تاریخ: ۱۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۱:۵۱
کد خبر: ۲۰۸۷۳۵
‌می‌متالز - رئیس جمهور پیش بینی کرد: به عنوان رییس دولت به مردم اعلام می‌کنم تحریم شکسته شده است و اگر همه با هم متحد باشیم به زودی تحریم برداشته می‌شود، طرف ما می‌داند راهی جز بازگشت به قانون مقررات و تعهدات خود و موافقتنامه برجام وجود ندارد.

به گزارش می‌متالز، حسن روحانی صبح چهارشنبه با بیان اینکه مهم است جامعه وحدت، همبستگی و اخوت داشته باشد، تصریح کرد: لحنی که امروز می‌بینیم، مورد پسند امیرالمومنین (ع) نیست. آنچه در روزنامه‌ها و فضای مجازی مشاهده می‌شود، قابل قبول نیست و برای تغییر آن باید تلاش شود.

وی با بیان اینکه از شما می‌خواهم به همدیگر نزدیک و وصل شوید و فاصله بین شما نباشد و نسبت به همدیگر، جود، بخشش و عطا داشته باشید، یادآوری کرد: در وصیت‌نامه ایشان تاکید می‌شود برادری و اخوت را کنار نگذاریم. پایان این وصیت‌نامه به ما نشان داده می‌شود افراط و تفریط چقدر زشت است.

سال ۹۹ یکی از سخت‌ترین سال‌های تاریخ ایران بود

رئیس جمهور گفت: سال ۹۹ یکی از سخت‌ترین سال‌های تاریخ ایران بود برای اینکه بدانید چقدر سخت بود، اتکای ما به نفت و میعانات در بودجه ۲ درصد، به نفت و فراورده‌ها ۶ درصد بوده است. یعنی اگر همه این‌ها را هم حساب کنیم، ۸ درصد تکیه بودجه ما بر نفت بوده که در تاریخ بی‌سابقه است. روحانی تصریح کرد: از زمانی که نفت کشف شده و در اقتصاد ایران ورود پیدا کرده، که بودجه کشور بدون اتکا به نفت اداره شود آن‌هایی که دولت را مورد نقد قرار می‌دهند که اگر نقد درست باشد بسیار هم خوب است و از آن‌ها متشکریم، به این نکات هم توجه کنند که اتکای دولت در بودجه به نفت و میعانات فقط ۲ درصد بوده است و این در تاریخ بسیار مساله مهمی است و می‌خواستیم به دستور مقام معظم رهبری عمل کنیم و این نکته دومی است که ما در بودجه می‌بینیم.

وی عنوان کرد: وقتی شرایط سخت می‌شود و ما در تحریم و کرونا هستیم درگیر این مشکلات هم هستیم، قاعدتا نباید بتوانیم حقوق‌بگیران و بازنشستگان را کمک کنیم و بگوییم امسال سال تحریم و کرونا است و نمی‌توانیم کمک کنیم، اما بیشترین کمک به حقوق بگیران ثابت و بازنشستگان در همین سال ۹۹ صورت گرفت.

روحانی اضافه کرد: مجددا برای اینکه مردم ما به این آمار و ارقام توجه داشته باشند، بهمن سال ۹۸ را با اواسط سال ۹۹ محاسبه کنیم. بهمن سال ۹۸ یعنی آغاز کرونا، وسط سال ۹۹ یعنی حدودا مهرماه سال ۹۹، حقوق کارمندان ما چقدر اضافه شده است؟ آن‌هایی که حقوقشان از ۴ میلیون کمتر بوده، ۵۳ درصد حقوقشان در سال ۹۹ اضافه شده و آن‌هایی که حقوقشان کمتر از ۶ میلیون بوده، ۴۵ درصد به حقوقشان اضافه شده و افرادی که حقوقشان بالای ۶ میلیون تا ۱۰ میلیون بوده‌ان، ۳۴ درصد بر حقوقشان اضافه شده است.

رئیس جمهور توضیح داد: یعنی از قشر‌های پایین بیشترین میزان اضافه، قشر‌های متوسط، هم متوسط، و در مجموع ما در طول این ۶-۷ ماه از بهمن سال ۹۸ تا مهرماه سال ۹۹ حساب کنیم به طور متوسط ۳۴ درصد حقوق، اضافه شده است.

همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی اقدام دیگر دولت

رئیس جمهور توضیح داد: در بازنشستگی هم همینطور، برای آن‌ها هم همسان سازی انجام شده و هم مستمریشان اضافه شده است. البته این اواخر گله می‌کردند به خاطر آن‌هایی که در تامین اجتماعی بازنشسته بودند که کمی کمتر گرفته اند گزارشی که امروز از تامین اجتماعی دست من رسید آن‌هایی که در سال ۹۸ یک و میلیون و ششصدهزارتومان مستمری می‌گرفتند در فروردین ۱۴۰۰ چهار میلیون و ۳۰۰ هزارتومان می‌گیرند. یعنی آن‌هایی که ۳۰ سال خدمت کردند بیش از ۲.۵ برابر حقوق آن‌ها از اضافه شده است. آن‌هایی که خدمت آن‌ها ۲۰ سال بوده حقوقی که در فروردین سال ۱۴۰۰ گرفتند ۳ میلیون و ۹۰۰ هزارتومان بوده است.

روحانی با تاکید بر این که برای بازنشستگان و کارمندان در سال بسیار سخت کرونایی و تحریمی اقدام کردیم گفت: برای سایر مردم هم تلاش کردیم. آمار روز یکشنبه این بود که پول‌هایی که در سال ۹۹ به عناوین یارانه، کمک معیشتی یا کمک معیشتی ویژه برای کرونا پرداخت کردیم صد و هشت هزار میلیارد تومان بوده است که رقم بسیار بالایی است. البته این به غیر از وام‌هایی که به مردم داده شده است. وام یک میلیونی رقمی بیش از ۲۸ هزار میلیارد تومان پرداخت کردیم و ۷۶ هزار میلیارد تومان وام برای کسب و کار‌هایی که در سختی دارای سختی بیشتری قرار گرفتند و همچنین مستاجرانی که نیاز داشتند.

وی تاکید کرد: نزدیک به ۳۰ هزار میلیارد تومان برای کرونا پرداخت شده است یعنی چه آن‌هایی که پرداخت شده و چه آن‌هایی که وام داده شده بیش از ۱۰۰هزار میلیارد تومان است. از طرف دیگر هم سهام عدالت هم در سال ۹۹ دو قسط آن یعنی دوتا ۳۰ درصد را پرداخت کردیم. آن‌ها را هم حساب کنیم رقمی حدود ۳۵۰ هزار میلیارد تومان پول است که بخش عظم آن پرداخت شده و بخشی دیگری هم پرداخت می‌شود.

رئیس جمهور گفت: همه آن‌ها را که حساب کنیم ۶۰۰ هزار میلیاردتومان به عناوین مختلف مثل وام، بلاعوض، سهام عدالت پرداخت شده که در تاریخ کشور بی نظیر است. نمی‌خواهد سال کرونا و تحریم را حساب کنید. سال بدون کرونا و تحریم را حساب کنید.

روحانی یادآور شد: این کار عظیم و بزرگی که توسط دولت در سال ۹۹ انجام گرفته است البته این به این معنا نیست که همه مشکلات مردم حل شده است به معنای این است که دولت در حد توان شبانه روز به فکر بوده و تلاش کرده است و اقدامات مهمی را انجام داده است که این اقدامات جای سپاسگزاری دارد از همه کسانی که به ملت خدمت کردند و خادم مردم بودند.

وی اضافه کرد: سهام دولتی که قرار بوده بفروشیم و در بودجه مشکلات را حل کنیم بنا بوده ۱۲ هزار میلیارد باشد به جای آن ۳۵ هزار میلیارد سهام را فروختیم. به هر حال اقدامات بسیار مهمی صورت گرفته است.

تحریم‌ها شکسته خواهد شد

رئیس جمهور گفت: از لحاظ رشد اقتصادی در سال ۹۹ علیرغم این که اکثر کشور‌های جهان رشد آن‌ها منفی بوده کشور ما هم در مجموع رشد مثبت بوده در بخش صنعت و کشاورزی حرکت بزرگی شده است و در خدمات یک بخش دچار مشکل بوده، اما در بخش‌های دیگر تلاش شده برای این که زندگی و اقتصاد مردم علیرغم سختی‌ها بچرخد.

روحانی افزود: قولی که به مردم دادیم این است که در این ماه‌های پایانی که حدود ۳ ماهی که از دولت مانده همچنان ما اهدافمان را دنبال می‌کنیم. هدف ما این است که تحریم را برداریم، کرونا را مهار کنیم، معیشت مردم بهتر شود و تا آنجایی که می‌توانیم طرح‌های نیمه تمام را تکمیل کنیم. بانک مرکزی وظیفه مهمی بردوش دارد و کار بزرگی دارد انجام می‌دهد. این که قیمت دلار کاهش پیدا می‌کند و ارزش پول ملی بالا می‌رود یعنی کاهش تورم است و مردم راحت‌تر بتوانند اجناس مورد نیاز خود را با قیمت عادلانه تری خریداری کنند.

وی با اشاره به مذاکرات وین اظهار کرد: در زمینه تحریم کاری که مذاکره کنندگان ما در وین انجام دادند کار بزرگی بوده و طرف مقابل اگر به طور کامل به قانون، به تعهدات و به قطعنامه ۲۲۳۱ برگردد به نظر من زود تمام می‌شود. مذاکرات در چارچوب و حرکت درستی در حال انجام است و مسیر، مسیر درستی است.

رئیس جمهور خطاب به ملت ایران گفت: مردم ثمره ایستادگی، صبر و مقاومت خود را در وین میبینند و اگر گزارش درست باشد و جناح بازی نباشد و گزارش را درست به گوش مردم برسانیم، نشانه عظمت ملت ایران و نشانه این است که طرف‌های ما در برجام فهمیدند راهی جز اجرای قانون و مقررات بین المللی وجود ندارد. این پیروزی دولت در ماه‌های پایانی است.

روحانی ادامه داد: به عنوان رئیس دولت به مردم اعلام می‌کنم تحریم شکسته شده است و اگر همه با هم متحد باشیم به زودی تحریم برداشته می‌شود و طرف ما می‌داند راهی جز بازگشت به قانون مقررات و تعهدات خود و موافقتنامه برجام وجود ندارد.

وی با بیان اینکه از آن طرف صهیونیست‌ها تلاش می‌کردند بین ما و کشور‌های منطقه فاصله بیندازند، اظهار داشت: اقداماتی هم کردند. تلاش کردند برخی از کشور‌های منطقه از ایران فاصله گرفته و بگویند مشکل شما ایران است. این تلاش هم منجر به شکست می‌شود. امروز روز عزای صیهونیست‌ها در قدس ۱۴۰۰ است. هم جنگ اقتصادی که از طریق آمریکا به راه انداختند، در حال شکست نهایی است و هم تلاش برای فاصله انداختن کشور‌های منطقه با ایران در مسیر نهایی شکست است.

کشور‌های منطقه با برجام مشکلی ندارند

رئیس جمهور با اشاره به رویکرد کشور‌های منطقه غرب آسیا نسبت به توافق هسته‌ای تصریح کرد: کشور‌های منطقه امروز می‌گویند ما با برجام مشکلی نداریم و باید این توافق اجرا شود. دو فتنه بزرگ صیهونیست‌ها به خاطر مقاومت ملت ایران در این سه سال و نیم در حال شکست نهایی است؛ توطئه آن‌ها علیه ملت بزرگ ایران و برجام و توطئه آن‌ها علیه کشور‌های منطقه.

روحانی با بیان اینکه مسیر برای پایان تحریم امروز هموارتر است، خاطرنشان کرد: امیدواریم طرف مقابل هرچه سریع‌تر در برابر قانون سر فرود آورد. طرف مقابل بداند ما کمتر از برجام راضی نمی‌شویم و برجام باید به صورت کامل اجرا شود. حقوق ملت ایران در برجام باید به طور کامل به دست آید و از هیچ چیزی صرف نظر نمی‌کنیم.

وی اضافه کرد: در ادامه راه با مقاومت و ایستادگی ملت ایران، دیپلماسی خوب وزارت امور خارجه، همکاری سایر دستگاه‌ها که امروز در کنار وزارت خارجه امروز در وین هستند و تلاشی که انجام می‌دهند، تحریم‌ها برداشته شود و در منطقه روابط بهتری با همسایگان داشته باشیم. در هر دو مسیر ان‌شاالله به برکت مولا علی (ع) و شب‌های قدر موفق و پیروز خواهیم شد.

کاهش قیمت دلار وظیفه سنگین بانک مرکزی

رئیس جمهور با بیان اینکه هدف ما رفع تحریم، از بین بردن کرونا و پایان پروژه‌های نیمه تمام است، گفت: بانک مرکزی وظیفه مهمی را بر دوش دارد و اینکه قیمت دلار کاهش می‌یابد و ارزش پول ملی بالا می‌رود به معنای کاهش تورم و خرید راحت‌تر و با قیمت عادلانه‌تر اجناس توسط مردم است.

روحانی افزود: حرکت بزرگی را شاهد هستیم که در روز‌های آینده هم این مسیر ادامه پیدا خواهد کرد.
شرکت‌های خصوصی به میدان آمدند

رئیس جمهور درباره واکسن کرونا هم گفت: امروز شرکت‌های خصوصی به میدان آمده اند و به راحتی می‌توانیم در ماه‌های پیش رو میلیون‌ها واکسن در کشور تولید کنیم و واکسیناسیون انجام شود. اگر همه دست به دست هم دهیم و دست بخش خصوصی را برای واردات واکسن باز بگذاریم همه افرادی که به خاطر سن و بیماری‌های زمینه‌ای در خطر هستند، واکسن خواهند زد و گروه یک گروه ۲ و بخشی از گروه ۳ تا تیر ماه همه واکسن می‌زنند و انشالله واکسن داخلی هم به ایران می‌آید و واکسن خارجی هم آماده است.

روحانی اضافه کرد: امیدواریم ده‌ها میلیون دوز واکسن در آینده در اختیار مردم قرار بگیرد و به جایی یک میلیون جایی ۱۰ میلیون واکسن سفارش دادیم و همه این‌ها به سرعت وارد می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: بانک مرکزی با وجود مشکل در تامین ارز اعلام کرد در زمینه واکسن بی‌درنگ پول را پرداخت می‌کند بنابراین قولی که در کرونا و تحریم به مردم دادیم پای قولمان هستیم تا به امروز بودیم و تا روز آخر هم خواهیم بود.

موفقیت برجام عصبانیت دشمن‌ها را به دنبال دارد

رییس جمهوری با اشاره به نقش صهیونیست‌ها در دیر به ثمر رسیدن برجام تصریح کرد: در سال ۹۳ مساله برجام ما تمام بود و توافق نهایی شده بود که صهیونیست‌ها و ارتجاع منطقه سر آمریکا را کلاه گذاشتند و گفتند چند ماه صبر کنید قیمت نفت را به قدری پایین می‌آوریم که هرچه شما بگویید ایران قبول می‌کند البته قیمت نفت را از ۱۰۴ دلار تا ۲۵ دلار هم پایین آوردند و همه فشار‌ها را بر ما وارد کردند و نهایی شدن برجام که قراربود ۹۳ نهایی شود به تاخیر افتاد و ۹۴ انجام شد.

وی اضافه کرد: وقتی برجام موفق شد باز هم توطئه‌های زیادی برای بر هم زدن آن انجام دادند که باز هم موفق نشدند برجام مستقر شد. از اسرائیلی‌ها عصبانی‌تر و ناراحت‌تر در دنیا در سال ۹۴ نبود. تمامی دوستان ما در سال ۹۴ از عراق و سوریه و لبنان گرفته تا همه کشور‌های دوست تلفنی به من تبریک گفتند همه عزیزان ما در منطقه مثل حزب الله به ما تبریک گفتند.

روحانی ادامه داد:، اما صهیونیست‌ها عصبانی و ناراحت از اینکه چرا آمریکا این امر را قبول کرد و از همان روز دنبال توطئه رفتند و آن را ادامه دادند و از طریق انتخابات آمریکا توانستند توطئه را عملی سازند. صهیونیست‌ها برای پیروز شدن ترامپ کار بزرگی کردند، چون می‌دانستند ترامپ آدمِ ناشی است و به راحتی می‌توانند سر او کلاه بگذارند و برجام را بر هم بزنند.

منبع: بورس امروز

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده