تاریخ: ۲۰ اسفند ۱۳۹۹ ، ساعت ۱۹:۲۲
کد خبر: ۲۰۱۷۳۸
رئیس کل سازمان توسعه تجارت اعلام کرد؛
‌می‌متالز - رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: با توجه به ظرفیت‌های موجود حجم مبادلات تجاری ایران و ازبکستان تا یک میلیارد دلار در کوتاه مدت قابل افزایش است.

به گزارش می‌متالز، حمید زادبوم در دیدار با فرقت صدیق اف، معاون وزیر امورخارجه ازبکستان از برگزاری چهاردهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی فی‌مابین در بهار ۱۴۰۰ در راستای توسعه مناسبات اقتصادی دو کشور خبر داد.

وی با اشاره به همکاری‌های منطقه آزاد چابهار با مناطق آزاد ازبکستان در زمینه‌های مختلف لجستیکی، انرژی و صنعتی بر تقویت مسیر‌های جایگزین دسترسی به بازار ازبکستان تاکید کرد.

زادبوم تقویت همکاری‌های نمایشگاهی میان دو کشور را با اهمیت توصیف کرد و ضمن اعلام آمادگی ایران جهت مشارکت در نمایشگاه‌های ساختمان و پلاستیک ازبکستان در سال آینده، از پیشنهاد طرف ازبک جهت برگزاری نمایشگاه محصولات ازبکی در تهران استقبال کرد.

معاون وزیر امور خارجه ازبکستان نیز در این نشست با تاکید بر تقویت سرمایه‌گذاری مشترک گفت: در حال حاضر حدود ۲۹۰ شرکت با سرمایه‌گذاری ایرانیان در ازبکستان فعالیت می‌کنند.

در ادامه طرفین ضمن اشاره به اینکه مناسبات سیاسی تهران و تاشکند در سطح خوبی قرار دارد، تقویت بیش از پیش روابط اقتصادی- تجاری دو کشور، توسعه همکاری در زمینه‌های صنعتی، کشاورزی، صادرات مجدد و برگزاری نشست‌های تجاری از سوی بخش خصوصی را ضروری خواندند.

فراهم کردن بستر‌هایی همچون برگزاری کمیسیون مشترک و نهایی کردن اسناد اقتصادی- فرهنگی، چون اسناد تشکیل کمیته مشترک سرمایه‌گذاری، تبادل اطلاعات الکترونیک گمرک، تجارت ترجیحی، همکاری در حوزه فناوری- فرهنگی و نقشه راه همکاری‌های گردشگری دو کشور و دیگر اسناد مهم به منظور تقویت روابط اقتصادی و تجاری از دیگر تفاهمات دو طرف در این نشست بود.

حجم مبادلات ایران و ازبکستان در یازده ماهه ۹۹ حدود ۲۱۰ میلیون دلار برآورد شده که امید است در سال آینده و با رفع محدودیت‌های ناشی از ویروس کرونا این میزان به بیش از یک میلیارد دلار افزایش یابد.

منبع: اگزیم نیوز

عناوین برگزیده