تاریخ: ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۲:۵۲
کد خبر: ۲۰۹۸۳۴
‌می‌متالز، معاون نظارت بر نهاد‌های مالی سازمان بورس و اوراق بهادار با تشریح جزئیات بسته حمایتی دولت از بازار سرمایه، گفت: طبق مصوبه هیات دولت باید ۴ هزار میلیارد تومان به صندوق تثبیت بازار سرمایه واریز شود.

به گزارش می‌متالز، محمدحسن ابراهیمی معاون نظارت بر نهاد‌های مالی سازمان بورس و اوراق بهادار با حضور در برنامه زنده گفتگوی ۱۸:۳۰ شبکه خبر گفت: در راستای حمایت از بازار سرمایه، مجموعه وزارت اقتصاد و سازمان بورس بسته‌ای را تحت عنوان بسته اقتصادی ۷ به علاوه ۳ آماده کردند.

وی با بیان اینکه ۷ مورد مصوباتی هستند که در شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران تصویب شده و منتظر ابلاغ مقام معظم رهبری هستیم، گفت: ۳ مورد دیگر در اختیار دولت بود که دیروز آن را ابلاغ کرد.

معاون نظارت بر نهاد‌های مالی سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: اولین مورد اختصاص یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه بود و متاسفانه این قانون از سال ۹۴ تا الان لازم الاجرا بوده، ولی اجرا نشده است.

وی ادامه داد: هم اکنون مبلغ یک هزار میلیارد تومان به این صندوق تخصیص داده شده و اخیرا طبق مصوبه‌ای که هیئت دولت تصویب کرد ۲۰۰ میلیون دلار امکان واریز به این صندوق وجود دارد که اگر دلار را با نرخ ۲۰ هزار تومان محاسبه کنیم مبلغ واریزی به صندوق ۴ هزار میلیارد تومان می‌شود. ابراهیمی گفت: طبق قول بانک مرکزی امیدواریم در آینده نزدیک این مبلغ را به حساب صندوق تثبیت بازار سرمایه واریز کنند.

ابراهیمی با بیان اینکه مورد دوم این بود که بانک مرکزی قوانینی وضع کرد مبنی بر اینکه نهاد‌های مالی بازار سرمایه امکان استفاده از تسهیلات بانکی را ندارند، گفت:، ولی طبق مصوبه هیات دولت باید این امکان فراهم شود.

معاون نظارت بر نهاد‌های مالی سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: مصوبه سوم این بود که به افرادی (اتباع خارجی) که تا مبلغ حداقل ۲۵۰ هزار دلار در بازار سرمایه، سرمایه گذاری کنند اقامت ۵ ساله بدهند. به گفته وی هم اکنون طبق مصوبه فرد سرمایه گذار، همسر، فرزند پسر زیر ۱۸ سال و فرزند دختری که ازدواج نکرده باشد و پدر و مادرش می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند.

ابراهیمی افزود: این اقامت قابل تمدید است و می‌توانند ظرف ۵ سال سهامی را که خریده اند جابجا کنند، ولی امکان فروش سهام خود را ندارند. وی تصریح کرد: منتظر اقدامات بانک مرکزی هستیم تا ساز و کار اجرایی این مصوبات را فراهم کند و ما هم آن‌ها را اجرا کنیم. به گفته معاون نظارت بر نهاد‌های مالی سازمان بورس و اوراق بهادار، معافیت مالیاتی سود انباشته شرکت‌ها یک فرصت طلایی برای شرکت هاست.

منبع: شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران (ایبنا)

عناوین برگزیده