تاریخ: ۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۱:۰۷
کد خبر: ۲۰۸۳۶۹
‌می‌متالز - وزیر نفت عراق اعلام کرد که به دنبال سرمایه‌گذاری برای تولید یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون فوت مکعب گاز طبیعی بیشتر است.

به گزارش می‌متالز، “احسان عبدالجبار” گفت: احتمالا تولید گاز عراق در سال ۲۰۲۵ به چهار میلیارد فوت مکعب افزایش یابد.

براساس بیانیه وزارت نفت عراق، تولید کنونی نفت عراق ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون فوت مکعب برآورد می‌شود.

عبدالجبار گفت: پیش‌بینی ما این است که تولید گاز طبیعی عراق تا اوایل سال ۲۰۲۵ به چهار میلیارد فوت مکعب برسد.

وی اضافه کرد: وزارت نفت عراق سه طرح سرمایه‌گذاری برای تولید گاز در استان‌های “بصره”، “میسان” و “ذی قار” (جنوب) دارد.

وزیر نفت عراق گفت که این کشور به دنبال سرمایه گذاری برای تولید گاز در میدان “المنصوریه” در استان دیاله در جنوب شرق عراق نیز هست.

براساس آخرین گزارش وزارت نفت عراق که دسامبر ۲۰۲۰ منتشر شد، تولید ماهانه گاز این کشور ۷۷ میلیارد و ۶۰۰ میلیون فوت مکعب اعلام شد.

عراق ذخیره گازی حدود یکصد و ۳۲ میلیون فوت مکعب را دارد، اما به دلیل ناتوانی در استفاده از این ذخایر، مجبور است به خاطر استخراج نفت همراه با گاز، ۷۰۰ میلیارد فوت مکعب از آن را بسوزاند.

عراق به تسریع طرح‌های توسعه برای سرمایه گذاری در فرآوری گاز‌هایی که به همراه نفت استخراج می‌شوند و پرداختن به مسئله آلایندگی، نیاز دارد.

این کشور علاوه بر ضرورت کاهش مشعل سوزی و آلایندگی در بزرگترین میدان نفتی خود، به تولید گاز برای کاهش وابستگی به واردات که عمده آن از ایران است، نیاز دارد.

طبق گزارش سال ۲۰۱۹ آژانس بین المللی انرژی، پتانسیل قابل توجهی برای گاز طبیعی در عراق وجود دارد، زیرا تولید گاز به عنوان محصول فرعی استخراج نفت در یک دهه گذشته افزایش پیدا کرده است.

عراق درحال حاضر گاز مورد نیاز خود را از طریق دو خط لوله گازی و به میزان ۵ میلیون متر مکعب روزانه برای تولید برق، از ایران وارد می‌کند.

 

منبع: ایران پترونت

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده