تاریخ: ۲۶ اسفند ۱۳۹۹ ، ساعت ۰۹:۱۱
کد خبر: ۲۰۲۸۰۳
‌می‌متالز - رییس سازمان صنعت معدن و تجارت هرمزگان از امضا تفاهم نامه همکاری طرح اقتصاد مقاومتی با شرکت آلومینیوم المهدی هرمزگان به ارزش تقریبی ۱.۶ میلیارد دلاری در وزارت صمت خبر داد.

به گزارش می‌متالز، خلیل قاسمی شب۲۵ اسفندماه در آیین امضا تفاهم نامه توسعه سرمایه گذاری اقتصاد مقاومتی با شرکت‌های برتر از جمله شرکت آلومینیوم المهدی هرمزگان که با حضور مقامات عالی رتبه کشور و استان برگزار شد، اظهار کرد: این تفاهم نامه در راستای تکمیل زنجیره فولاد و همچنین جلوگیری از خام فروشی و توسعه سرمایه گذاری در کشور و افزایش سرمایه گذاری برای آبادانی استان در آینده‌ای نزدیک رقم خورد.

وی مهمترین موضوعات تفاهم نامه را ایجاد و تکمیل زنجیره آلومینیوم با تاکید بر سرمایه گذاری در زمینه تولید صنایع پایین دست با ارزش افزده بالا، بومی سازی ماشین آلات صنعتی، احداث نیروگاه با حجم سرمایه گذاری تقریبی معادل ۱.۶ میلیارد دلار و استفاده از منابع داخلی شرکت، تسهیلات صندوق توسعه ملی، جذب سرمایه‌های مردمی و مشارکت با سایر بنگاه‌های اقتصادی عنوان کرد.

قاسمی نقش وزارت صنعت، معدن و تجارت در این تفاهم نامه را برجسته دانست و افزود: اعطای مجوز‌های لازم جهت کسب و کار در چارچوب ضوابط جاری حداکثر یک هفته پس از درخواست، ‏تسهیل در واردات قطعات ماشین آلات و تجهیزات مواد اولیه، حمایت از ساخت داخل تجهیزات مورد نیاز پروژه‌های شرکت از موارد مطرح شده در این تفاهم نامه است.

وی دیگر موارد اقدامات وزارت صمت مطرح شده در در تفاهم را همکاری در تامین مواد اولیه تولید آلومینیوم، وهمکاری و حمایت برای تکمیل زنجیره ارزش با ایجاد صنایع پایین دستی آلومینیوم خصوصا در استان هرمزگان و ابلاغ مشوق‌های قابل ارائه به شرکت‌های موضوع طرح اقتصاد مقاومتی با شرکت‌های برتر تا پایان اردیبهشت ۱۴۰۰، اعلام کرد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان بیان کرد: امیدواریم با امضا تفاهم نامه مذکور شاهد سرمایه گذاری بخش خصوصی در رشد تولید، بهره وری محصولات تولید شده و اشتغال پایدار در استان هرمزگان باشیم.

قاسمی در پایان اظهار کرد: امیدواریم در سال آتی شاهد حضور دیگر شرکت‌های بزرگ صنعتی و معدنی استان هرمزگان در این طرح باشیم.

مدیرعامل شرکت آلومینیوم المهدی از اقدامات مهم این این شرکت در تفاهم نامه را سرمایه گذاری در زمینه موضوعات تفاهم نامه، تقویت بخش تحقیق و توسعه، ارتقا تکنولوژی و افزایش بهره وری واحد‌های موجود و کاهش مصرف انرژی، سرمایه گذاری جهت بومی سازی تجهیزات مرتبط و کاهش ارز بری صنعت آلومینیوم با اولویت تولید آند کربنی از طریق مشارکت در سایر طرح‌های نیمه تمام برشمرد.
ش
حمید مهتدی در ادامه به جزئیات پروژه‌ها و برنامه‌های اجرایی و همچنین زمان شروع و اقدام برای صنایع پایین دستی در استان پرداخت.

منبع: خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده