تاریخ: ۲۴ اسفند ۱۳۹۹ ، ساعت ۲۲:۱۸
کد خبر: ۲۰۲۱۰۸
در ۱۱ ماه سال ۱۳۹۹ انجام شد؛
‌می‌متالز - در یازده ماه گذشته سرمایه‌گذاری خارجی در بخش صنعت، معدن و تجارت حدود ۱۱۳.۲ درصد افزایش داشته است. بیشترین سرمایه‌گذاری در استان خوزستان انجام‌شده است.

به گزارش می‌متالز، طبق آمار‌های منتشرشده وزارت صنعت، معدن و تجارت، از ابتدای سال ۱۳۹۹ تا پایان بهمن‌ماه، حدود یک میلیارد و ۸۲۱ میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی در بخش‌های صنعت، معدن و تجارت انجام‌شده که نسبت به سال گذشته ۱۱۳.۲ درصدی رشد داشته است.

گفته می‌شود این میزان سرمایه‌گذاری مربوط به ۱۳۵ طرح و پروژه است که از این نظر نیز در هم‌سنجی با سال گذشته رشد ۶۴ درصدی را نشان می‌دهد.

تفکیک بین بخشی پروژه‌ها نیز حاکی از آمار ۸۸.۹ درصدی تعداد طرح‌ها و پروژه‌های صنعتی، ۵.۹ درصدی پروژه‌های تجاری و ۵.۲ درصدی پروژه‌های معدنی است.

در ۱۱ ماهه پارسال ۸۲ طرح و پروژه با ۸۵۴ میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی در بخش صنعت، معدن و تجارت مصوب شده بود.

گروه‌های ساخت مواد و محصولات شیمیایی با ۵۴۹ میلیون دلار، ساخت کاغذ و محصولات کاغذی با ۲۸۵ میلیون دلار، ساخت رادیو، تلویزیون و وسایل ارتباطی با ۱۲۰ میلیون دلار و ساخت ماشین‌آلات و تجهیزات و طبقه‌بندی نشده در جای دیگر با ۹۵ میلیون دلار، به ترتیب بیشترین حجم سرمایه‌گذاری خارجی در این دوره را به خود اختصاص داده‌اند.

آلمان با ۴۸۱.۹ میلیون دلار، چین با ۴۳۳ میلیون دلار، کانادا با ۲۶۷.۶ میلیون دلار، اتریش با ۱۱۶ میلیون دلار، و ترکیه با ۸۷.۸ میلیون دلار به ترتیب پنج کشور نخست ازنظر ارزش سرمایه‌گذاری خارجی مصوب در این مدت بودند.

در ۱۱ ماهه امسال، افغانستان با ۴۳، چین و ترکیه با ۱۱، آلمان با ۹ و هند با هشت طرح و پروژه، به ترتیب پنج کشور نخست ازنظر تعداد پروژه‌های سرمایه‌گذاری در کشورمان محسوب می‌شوند.

بیشترین حجم سرمایه‌گذاری خارجی انجام‌شده در این مدت در استان خوزستان با ۳۰ درصد، سیستان و بلوچستان با ۲۶ درصد، فارس با ۲۲ درصد، تهران با ۱۳ درصد و کرمانشاه با ۹ درصد بوده است.

سرمایه‌گذاری خارجی مصوب شامل همه درخواست‌ها اعم از سرمایه‌گذاری برای ایجاد طرح‌های جدید، خرید سهام شرکت‌های موجود و همچنین سرمایه‌گذاری‌های خارجی در قالب ترتیبات قراردادی است.

منبع: پایگاه خبری اتاق ایران

عناوین برگزیده