تاریخ: ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۱:۱۴
کد خبر: ۲۰۹۲۷۶
‌می‌متالز - هند پس از کاهش قیمت نفت، واردات نفت از عربستان سعودی را افزایش داد.

به گزارش می‌متالز، پالایشگاه‌های دولتی هند در حال سفارش منظم مقادیر نفت خام عربستان برای ماه ژوئن پس از کاهش قیمت‌های این پادشاهی هستند. عربستان سعودی در پاسخ به افزایش موارد ابتلای Covid-۱۹ در هند، که تأثیر منفی بر تقاضای نفت آن داشت، در اوایل این ماه قیمت فروش رسمی خود را برای مشتریان آسیایی بین ۰.۱۰ تا ۰.۳۰ دلار کاهش داد. بلومبرگ خاطرنشان کرد که این اولین کاهش قیمت نفت خام سعودی از دسامبر سال گذشته است که نشان دهنده کاهش تقاضا در بازار‌های اصلی آسیا است.

بزرگ‌ترین تولیدکننده اوپک خبرداد که قیمت نفت برای خریداران آسیایی چند روز پس از موافقت اوپک پلاس با شروع افزایش میزان تولید روزانه خود و کاهش محدودیت تولید که اعتراض مجدد هند را برای بالا نگه داشتن قیمت نفت به دنبال داشت، افزایش دارد. ماه بعد، پالایشگاه‌ها و بازرگانان آسیایی مجبور شدند ۱.۸۰ دلار بالاتر از میانگین عمان/ دوبی برای محموله‌های نفت خام سعودی بپردازند. در پاسخ، هند به پالایشگاه‌های دولتی خود دستور داد سفارش‌های خود برای خرید نفت خام سعودی در ماه می‌را کاهش دهند و برای کاهش وابستگی به نفت خاورمیانه به دنبال گزینه‌های دیگری باشند.

یک منبع دولتی هند در اوایل ماه مارس به رویترز گفت: از شرکت‌ها خواسته ایم که به دنبال تنوع باشند. ما نمی‌توانیم در گرو تصمیم خودسرانه تولیدکنندگان خاورمیانه قرار بگیریم. وقتی خواستند بازار را تثبیت کنند ما کنار آن‌ها ایستادیم. اکنون، عربستان سعودی قیمت نفت سبک خود را ۱.۷۰ دلار بالاتر از میانگین معیار عمان/ دبی کاهش داده است. هم زمان، ریاض قیمت‌ها را برای خریداران امریکایی هر بشکه ۰.۲۰ دلار افزایش داد تا بازتاب بهبود اقتصادی ایالات متحده باشد که تقاضا برای نفت خام افزایش یافته است. یکی از منابع رویترز به این خبرگزاری گفت: این بار هیچ هدفی از طرف این وزارت برای کاهش واردات در ماه ژوئن وجود ندارد و برخلاف دفعه گذشته (آرامکو) نیز قیمت‌ها را کاهش داده است.

منبع: شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران (ایبنا)

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده