تاریخ: ۱۹ اسفند ۱۳۹۹ ، ساعت ۱۷:۳۳
کد خبر: ۲۰۱۳۷۴
شاکری با اشاره به عملکرد ضعیف دولت درحوزه ساخت مسکن و احیای بافت‌های فرسوده؛
‌می‌متالز - عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: نا کارآمدی مسوولان خرید خانه برای اقشار کم درآمد جامعه را به آرزو تبدیل کرد.

به گزارش می‌متالز، اقبال شاکری با انتقاد از عملکرد ضعیف دولت درحوزه ساخت مسکن و احیای بافت‌های فرسوده، گفت: احیا و بازسازی بافت‌های فرسوده شهری و روستایی در ۷ سال اخیر مورد غفلت واقع شده چرا که مقرر بود هر سال ۲۰۰ هزار واحد روستایی مقاوم سازی شود که اگر چنین اقدام صورت می‌گرفت امروز در سی‌سخت و مناطق مختلف کشور شاهد تخریب خانه‌های نا ایمن در اثر زلزله‌های کوچک نبودیم.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت موظف به بازسازی و احیای سالانه ۲۰ درصد از بافت‌های فرسوده کشور بود که تنها درصد اندکی از آن محقق شده است، افزود: همچنین مقرر بود سالانه ۴۰۰ هزار مسکن در سطح کشور ساخته شده و در اختیار مردم قرار بگیرد که متاسفانه آن هم به درستی انجام نشده است.

عدم پرداخت تسهیلات مناسب به حوزه مسکن نشان دهنده رها شدگی این بازار است

وی با انتقاد از عدم پرداخت تسهیلات متناسب به حوزه مسکن، عنوان کرد: بر اساس قانون و به گفته مسوولان دولتی و اجرایی ۲۰ درصد از تسهیلات بانکی باید به حوزه مسکن اختصاص پیدا می‌‎کرد که بر اساس گزارش بانک مرکزی کمتر از یک درصد به این حوزه پرداخت شده و تقریبا کمتر از ۷ درصد هم به حوزه ساخت و ساز داده شده است که ظلمی در حق مردم است؛ این پول دولت و مردم است که در بانک‌ها قرار دارد، اما آن‌ها نسبت به پرداخت تسهیلات به مردم کوتاهی می‌کنند. این موضوع نشاندهنده رها شدگی و نبود نظارت در بازار مسکن است.

عملکرد ضعیف دولت در ۷ سال اخیر امید قشر ضعیف برای خانه دار شدن را از بین برد

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس با بیان اینکه ساخت مسکن مهر در ۷ سال اخیر کاملاً متوقف شده و تنها امید خانه دار شدن قشر ضعیف و فاقد مسکن جامعه از بین رفته است افزود: دولت در این مدت مسکن مهر را وارد چرخه نامناسبی کرد که در اثر آن مردم با مشکلات مختلفی رو برو شدند و نمونه بارز آن نیز مسکن مهر در منطقه پردیس تهران است.

نا کارآمدی مسوولان خرید خانه برای اقشار کم درآمد جامعه را به آرزو تبدیل کرد/ متوسط قیمت خانه در تهران ۲۷ میلیون تومان

شاکری با تاکید بر اینکه مسوولان باید نسبت به افزایش قیمت مسکن در کشور پاسخگو باشند خاطرنشان کرد: عملکرد دولت درحوزه مسکن کاملا شفاف بوده و قابل ارزیابی است. نا کارآمدی مسوولان خرید خانه برای اقشار کم درآمد جامعه را به آرزو تبدیل کرد، طبق گزارش بانک مرکزی متوسط قیمت در تهران ۲۷ میلیون تومان شده که کمتر کسی توان خرید خانه با چنین قیمت‌های نجومی را دارد. مردم بی گناه از دست مسوولان وزارت راه و شهرسازی به کجا پناه ببرند؟ در قانون اساسی، آموزه‌های دینی و بیانات امامین انقلاب همواره کمک و خدمت به مردم اشاره و تاکید شده در حالی که تامین خانه برای مردم به عنوان یکی از اصلی‌ترین هزینه‌های سبد درآمدی خانوار به فراموشی سپرده شده است.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی افزود: آسیبی که ترک فعل مسوولان در ۷ سال اخیر با بی توجه به حوزه مسکن به مردم وارد شد، بیش از آسیبی بود که چنگیزخان مغول با حمله به ایران وارد کرد، چرا که این لشکر به برخی روستا‌ها حمله کرده و خانه‌ها را تخریب می‌کرد، اما مسوولان بخش مسکن در دولت با ترک فعل در حوزه مسکن، تمامی اقشار فاقد مسکن را خانه خراب کرد. البته که تخلفات و ترک فعل‌های وزیر سابق راه و شهرسازی در کمیسیون اصل ۹۰ مجلس بررسی شده و گزارش آن به سازمان بازرسی ارسال شده و درحال پیگری است. مسوولان در هر زمان باید نسبت به عملکرد خود پاسخگو باشند بر همین اساس هم مساله مذکور با جدیت در حال پیگیری بوده و مطالبه گری از مسوولان با اتمام دوران مسوولیتشان به پایان نخواهد رسید.

منبع: خبرگزاری مجلس شرای اسلامی (خانه ملت)

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده