تاریخ: ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۱:۳۷
کد خبر: ۲۰۹۲۷۸
‌می‌متالز - دبیرکل کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی گفت: بانک‌ها برای تسویه بدهی بدهکاران و آزادسازی اموال تملیکی اعلام آمادگی کردند، اما افراد می‌خواهند وجه التزامی که به این بدهی‌ها اضافه شده را نپردازند.

به گزارش می‌متالز. دبیرکل کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی با بیان اینکه آنچه در بخش اموال تملیکی بانک‌ها اغلب موجب هجمه‌ای علیه سیستم بانکی کشور شده، کارخانه‌ها است، اظهار کرد: از سال‌های گذشته وقتی بدهکار بدهی خود را به بانک نمی‌پرداخت از طریق حقوقی و با رای محاکم قضایی املاک مسکونی به تملیک بانک‌ها در می‌آمد و موجب تسویه مطالبات بانک می‌شد، اما آنچه باعث هجمه بی انصافانه رسانه‌ها از جمله صدا و سیما شده این است که کارخانه‌های تولیدی به تملیک بانک‌ها درآمده است.

محمدرضا جمشیدی تصریح کرد: گا‌ها مشاهده می‌کنیم که بدهکاران بانکی شکایت می‌کنند که a ریال از بانک گرفته‌اند و حالا برای تسویه آن بانک چندین برابر رقم را طلب می‌کند. این در حالی است که چنین رقم‌های بالایی که عنوان می‌شود نشان از این دارد که بانک سال‌های زیادی با آن‌ها همکاری و مماشات کرده و این بازپرداخت بدهی‌ها به تعویق افتاده که طبیعتا هر سال جریمه به آن تعلق می‌گیرد و بدهی را متورم می‌کند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر، چون ارزش کارخانه‌ها افزایش یافته برخی به دنبال تسویه بدهی‌های خود هستند و چنین اظهارنظراتی ناعادلانه‌ای را مطرح می‌کنند، گفت: بانک‌ها نیز برای تسویه بدهی‌ها و بازگرداندن کارخانه‌ها و کارگاه‌ها اعلام آمادگی کردند، اما این افردا می‌خواهند وجه التزامی که به این بدهی‌ها اضافه شده را نپردازند. به خصوص اینکه بدهی‌های سال‌های قبل نرخ سود تسهیلات بالایی داشته چرا که قبل از سال ۹۴ نرخ سود تسهیلات ۲۴، ۲۱ و ۱۹ درصد بود و براساس نرخ زمان اعطای تسهیلات مورد تسویه قرار می‌گیرد.

دبیرکل کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی تاکید کرد: تسهیلاتی که این افراد استفاده کرده‌اند از محل سپرده‌های مردم است و این در حالی است که نرخ سود سپرده‌ها نیز پرداخت شده است که این سود‌ها از محل سود‌های تسهیلات و یا وجه التزامات تامین می‌شود.

جمشیدی با بیان اینکه ۱۹ کارگاه یا کارخانه کوچک مانند مرغداری یا تراشکاری و ... به تملک بانک‌های خصوصی درآمده است، افزود: بنابراین از آمار بیش از دوهزار کارخانه‌های تملیکی بانک‌ها تعداد اندکی متعلق به بانک‌های خصوصی است که این واحد‌ها تسهیلات از بانک گرفتند تا طرحی را به اجرا برسانند، اما متاسفانه پیش‌بینی‌هایشان درست نبود و پروژه را نیمه تمام رها کردند و به تولید نرسیدند.

وی با اشاره به اینکه بانک‌ها کارخانه‌ای را به تعطیلی نکشانده اند، تصریح کرد: در بین این ۱۹ کارخانه‌های تملیکی، ۳ مورد نتوانستند بدهی خود را بدهند، اما به ناچار با رای محاکم قضایی به تمکلیک بانک درآمدند، اما، چون به تولید می‌پرداختند بانک هم کارخانه‌ها را عینا به صاحبان قبلی واگذار کرد تا به فعالیت خود ادامه بدهند و بتوانند از محل درآمد وسود کسب و کار خود بدهی بانک را بپردازند.

جمشیدی گفت: باقی کارخانه‌ها تولیدی نداشتند که بخواهند به تولید خود ادامه بدهند به عنوان نمونه یکی از آن‌ها مرغداری بود که بعد از تملیک، آن را در اختیار مالک قرار دادیم تا به تولید ادامه دهد، اما وقتی به مرحله برداشت رسید دیگر فعالیت تولیدی خود را ادامه نداد و کار را تعطیل کرد.

دبیرکل کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی در پایان تاکید کرد: با وجود دستوراتی که رئیس قوه قضاییه برای مماشات به قضات ابلاغ کرده، اما باز هم این محاکم هستند که رای به تملیک می‌دهند چرا که می‌بینند بانک تمام تلاش خود را کرده است. آنچه باعث مشکل شده این است که بدهکاران بانکی قصد دارند بدهی را برابر رقمی که گرفته اند بپردازند که شدنی نیست.

منبع: شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران (ایبنا)

عناوین برگزیده