تاریخ: ۲۸ اسفند ۱۳۹۹ ، ساعت ۲۳:۲۷
بازدید: ۱۸۵
کد خبر: ۲۰۲۹۶۵
امضا تفاهم نامه طرح اقتصاد مقاومتی آلومینیوم المهدی هرمزگان

شرکت آلومینیوم المهدی، در میان پنج شرکت برتر تولیدی کشور

می متالز - انعقاد تفاهم نامه سرمایه گذاری بین شرکت آلومینیوم المهدی با وزارت صمت/ آلومینیوم المهدی جزو پنج شرکت برتر تولیدی کشور.

به گزارش می‌متالز، این تفاهم نامه بین آلومینیوم المهدی و چهار شرکت برتر تولیدی دیگر با وزارت صمت جهت اجرای ۶۲ طرح معدن و صنایع معدنی، غذایی، پالایشگاهی و ماشین‌سازی جهت توسعه و تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی با تکیه بر توان داخلی صورت گرفت.

آئین معرفی و امضا تفاهم نامه سرمایه گذاری پنج شرکت برتر تولیدی کشور، با حضور استانداران، روسای مجمع نمایندگان، روسای دادگستری و مدیران سازمان صمت استان‌های هرمزگان، اصفهان، آذربایجان غربی، مرکزی و یزد در محل ساختمان ورزارت صمت برگزار شد.

علیرضا رزم حسینی وزیر صنعت، معدن و تجارت در آئین امضای تفاهم نامه بین وزارت صمت و پنج شرکت برتر تولیدی کشور با موضوع: «اقتصاد مقاومتی با شرکت‌های برتر» به ارزش ۶.۱ میلیارد دلار، اظهار کرد: این تفاهمنامه شامل ۶۲ پروژه در زمینه معدن و صنایع معدنی، صنایع غذایی، ماشین سازی و صنایع پالایشگاهی است.

وی در ادامه افزود: هدف از تنظیم و امضای این تفاهم نامه‌ها ایجاد امنیت سرمایه گذاری و تشویق بنگاه‌ها برای توسعه تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی با تکیه بر توانمندی شرکت‌های داخلی است.

رزم حسینی، اضافه کرد: به این منظور از بین ۱۲ هزار بنگاه اقتصادی با اشتغال بیش از ۱۰ نفر، بر پایه شاخص‌های مختلف مانند اشتغال، صادرات و ارزش افزوده، تعداد ۱۰۰ شرکت برتر شناسایی و انتخاب شده اند که از این تعداد ۳۹ شرکت در بخش پالایشگاهی، پتروشیمی و شیمیایی، ۲۱ شرکت در حوزه غیرفلزی، ۲۰ بنگاه در حوزه معدن و صنایع معدنی و ۲۰ بنگاه نیز در بخش ماشین سازی و نیرو محرکه فعالیت دارند.

دکتر حمید مهتدی مدیرعامل شرکت آلومینیوم المهدی در حاشیه انعقاد این تفاهم نامه اظهار کرد: ارزش ریالی سرمایه گذاری‌ها در شرکت آلومینیوم المهدی بیش از ۴۰ هزار میلیارد تومان خواهد بود.
وی اذعان کرد: در این سرمایه گذاری‌ها پنج طرح بزرگ تولیدی که شامل طرح احداث کارخانه تولید آلومینا، احداث خط سه احیا آلومینیوم، احداث خط تولید بیلت، احداث خط تولید کویل و طرح احداث نیروگاه پیش بینی شده است.

مدیرعامل شرکت آلومینیوم المهدی با هوشمندانه دانستن ابتکار طرح وزارت صمت به عنوان متولی بخش صنعت و تولید کشور گفت حمایت سایر دستگاه‌ها از بنگاه‌های اقتصادی و تولیدی کشور موجب اجرای به موقع طرح‌های پیشنهادی شرکت‌ها خواهد شد.
دکتر مهتدی با اشاره به اینکه متأسفانه با گذشت بیش از ۲۰ سال از فعالیت شرکت آلومینیوم المهدی در استان هرمزگان، لیکن کارخانه‌های صنایع پایین دستی در استان احداث نشده است. ایشان خاطرنشان کرد: یکی از اهداف اصلی ما حمایت و ایجاد صنایع پایین دستی در استان است و قصد داریم با حمایت استانداری و سازمان صمت استان این مهم را انجام دهیم که احداث این کارخانه‌ها رونق تولید و اشتغالزایی پایدار در استان هرمزگان بهمراه خواهد داشت.
مدیرعامل شرکت آلومینیوم المهدی در پایان تصریح کرد: پروژه‌های عنوان شده در جهت تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی با هدف تاب آوری اقتصادی، افزایش کیفیت و تنوع در محصولات که موجب جایگزینی واردات و بهبود تراز تجاری کشور، تکمیل زنجیره ارزشی، جلوگیری از خام فروشی، رشد و رونق اقتصادی و افزایش اشتغالزایی است.

دکتر فریدون همتی استاندار هرمزگان در نشست امضای تفاهمنانه سرمایه گذاری گفت:حضور شرکت آلومینیوم المهدی در بین شرکت‌های برتر تولیدی کشور برای اجرای این طرح موجب افتخار استان هرمزگان است.

استاندار هرمزگان افزود: تشویق بنگاه‌های بزرگ اقتصادی کشور به برنامه‌ها و سرمایه گذاری ها‌ی جدید و مشترک کار بسیار ارزنده‌ای است. ایشان در ادامه بر لزوم تداوم این کار تاکید کرد و بیان داشت: باید این روند ادامه داشته باشد تا در انتهای این زنجیره همه بتوانند احساس نقش افرینی در توسعه کشور داشته باشند.

احمد مرادی رئیس مجمع نمایندگان هرمزگان با ابراز خرسندی از ابطال واگذاری غیراصولی آلومینیوم المهدی در سال ۹۳ و واگذاری آن به شرکت مپنا در سال ٩۷ گفت: به فضل خدا امروز شاهدیم کارخانه‌ای که رفته رفته به سمت تعطیلی کامل و اخراج کلیه کارگران پیش می‌رفت، در بدترین شرایط تحریم‌های بین المللی توانست ضمن حفظ اشتغال نیرو‌های کارگری با تکیه بر توانمندی متخصصان داخلی، خط تولید را از ۱۰۶ دیگ رو به خاموشی به ۳۴۰ دیگ زنده و فعال برساند.
مرادی بیان کرد: با حمایت مسئولان امر و تامین برق مورد نیاز شرکت آلومینیوم المهدی، این شرکت به ظرفیت اسمی خود خواهد رسید. فعالیت‌های انجام شده طی دو سال اخیر در شرکت آلومینیوم المهدی مصداق بارز منویات مقام معظم رهبری درخصوص امر به اقتصاد مقاومتی و جهش تولید است. انتظار میرود دولت نیز سهم خود را در این اقدامات جهادی ایفا کند.
وی با اشاره به نقش صنایع استان در انجام مسئولیت‌های اجتماعی و خدمت رسانی به مردم مناطق همجوار با صنایع، این امر را ضامن بقا و موفقیت صنایع خواند و گفت: مسئولیت‌های اجتماعی یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها و مطالبات مردمی از صنایع است که می‌بایست وجود آن برای مردم قابل لمس باشد.
لازم به ذکر است در پایان این مراسم تفاهم نامه همکاری میان وزارت صمت و شرکت آلومینیوم المهدی جهت افزایش ظرفیت تولید، سرمایه گذاری و احداث نیروگاه برق و همچنین تکمیل زنجیره صنایع پایین دستی با ارزش افزوده بالا به امضا رسید.

منبع: باشگاه آلومینیوم

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده