تاریخ: ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ ، ساعت ۱۴:۵۷
کد خبر: ۱۶۱۹۴۶
می متالز - بندر پارسیان اولین و بزرگترین بندر تخصصی صنعتی، معدنی و نفتی در ایران است که نیازهای تخلیه و بارگیری سه صنعت عمده انرژی‏‌بر شامل پتروشیمی، فولاد، آلومینیوم و سیمان را پاسخگو خواهد بود.
افتتاح بزرگترین بندر تخصصی صنعتی، معدنی و نفتی ایران با مشارکت قرارگاه سازندگی خاتم

به گزارش می متالز، سکوی شماره 5 بندر پارسیان در روز پنجشنبه (30 بهمن‌ماه) توسط رئیس جمهور افتتاح می شود. بندر پارسیان به عنوان دروازه اصلی واردات مواد خام و صادرات محصولات تولیدی حاصل تلاش مشترک قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) و سازمان ایمیدرو زیر مجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت است و این در حالی است که بیش از 80 درصد از اسکله‌های فعال کشور به دست قرارگاه ساخته شده است.

قرارگاه خاتم در خیلی از حوزه‌ها و گرایش‌ها به سرمایه‌گذار تبدیل شده که دولت را در سرمایه‌گذاری در پروژه‌ها و ایجاد اشتغال و کارآفرینی کمک می‌کند و در اجرای پروژه بندر پارسیان نیز 80 درصد سرمایه‌گذاری توسط قرارگاه انجام شده است.

این پروژه شامل 1500 متر موج‌شکن اصلی، 4 پست اسکله با امکان تخلیه و بارگیری حدود 9 میلیون تن انواع کالا در سال است که ظرفیت شناورهایی تا 100 هزار تن با حداکثر عمق آبخور 17 متر در طراحی‌‏ها لحاظ شده و در حال حاضر اسکله شماره پنج آن تکمیل شده است.

شهرستان پارسیان در غرب استان هرمزگان و 30 کیلومتری عسلویه واقع شده است و منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی‌بر پارسیان در محدوده‌ای افزون بر 10 هزار هکتار در این شهرستان واقع شده است و قرار است در این بندر، چهار اسکله ساخته شود تا کشتی‌های با تناژ بالا در این بندر پهلوگیری کنند.

شایان ذکر است طراحی و اجرای بندر پتروشیمی پارس به عنوان بزرگترین بندر پتروشیمی غرب آسیا، طراحی و اجرای فاز نخست بندر شهید بهشتی چابهار به عنوان اولین بندر اقیانوسی کشور، طراحی و اجرای بندر شهید رجایی به عنوان بزرگترین بندر تجاری و پایانه کانتینری کشور و طراحی و احداث بندر تمبک به عنوان بزرگترین بندر کیسونی غرب آسیا توسط قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) اجرا شده است.

عناوین برگزیده