تاریخ: ۲۶ اسفند ۱۳۹۹ ، ساعت ۱۷:۰۸
بازدید: ۲۰۶
کد خبر: ۲۰۲۴۹۲
دبیر انجمن خودروسازان ایران:

افزایش تعرفه واردات خودرو اشتباه است/ ما را از قیمت‌گذاری معاف کنید

‌می‌متالز - دبیر انجمن خودروسازان ایران گفت: مسئولان نباید تعرفه واردات خودرو را افزایش می‌دادند و ما را هم باید از قیمت‌گذاری معاف کنند.

به گزارش می‌متالز، احمد نعمت بخش، دبیر انجمن خودروسازان ایران درمورد آزادسازی واردات خودرو در برنامه «گفت وگوی اقتصادی» تکان خوردن قیمت خودرو‌های وارداتی را مربوط به تصمیم مجلس دانست و گفت: مجلس شورای اسلامی تصمیم گرفت که حقوق ورودی خودروی سواری به ۸۶ درصد برسد درصورتیکه این موضوع قبلا در اختیار کمیسیون ماده یک بود و آن را به دولت تفویض اختیار می‌کردند، اما الان آقایان تعرفه را بالا بردند.

وی با تصریح بر اینکه این افزایش تعرفه در جهت حمایت از حمایت صنعت داخلی نیست، افزود: تعرفه‌ها را به خاطر درآمدزایی دولت بالا بردند و همین موضوع بر قیمت خودروی وارداتی تأثیر می‌گذارد.

دبیر انجمن خودروسازان ایران گفت: مردم حق دارند که از انواع خودرو‌ها استفاده کنند و ما هم مخالف واردات خودرو به کشور نیستیم.

نعمت بخش با بیان اینکه قیمت گذاری دستوری خودرو باعث زیان دهی خودروسازان و قطعه سازان شده افزود: در این شرایط نباید انتظار داشت که خودروی با کیفیتی تولید شود. ۸۶ درصد خودرو از قطعات تشکیل شده، اما وقتی سودی نصیب قطعه ساز نمی‌شود او هم ماشین آلات کهنه خود را به روزرسانی نمی‌کند.

دبیر انجمن خودروسازان ایران در ادامه اظهار کرد: تقاضای ما از مسئولان این است که تعرفه را کاهش دهند، اما ما را از قیمت گذاری معاف کنند.

وی با بیان اینکه ۷۰ درصد ثبت نام کنندگان در این قرعه کشی‌ها سرمایه گذاران و دلالان هستند افزود: دولت با سرکوب مالی خودروسازان، ۱۰۰ هزار میلیارد تومان رانت توزیع می‌کند.

نعمت بخش یادآور شد: طبق مرکز مطالعات ایران خودرو و سایپا، در حال حاضر نیاز واقعی جامعه با توجه به کاهش قدرت خرید مردم بیشتر از ۸۰۰ هزار دستگاه نیست و بنابراین هجوم برای خرید خودرو به دلیل کمبود نبوده و به خاطر اختلاف قیمت و سود آن است.

دبیر انجمن خودروسازان ایران مطرح کرد: اگر خودرو در حاشیه بازار فروخته شود ظرف سه ماه قیمت خودرو کاهش پیدا می‌کند و رانت و فساد و دلالی هم از این بازار حذف خواهدشد.

وی تأکید کرد: مسئولان نباید تعرفه واردات خودرو را افزایش می‌دادند بلکه باید اجازه دهند که با ارز ایرانیان خارج از کشور (ارزی که پولشویی نباشد) خودروی وارداتی وارد کشور شود تا خودروی داخلی هم ارزان شود و مطلب سوم هم اینکه ما را از قیمت گذاری معاف کنند.

منبع: پایگاه خبری - تحلیلی ایراسین

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده