تاریخ: ۲۷ اسفند ۱۳۹۹ ، ساعت ۱۰:۲۵
بازدید: ۱۹۹
کد خبر: ۲۰۲۷۳۹
مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد مطرح کرد؛

حقوق بازنشستگان فولاد بدون تاخیر پرداخت می‌شود

‌می‌متالز - مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد تصریح کرد: بودجه اجرای همسان‌سازی و متناسب‌سازی در سال ۱۳۹۹ به طور کامل از محل منابع داخلی صندوق تامین شد.

به گزارش می‌متالز، رضا مسرور در نشست خبری با خبرنگاران گفت: در سال‌های گذشته شرایط پرداخت حقوق بازنشستگان فولاد نابسامان بود تا جایی که در پاره‌ای مواقع، حقوق بازنشستگان برای چندین ماه به تاخیر می‌افتاد، اما در حال حاضر شرایط به گونه‌ای است که حقوق بازنشستگان حتی برای یک روز به تاخیر نمی‌افتد و پرداخت حقوق روال منظمی دارد.

مسرور با اشاره به پرداخت معوقات بازنشستگان فولاد عنوان کرد: بازنشستگان از سال ۹۱ معوقاتی داشتند که با اخذ مجوز از هیات امنا و تامین منابع در سه قسط پرداخت شد که اولین قسط در مرداد سال ۹۹ پرداخت و مابقی تا مهرماه به پایان رسید.

وی افزود: بار مالی ناشی از اجرای همسان‌سازی و همسان‌سازی در سال جاری ۷۴۰ میلیارد تومان بود و علیرغم رای دیوان عدالت اداری مبنی بر دولتی بودن صندوق، بودجه لازم برای اجرای این طرح تماما از محل منابع داخلی و سود حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها در یک سال اخیر تامین شد.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد با اشاره به اینکه با اجرای همسان‌سازی و افزایش سالیانه در سال ۹۹ مجموعا ۵۲ درصد به حقوق بازنشستگان افزوده شد، اظهار داشت: الگوی اجرای همسان‌سازی در صندوق فولاد همانند صندوق بازنشستگی کشوری و بر اساس دستورالعمل‌های سازمان برنامه و بودجه بود.

مسرور با تقدیر از همراهی و تعامل نمایندگان مجلس گفت: در سال ۱۴۰۰ منابع همسان‌سازی حقوق بازنشستگان فولاد به مبلغ ۱۴۶۰ میلیارد تومان در بودجه سالیانه از محل رد دیون پیش‌بینی شده است.

وی با اشاره به راه‌اندازی سامانه یکپارچه‌سازی خدمات الکترونیکی گفت: این سامانه به منظور رفاه حال بازنشستگان و کاهش مراجعات آنان به ویژه در ایام کرونا راه اندازی شده و تاکنون ۴ زیرسامانه آن از جمله صدور گواهی ضمانت و کسر از حقوق و صدور دفترچه بیمه به بهره‌برداری رسیده و تا سه ماه دیگر مابقی خدمات نیز به صورت الکترونیکی ارائه خواهد شد.

وی ادامه داد: متوسط زمان پرداخت هزینه‌های درمان در سال ۹۶ حدود ۳ ماه بود که این زمان در حال حاضر به ۱۵ روز کاهش یافته است.

مسرور، افزایش ۵۰ درصدی حق عائله‌مندی، تسهیلات ۴ میلیون تومانی، اعطای کارت اعتباری بیمه ملت و وام خودرو را از دیگر خدمات رفاهی صندوق بازنشستگی فولاد عنوان کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به ایجاد شرکت سرمایه‌گذاری صندوق فولاد اشاره کرد و گفت: بازنگری در راهبرد‌ها و استراتژی شرکت‌ها در راستای افزایش بازدهی و ارزش افزوده و بازنگری اساسی در پرتفوی صندوق ازجمله اقدامات مهم بود به گونه‌ای که افزایش بازدهی سهام صندوق نسبت به میانگین بورس بیشتر است و ارزش پرتفوی روز صندوق ۳۲۳ درصد نسبت به بهمن ماه رشد داشته است. بازدهی حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ تقریبا ۳ برابر شده است.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد با بیان اینکه به رغم کاهش اخیر در بازار سرمایه، بورس همچنان پربازده‌ترین بازار در ۱۰ سال گذشته بوده، گفت: شرکت سنگ آهن مرکزی اولین شرکت صندوق است که پذیرش ورود به بورس را اخذ کرده و در ماه‌های آینده سهام آن عرضه خواهد شد. شرکت زغال سنگ پرورده طبس نیز که صندوق سهامدار آن است حدود یک ماه قبل وارد بورس شده و پس از شرکت سنگ آهن بنا داریم شرکت سرمایه‌گذاری صندوق را وارد بازار سرمایه نماییم.

وی افزود: در نظر داریم شرکت دخانیات را نیز وارد بورس کنیم که موجب افزایش شفافیت خواهد شد.

مسرور ادامه داد: اکچوئری صندوق مربوط به سال ۹۷ به تایید سازمان حسابرسی رسیده و مبلغ آن ۵۹ هزار میلیارد تومان است که پشتوانه‌ای برای آینده صندوق خواهد بود.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد در خصوص بهبود فضای کسب و کار و رونق تولید گفت: در این خصوص طرح‌های توسعه‌ای که ارزش افزوده مطلوبی ایجاد کند بسیار حائز اهمیت است آن هم در صندوق فولاد که نسبت پشتیبان آن یک به ۱۷ است یعنی در برابر حدود ۵ هزار مشارک، ۸۷ هزار نفر بازنشسته هستند.

مسرور گفت: مهم‌ترین طرح توسعه‌ای صندوق و شرکت سنگ آهن مرکزی، طرح ۵ میلیون تنی گندله‌سازی سه چاهون است که اخیرا توسط رییس جمهور افتتاح شد. این طرح با سرمایه‌گذاری ۹۳۰۰ میلیارد تومانی محصول گندله مورد نیاز برای تهیه آهن اسفنجی را تولید خواهد کرد و سودآوری مطلوبی به همراه خواهد داشت. ضمن اینکه پروژه آهن اسفنجی و کنسانتره ۲ میلیون تنی نیز از دیگر طرح‌های توسعه‌ای شرکت سنگ آهن مرکزی است.

وی افزود: چندین خط تولید سیگار سایز اسلیم در تهران و یک خط تولید در گیلان از جمله طرح‌های توسعه‌ای شرکت دخانیات است. شرکت معادن اسفندقه نیز قرار است برای تولید فروکروم سرمایه‌گذاری مشترک انجام دهد. همچنین شرکت زغالسنگ کرمان هم عملیات آماده‌سازی و استخراج معدن آبنیل شمالی را آغاز کرده است.

منبع: پایگاه خبری - تحلیلی ایراسین

عناوین برگزیده