نوامبر ۲۰۱۸ به بار نشست و بازار سرمایه ایران همسو با ۹۵ درصد نهادهای ناظر و قانونگذار دنیا قرار گرفت. وی ادامه داد: به زبان دیگر، هم اکنون استانداردهای مقررات بازار سرمایه ایران مورد تایید مراجع بین‌المللی بوده و این بازار اصول حمایت از سرمایه گذار، بازاری شفاف و کارآمد را تضمین می‌کند.

بیژنی عنوان داشت: در خصوص جایگاه بازار سرمایه ایران در عرصه بین‌المللی می‌توان به داده‌های آماری در یک سال گذشته اشاره کرد. تعداد سهامداران از ۱۰ به بیش از ۵۰ میلیون نفر، ارزش جاری بازار از ۱۵۰ به بیش از ۳۰۰ میلیارد دلار و حجم دادوستد روزانه نیز از حدود ۳۰۰ میلیون به بیش از یک میلیارد دلار رسیده است. همچنین شاخص بورس تهران نیز حدود ۱۷۵ درصد رشد داشته و بر بام اعضای فدراسیون جهانی بورس‌ها (WFE) قرار گرفته است.

وی افزود: تمام این آمار و ارقام حاکی از تعهد سازمان بورس بر حفظ جایگاه خود به عنوان یکی از بازارهای حال توسعه دنیا بوده و تضمینی بر حصول انتظارات و رفع نیازهای شرکای خارجی خود است.

مشاور رئیس سازمان بورس در خصوص چالش‌هایی بین‌المللی شدن بازار سرمایه ایران تصریح کرد: قطعا در هر کشوری چالش‌هایی در این خصوص وجود دارد اما نکته مهم مدیریت صحیح این چالش‌ها است.

وی در این خصوص ادامه داد: برای نیل به این مقصود باید صبور بود؛ دیدگاه بلند مدت داشت؛ شرکای داخلی مورد اعتماد یافت و نهایتا به نتیجه مشترک با شرکای خارجی رسید. وی در این همایش خطاب به سرمایه‌گذاران خارجی عنوان کرد: با توجه به این اصل که بازار سرمایه ایران میل جدی به بین‌المللی شدن دارد، ما به سرمایه‌گذاران خارجی خیرمقدم می‌گوییم و اعلام می‌داریم آماده حمایت و همفکری برای نیل به موفقیت هستیم.

بیژنی در این خصوص متذکر شد: ما تمام تلاش خود را برای بین‌المللی شدن بازار به کار خواهیم بست و مشتاقانه شما را بعنوان بخشی از فرآیند خواهیم دید.

عناوین برگزیده