تاریخ: ۲۰ اسفند ۱۳۹۹ ، ساعت ۱۳:۱۳
کد خبر: ۲۰۲۱۳۲
کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد:
‌می‌متالز - روند فرسایشی و نزولی بازار سهام و این الزام به خرید، در مقاطعی باعث کاهش ارزش خالص دارایی‌های صندوق‌های درآمد ثابت می‌شود و نشانه‌ی مهم آن، افزایش تعداد ابطالی‌های صندوق‌های با درآمد ثابت است.

به گزارش می‌متالز، اگرچه با ریزشی شدن بازار سرمایه، صندوق‌های درآمد ثابت به دلیل ریسک پایین خود مورد اقبال سرمایه گذاران واقع شده بودند؛ ولی بعد از الزام فیکس اینکام‌ها به تخصیص بخشی از منابع خود به خرید سهام، به نظر می‌رسد پالس مثبتی به بازار سهام داده شده و جریان نقدینگی دوباره تغییر مسیر داده است. روز گذشته هم حدود ۴۴ میلیارد تومان پول حقیقی‌ها از صندوق‌های قابل معامله با درآمد ثابت خارج شد.

مجید عبدالحمیدی معاون تحقیق و توسعه شرکت آیکو تحلیل با اشاره به شرایط کنونی صندوق‌های درآمد ثابت و اثربخشی خرید سهام توسط فیکس اینکام‌ها بیان کرد: افزایش سقف سرمایه‌گذاری درصندوق‌های ثابت، تنها می‌تواند این سیگنال را به اهالی بازار بدهد که بازار سهام در موقعیت جذاب خرید قرار دارد؛ اما اتفاقی که در صندوق‌های سرمایه گذاری با درآمد ثابت رخ خواهد داد این است که روند فرسایشی و نزولی بازار سهام و این الزام به خرید، در مقاطعی باعث کاهش ارزش خالص دارایی‌های صندوق‌های درآمد ثابت می‌شود و نشانه‌ی مهم آن، افزایش تعداد ابطالی‌های صندوق‌های با درآمد ثابت است.

وی افزود: مشتریان صندوق‌های با درآمد ثابت اکثرا میزان ریسک پذیری بسیار پایینی دارند (اغلب مشتریان حساب‌های بلند مدت بانک‌ها بوده اند) و نسبت به رشد و کاهش ارزش خالص دارایی‌های این صندوق ها، حساسیت زیادی دارند و حداقل انتظار آنها، بازدهی معادل با سپرده بانکی است. از همین رو، زمانی که طی یک ماه درصد سود پرداختی به این دسته از مشتریان کاهش یابد، آن‌ها سریعا اقدام به ابطال واحد‌های خود و خروج از صندوق‌ها می‌کنند.

عبدالحمیدی تصریح کرد: در شرایط فعلی، وضعیت اوراق موجود در بازار مطلوب است؛ اما مدیران صندوق‌ها ملزم هستند که درصد مشخصی از اوراق و درصد مشخصی سهام در پرتفوی صندوق داشته باشند و بازار نیز نسبت به رعایت حد نصاب ها، بسیار حساس شده است.

وی اضافه کرد: وقتی سرمایه گذار، اقدام به خارج شدن از صندوق‌های درآمد ثابت می‌کند، مدیر صندوق یا باید اقدام به فروش سهام کند یا بخشی از اوراق خریداری شده را، عرضه کند. در صورت فروش اوراق، بطور طبیعی میزان سهام در پرتفوی صندوق افزایش می‌یابد.

این فعال بازارسرمایه افزود: به همین دلیل به منظور رعایت حد نصاب ها، در شرایطی که میزان ابطالی‌ها افزایش می‌یابد، مدیران صندوق‌ها مجبور به فروش سهام موجود در پرتفوی خواهند شد. اما اجرای دامنه نامتقارن در بازار سرمایه، موجب قفل شدن سهم‌ها در صف‌های خرید و فروش شد و این اتفاق، شرایط را برای صندوق‌های با درآمد ثابت، سخت و دشوار کرده است؛ چرا که جهت ابطال و تسویه با مشتریان، مجبور به فروش اوراق خود هستند.

منبع: بورس نیوز

عناوین برگزیده