تاریخ: ۲۶ اسفند ۱۳۹۹ ، ساعت ۰۸:۴۵
کد خبر: ۲۰۲۷۰۷
‌می‌متالز - مدتی است که مردم در خراسان جنوبی برای تهیه سیمان با مشکلاتی رو به رو هستند.

به گزارش می متالز، قطع ۴۰ روزه گاز از تاریخ ۲۰ آبان تا ۱۰ دی ماه امسال باعث شد صنعت سیمان از کمبود سوخت بسوزد.

کاظمی رئیس هیات مدیره سیمان باقران گفت: به دلیل سرمای شدید، با کمبود گاز در سطح ملی رو به رو شدیم که تمام کارخانه‌های سیمان گازشان قطع شد.

او افزود: برای نمونه کارخانه سیمان باقران در این مدت ۲ هزار و ۵۰۰ تن کمبود تولید داشته است.

مشکلی که با وجود تولید دوباره کارخانجات هنوز گریبانگیر بازار است.

سیمان ساخت و ساز را لنگ کرده است

یک توزیع کننده سیمان گفت: از آذرماه روند توزیع سیمان با مشکل مواجه شده است و عرضه سیمان به صورت محدود صورت می گیرد.

یکی دیگر از تولید کنندگان نیز می‌گوید: با وجود دو کارخانه سیمان در استان، هفته‌ای فقط ۲۰۰ پاکت داده می‌شود.

یک بام و دو هوای وضعیت سیمان در خراسان جنوبی/ کمبود سیمان داریم یا نداریم

او افزود: این ۲۰۰ پاک کفاف مشتریان من را نمی‌دهد و من این مقدار را به چه کسی بدهم؟

این کمبود سیمان در استان باعث تعطیلی بسیاری از ساخت و ساز‌ها هم شده است.

کارگران ساختمانی می‌گویند به دلیل نبود سیمان چندین روز است که بیکار هستیم و کاری برای انجام دادن نداریم.

یکی دیگر از کارگران بیان کرد: اگر مقدار سیمان موجودمان تمام شود کارمان لنگ می‌ماند و بیکار می‌شویم.

افزایش قیمتی در بازار سیمان وجود ندارد

علوی رئیس اتحادیه مصالح ساختمانی خراسان جنوبی در رابطه با کمبود سیمان گفت: موضوع کمبود سیمان از دو ماه قبل شروع شده و اتحادیه آن را مدیریت کرده است.

او در رابطه با برنامه‌های مدیریتی جهت کمبود سیمان، افزود: به گونه ای برنامه ریزی شده است که توزیع کلی سیمان انجام نشود و به اندازه نیاز پروژه‌ها سیمان در اختیار افراد قرار گیرد.

علوی در رابطه با افزایش قیمت‌ها گفت: تا به امروز هیچ افزایش قیمتی نداشتیم و قیمت‌ها ثابت بوده است.

رئیس اتحادیه مصالح ساختمانی خراسان جنوبی تأکید کرد: اگر سیمان باقران همکاری کند و از صادرات خودش کم و به بازار داخلی عرضه کند، مشکلات کمتر خواهد شد.

سود کارخانه یا نیاز مردم؟!

اکبری مطلق مدیرعامل و عضو هیات مدیره یکی از کارخانه‌های سیمان خراسان‌جنوبی گفت: ما هیچ کاهش تحویلی نداشته‌ایم و در حال حاضر روزانه دو هزار و ۸۰۰ تن سیمان تحویل می‌دهیم.

او افزود: هر چند ما هم شنیده‌ایم برخی از کارخانه‌های سیمان به واسطه سود بیشتر ترجیح بر صادرات سیمان تا توزیع آن در داخل استان دارند، ولی مجموعه ما اینگونه نبوده است چرا که به واسطه برخی مشکلات حمل و نقل تا چندی پیش اصلا صادرات نداشته‌ایم.

اکبری مطلق اظهارکرد: ممکن است برخی از نمایندگی‌ها اعلام کنند که ما نسبت به گذشته سیمان کمتری تحویل می‌گیریم که این مساله به واسطه آن است که دیگران زودتر وارد سامانه شده‌اند.

مدیرعامل و عضو هیات مدیره یکی از کارخانه‌های سیمان خراسان‌جنوبی با بیان اینکه قطعی برق کارخانه‌ها، برای مجموعه ما نیز مشکلاتی ایجاد کرد، بیان کرد: با این حال تلاش کردیم در تولید و توزیع مشکلی به وجود نیاید.

مردم محتکرین را معرفی کنند


حسن نژاد معاون صنایع سازمان صمت خراسان جنوبی گفت: کارخانجات استان به میزان گذشته تولید می‌کنند و فروش اینترنتی آنلاین هم دارند که مصرف کننده واقعی می‌تواند خریداری کند.

او افزود: یکی از مصرف کننده‌ها همین عامل‌های فروش هستند و عامل‌های فروش هم می‌توانند محصول را خریداری کنند و به همان میزان سیمان تحویلشان داده می‌شود.

حسن نژاد ادامه داد: اگر مردم ما مشاهده کردند عامل فروشی اعلام کرد که سیمان ندارم و از فروش سیمان سرباز زد یا مشاهده کردند که سیمان وجود دارد و عامل فروش به مردم تحویل نمی‌دهد، می‌توانند مراتب را با شماره تلفن ۱۲۴ در میان بگذارند.

مسوولین می‌گویند کارخانجات تولید کامل دارند، ولی از طرفی دیگر با کمبود سیمان در بازار مواجه هستیم.

هرچند مشخص نشد با وجود تولید کامل کارخانه‌های سیمان در بین راه چه اتفاقی برای سیمان‌ها می‌افتد، اما در روزهای گذشته شاهد کشف ۲۶ تن سیمان احتکار شده در استان هم بودیم.

از شواهد موجود مشخص است که حلقه گمشده بازار سیمان، نظارت‌های درست است، نظارت‌هایی که می‌تواند هم قیمت را متعادل نگه دارد و هم از کمبود آن در بازار جلوگیری کند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مطالب مرتبط