تاریخ: ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۳:۵۶
کد خبر: ۲۰۹۲۲۶
‌می‌متالز - رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوریه با بیان اینکه تجارت میان دو کشور در مسیر صعودی قرار دارد، گفت: در حال حاضر سوریه به سوی بازسازی می‌رود و اقلام حوزه ساخت‌و‌ساز، پل سازی و سدسازی، تامین برق و خدمات فنی و مهندسی در صدر فهرست صادرات به این کشور از سوی ایران قرار دارد.

به گزارش می‌متالز، کیوان کاشفی درباره مبادلات تجاری ایران و سوریه، اظهار کرد: آمار‌های تجاری سوریه نشان می‌دهد که رقم تجارت با چین و هند در سه سال گذشته تغییری نکرده، اما روند مبادلات کالایی ایران با این کشور صعودی است. وی با بیان اینکه برای صادرات ترکیه به سوریه باید استثنا قائل شد، گفت: با وجود تحریم کالا‌های ترکیه از سوی سوریه، به دلیل مرز‌های مشترک و مسیر‌های قاچاق که دولت مرکزی بر آن‌ها تسلط کافی ندارد، میزان واردات از این کشور به یک میلیارد دلار در سال می‌رسد. رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوریه با بیان اینکه با افق تجارت دو کشور فاصله بسیاری داریم، اظهار کرد: باید برنامه‌ریزی‌ها عملیاتی شود تا شاهد بهبود رقم صادرات و واردات با این کشور باشیم که طی یک سال گذشته اقدامات مهمی در این زمینه آغاز شده است. وی با اشاره به بهبود زیرساخت‌های تجاری برای تجارت دو کشور، گفت: در مواردی مانند حمل‌و‌نقل توانستیم به سطحی مناسب دست یابیم که البته ترکیه به دلیل همسایگی در این زمینه نسبت به ایران مزیت‌هایی دارد. ایران مرز مشترک با سوریه ندارد و از مرز عراق هم به درستی و میزان کافی بهره‌مند نبوده است. کاشفی تصریح کرد: نقل و انتقال از طریق مرز دریایی زمان و هزینه بسیاری را به تجارت تحمیل می‌کند و این مشکلات موجب کاهش مبادلات دو کشور شده است، اما اشتیاق بسیاری در تجار دو طرف برای روابط اقتصادی بیشتر دیده می‌شود. بر همین اساس، برنامه‌ریزی شده تا نمایشگاه‌های مختلفی برای آشنایی تجار با کالا‌های قابل مبادله برگزار شود و از سوی دیگر مستقر شدن مرکز تجارت ایرانیان در دمشق نیز در افزایش روابط اقتصادی دو کشور می‌تواند تاثیرگذار باشد. رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوریه با بیان اینکه پیش‌بینی‌ها از دو برابر شدن تجارت دو کشور در سال جاری میلادی (۲۰۲۱) حکایت دارد، اظهار کرد: این در حالی است که تحریم‌ها روند این رشد تجاری را کند کرده است و از سوی دیگر به دلیل شرایط موجود در سوریه سطح اقتصاد این کشور کوچک شده و از تراز تجاری ۳۰ میلیارد دلاری به پنج میلیارد دلار تنزل پیدا کرده است. کاشفی افزود: این کشور در بخشی از حوزه‌های تجاری خودکفا عمل می‌کند، اما به دلیل وضع موجود و اعمال تحریم‌ها به برخی از اقلام دسترسی کمتری دارد؛ به همین دلیل می‌توانیم تجارت خود با این کشور را افزایش دهیم.

کاشفی با اشاره به اینکه تراز تجاری ایران و سوریه در سال ۹۹ طبق آمار‌ها ۱۷۰ میلیون دلار بوده است، تصریح کرد: در سال جاری این رقم به ۳۰۰ میلیون دلار خواهد رسید که این روند صعودی در سال‌های آینده می‌تواند تجارت میلیاردی را در پی داشته باشد.

منبع: دنیای اقتصاد

عناوین برگزیده