تاریخ: ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۶:۱۰
کد خبر: ۲۰۹۰۷۸
می متالز - رییس اداره صنعت، معدن و تجارت دامغان گفت: ریزش آوار و فوت ۲ کارگر در تونل ۴۲ معدن زغال سنگ طزره دامغان سبب تعطیلی تونل تا زمان ارائه گزارش دقیق حادثه شد.

به گزارش می‌متالز، حمید صالحی روز جمعه افزود: بلافاصله پس از اتمام عملیات امداد و نجات و کشف پیکر بی‌جان کارگران، کلیه فعالیت‌های استخراج در تونل ۴۲ تا زمان تعیین تکلیف قطعی وضعیت آن، تعطیل شد.

وی ادامه داد: با هماهنگی دادستان دامغان و معاون معدنی و مدیر ایمنی شرکت البرز شرقی، تونل ریزش‌کرده تا زمان تعیین تکلیف و ارزیابی قطعی وضعیت معدن به‌طور کامل تعطیل است.

صالحی اظهار داشت: بررسی و شناسایی عوامل اصلی دخیل در وقوع حادثه، توسط بازرسان اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی انجام می‌شود که در این زمینه بازرسان اداره صنعت، معدن و تجارت نیز حضور دارند.

وی اضافه کرد: برای دستگاه قضایی و مراجع ذی صلاح، نظر کارشناسی و جمع‌بندی نهایی بازرس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی ملاک اصلی شناسایی علت دقیق حادثه است.

صالحی خاطرنشان کرد: از زمان وقوع حادثه ریزش در تونل تا زمان کشف ۲ پیکر معدنکاران، تمام تلاش گروه امداد و نجات و بازرسان، نجات این ۲ نفر بود و در طی ۶ روز عملیات نیز بازرسان مربوطه از نزدیک روند آواربرداری را زیرنظر داشتند.

رییس اداره صنعت، معدن و تجارت دامغان گفت: پس از تکمیل پرونده و شناسایی علت یا علل حادثه، تونل ۴۲ معدن طزره با تصمیم گروه ایمنی شرکت معادن زغال‌سنگ البرز شرقی بازگشایی می‌شود.

حادثه معدن زغال سنگ در حدود ساعت ١٢ ظهر روز شنبه ١١ اردیبهشت در تونل شماره ٤٢ معدن بزرگ طزره از معادن چهارگانه شرکت زغال سنگ البرز شرقی در کارگاه استخراج k ١٣ پیشرو، هنگام استخراج و به دلیل ریزش ناگهانی سقف کارگاه رخ داد که در این حادثه ۲ کارگر پیمانکاری شرکت به نام‌های میلاد روشنائی و سید اصغر افضلی دچار حادثه و محبوس شدند.

شامگاه پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت پس از حدود ۱۳۰ ساعت، پیکر بی‌جان این ۲ معدنچی از زیر آوار خارج شد.

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) سمنان

عناوین برگزیده