تاریخ: ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۴:۵۵
کد خبر: ۲۰۹۵۸۰
با نگرانی از تحولات هند و آمریکا؛
‌می‌متالز - قیمت نفت خام در معاملات امروز، سه‌شنبه، در حالی افت کرد که سرمایه‌گذاران با نگرانی تحولات هند را دنبال می‌کنند. از سوی دیگر بسته شدن بزرگترین خط لوله انتقال سوخت آمریکا به علت حملات سایبری، دردسر‌هایی را برای پالایشگاه‌های این کشور به وجود آورده و تقاضای نفت را کاهش داده است.

به گزارش می‌متالز، در حالی که احتمال عدم از سرگیری فعالیت خط لوله اصلی انتقال بنزین سواحل شرقی آمریکا تا پایان این هفته سبب شده تا برخی از پالایشگاه‌های این کشور تولید خود را کاهش دهند و این مسئله سبب افت تقاضا برای نفت خام شده است، قیمت نفت امروز شاهد کاهش بود.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۴۸ سنت معادل ۰.۷۰ درصد کاهش به ۶۷ دلار و ۸۴ سنت رسید. نفت برنت دیروز شاهد ۴ سنت افزایش بود. قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا برای تحویل در ماه ژوئن هم با ۴۴ سنت معادل ۰.۶۸ درصد کاهش به ۶۴ دلار و ۴۸ سنت رسید.

شرکت کولونیال پایپ لاین، که انتقال روزانه بیش از ۲.۵ میلیون بشکه بنزین، گازوئیل و سوخت جت در آمریکا را بر عهده دارد، روز جمعه به دنبال وقوع یک حمله تانکری فعالیت شبکه انتقال خود را متوقف کرد.

لاچلان شاو، رئیس بخش تحقیقات کالا‌های خام نشنال بانک استرالیا در این باره گفت: «خیلی محتمل است که شاهد کاهش تقاضا برای نفت باشیم. برخی پالایشگاه‌ها در تگزاس به دلیل توقف فعالیت خطوط لوله انتقال فرآورده‌های نفتی، حجم کار خود را کاهش داده اند.»

وی افزود: «این مسئله تاثیر مشهودی بر قیمت نفت خواهد گذاشت، هرچند که بخش‌هایی از خط لوله شرق آمریکا در حال از سرگیری فعالیت خود است و شرکت کولونیال انتظار دارد تا پایان هفته فعالیت کامل شبکه انتقال از سرگرفته شود.»

شرکت کولونیال دیروز اعلام کرد که قصد دارد تا پایان این هفته فعالیت‌های خود را به حالت عادی باز گرداند. اما وضعیت پیش آمده سبب شده تا شرکت موتیوا فعالیت دو واحد از سه واحد پالایشگاهی خود را در تگزاس متوقف سازد.

منبع: بورس کالای ایران

عناوین برگزیده