تاریخ: ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۳:۲۰
کد خبر: ۲۰۹۳۹۴
گروه پاترون از بلوک کف کوره نورد رونمایی می‌کند:
‌می‌متالز - شرکت دانش بنیان گروه پاترون از محصول جدید خود، بلوک کف کوره نورد با استفاده از نانو مواد، که جایگزین بلوک‌های فیوزد کست وارداتی است، در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ رونمایی کرد.

به گزارش می‌متالز، قرار است این محصول به دو صورت جرم ریختنی، که با نظارت این شرکت در کوره پیشگرم نورد، قالب گیری و ریخته می‌شود و هم بصورت بلوک آماده با ابعاد دلخواه و مورد نیاز هر کوره پیشگرمد عرضه شود.

هر ساله صد‌ها هزار دلار صرف واردات بلوک‌های فیوزد کست از اروپا و آسیا می‌شود که این بلوک‌های نانویی می‌توانند جایگزین مناسبی برای آن‌ها باشند و از خروج ارز از کشور جلوگیری کنند. این محصول که در حال استفاده در کوره‌های پیش گرم نورد است، برای اولین بار در ایران تولید شده و قابلیت صادرات را نیز دارد.

لازم به توضیح است گروه پاترون، تنها دارنده گواهینامه نانومقیاس در حوزه تولید جرم ریختنی نسوز در کشور است.

مزایای بلوک‌های نانویی

از مزایای این بلوک‌های نانویی، قیمت بسیار کمتر نسبت به بلوک‌های فیوزدکست و نیز تولید داخل بودن آن و عدم نیاز به برنامه ریزی بلند مدت و خواب سرمایه جهت واردات آن‌هاست.

توضیح آن‌که کوره‌های پیش گرم نورد، به‌منظور گرم کردن شمش‌ها پیش از فرایند نورد و رساندن دمای شمش‌ها به دمای کار گرم استفاده می‌شوند. کوره‌های پیشگرم نورد طراحی‌های مختلفی دارند که از متداول‌ترین آن‌ها می‌توان به کوره‌های گامی و کوره‌های پوشری اشاره نمود.

از میان انواع نسوز‌های مصرفی در کوره‌های نورد، بلوک‌های مورد استفاده در کف کوره‌های پوشری از اهمیت بیشتری برخوردارند و لازم است تا خواص منحصر به فردی، چون مقاومت به سایش عالی، استحکام گرم بالا، دانسیته بالا و تخلخل کم داشته باشند.

با توجه به مجموعه خواص مذکور، در حال حاضر برای کف کوره پوشری در دنیا از بلوک‌های ذوب و ریخته گری شده یا همان فیوزد کست (حاوی آلومینا، زیرکونیا و غیره) استفاده می‌شود. با توجه به عدم تولید این بلوک‌ها در کشور و تحریم‌های خارجی در سال‌های اخیر شرکت‌های فولادی برای تامین این بلوک‌ها مشکلات زیادی داشته اند.

از آنجا که جرم‌های ریختنی نانو باند خواص بهتری نسبت به انواع جرم‌های سیمانی دارند، گروه پاترون تصمیم گرفت تا با تعریف یک پروژه در واحد تحقیق و توسعه نسبت به جایگزینی بلوک‌های فیوزد کست با انواع نانوباند اقدام نماید. پس از طی مراحل آزمایشی و نتایج مثبت اولیه، در نهایت جرم ریختنی مذکور تهیه و بلوک‌های مد نظر به صورت نصب در محل، در یک شرکت نورد فولاد نصب و همچنان در حال استفاده هستند که رضایت شرکت فولادی را در پی داشته است.

تولید این محصول، حاصل سال‌ها تحقیق و آزمایش گروه پاترون در حوزه جرم‌های نانو باند بوده است، این شرکت محصولات جدید دیگری را نیز به زودی رونمایی خواهد کرد.

منبع: چیلان

عناوین برگزیده