تاریخ: ۲۳ اسفند ۱۳۹۹ ، ساعت ۱۸:۵۰
کد خبر: ۲۰۲۳۹۶
مدیر ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم خبر داد:
‌می‌متالز - وی درباره دلایل دست‌یابی به این رکورد تصریح کرد: اولین و مهم‌ترین دلیل این است که واژه خواستن به معنی کامل کلمه در همه لایه‌های فولادسازی صرف شده و همه به دنبال ثبت رکود‌های جدید در این ناحیه هستند. دلیل دوم آماده‌به‌کاری تجهیزات ماست. از فرصت تقریبا یک‌ماهه‌ای که به دلیل محدودیت‌های انرژی وارد شده به فولاد مبارکه به وجود آمد، در جهت تعمیرات اساسی تجهیزات استفاده شد و نتیجه آن اکنون قابل‌مشاهده است.

به گزارش می‌متالز، مدیر ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم فولاد مبارکه ادامه داد: سومین دلیل تحقق این رکورد‌های پی‌درپی نیز پشتیبانی خوب از این ناحیه بود، از تأمین مواد اولیه در قسمت‌های مختلفی نظیر ناحیه آهن‌سازی و انرژی و سیالات گرفته تا سایر قسمت‌های پشتیبانی.دست‌یابی به رکورد ۱۴۰ ذوب حاصل یک کار گروهی است

غلامرضا سلیمی خاطرنشان کرد: ثبت رکورد روزانه ۱۴۰ ذوب یک کار گروهی عظیم است که در فولاد مبارکه اتفاق افتاد و در فولادسازی به ثمر نشسته است. پیش‌تر و در سال ۱۳۸۰ رکورد روزانه در فولادسازی ۴۰ ذوب بود، درحالی‌که هم‌اکنون رکورد ۱۴۰ ذوب ثبت شده است. ثبت رکورد‌های قابل‌توجه در حال حاضر زیرساخت‌های خوب ایجادشده، مدیریت مناسب در سال‌های گذشته و همچنین عزم جزم دوستان ما در ناحیه فولادسازی برای استفاده از فرصت‌های موجود است.

وی ادامه داد: به‌طورکلی رسالت فولاد مبارکه علاوه بر تولید و تأمین نیاز داخل، توجه به صادرات، بحث‌های ایمنی و کمیت و کیفیت است و این امر در قالب خلق ارزش معنی پیدا می‌کند. حرکت ایجادشده در ناحیه فولادسازی به معنی ایجاد تحرک در همه بخش‌ها بوده و بنابراین همه قسمت‌ها در رکود‌های تولید سهیم بوده‌اند.


ثبت ۶ رکورد تولید روزانه فولاد در سال ۹۹

سلیمی درباره رکورد‌های تولید روزانه این بخش نیز گفت: در این بخش نیز در سال جاری به ترتیب رکورد‌های ۱۳۱ ذوب، ۱۳۳ ذوب، ۱۳۵ ذوب، ۱۳۷ ذوب، ۱۳۸ ذوب و ۱۴۰ ذوب ثبت‌شده است. این در حالی است که دو رکورد آخر طی دو روز متوالی و به فاصله کمتر از ۲۴ ساعت نسبت به یکدیگر به ثبت رسیده اند.

برنامه‌ریزی برای ثبت رکورد سالیانه تولید ۷ میلیون تن فولاد

وی افزود: نکته مهم در این میان این است که در سال ۹۶ با بهره‌برداری از ماشین شماره ۵ فولاد مبارکه در این بخش، افزایش ۸۰۰ هزار تنی فولاد نسبت به آخرین رکورد ثبت شد. این امر به‌دلیل اضافه شدن یک ماشین ریخته‌گری جدید، طبیعی بود. این در حالی است که در سال جاری بدون هیچ‌گونه توسعه‌ای و تنها با مدیریت زمان و تجهیزات، افزایش بهره‌وری نیروی انسانی و اراده همکاران و همچنین همکاری بخش‌های دیگر نظیر خرید، آهن‌سازی، پشتیبانی و حمایت مدیران و معاونان، افزایش تولید ۶۰۰ هزار تنی در این ناحیه به ثبت رسید. این افزایش ظرفیت که خود معادل ظرفیت یک پلنت فولادی است، باعث شکستن رکورد پیشین تولید فولاد شرکت فولاد مبارکه (۶ میلیون و ۴۵۰ هزار تن) و دست‌یابی به رکورد جدید ۷ میلیون تن می‌شود.

افق تولید ۷.۲ میلیون تن فولاد در ۱۴۰۰

مدیر ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم فولاد مبارکه خاطرنشان کرد: هنوز هم می‌توانیم از ظرفیت این ناحیه، بیشتر استفاده کنیم؛ به همین دلیل برنامه‌های خوبی برای سال آینده در نظر گرفته‌شده است. ما برای افق سال آینده، تولید حداقل ۷.۲ میلیون تن را در نظر داریم.

سلیمی درباره برنامه‌های این واحد برای ثبت رکورد‌های روزانه جدید نیز اظهار کرد: ثبت رکورد‌های روزانه جدید با شرایط فعلی بسیار دشوار شده است؛ مانند وزنه‌برداری که گرم‌های آخر را به‌سختی تحمل می‌کند. تحقق این ۱۴۰ ذوب در روز از دو بخش تشکیل می‌شود: اول، بخش تولید که باید در کوره‌های قوس الکتریکی انجام گیرد و سپس ریخته‌گری شود؛ دوم، مدیریت این فرایند است که به‌مراتب مهم‌تر به شمار می‌آید. درواقع باید این ذوب انجام‌شده در کوره‌های قوس الکتریکی در پاتیل‌های فولاد مذاب تخلیه و با جرثقیل‌های سقفی به برج ریخته‌گری منتقل شود.

ظرفیت ثبت رکورد‌های روزانۀ بیشتر همچنان وجود دارد

وی افزود: در این میان مدیریت زمان و هماهنگی جرثقیل‌های پاتیل‌های مذاب بسیار حائز اهمیت است. تقریبا هر پاتیل مذاب که وظیفه حمل فولاد مذاب از کوره تا ریخته‌گری را بر عهده دارد، باید در مسیر انتقال خود، نزدیک به ۸ مرتبه بارگذاری و باربرداری شود؛ بنابراین ثبت رکورد ۱۴۰ ذوب به معنی جابه‌جایی ۲۸ پاتیل به تعداد یک هزار بار در روز و در سایت اجرای عملیات است. هماهنگی این اقدام کار بسیار بزرگی است و هرچه بر تعداد ذوب افزوده شود، این هماهنگی سخت‌تر نیز می‌شود. بااین‌حال ظرفیت ثبت رکورد‌های روزانۀ بیشتر در این بخش همچنان وجود دارد.


منبع: شرکت فولاد مبارکه اصفهان

عناوین برگزیده