تاریخ: ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۰:۳۳
کد خبر: ۲۰۹۹۳۶
‌می‌متالز - رضا آبدیده، مدیر آموزش و توسعه منابع انسانی شرکت فولاد اکسین خوزستان در گفتگو با نشریه مسیر اوج برنامه‌های آموزشی و افزایش بهره وری سازمانی در شرکت فولاد اکسین خوزستان را تشریح کرد.

به گزارش می‌متالز، رضا آبدیده، مدیر آموزش و توسعه منابع انسانی شرکت فولاد اکسین خوزستان در گفتگو با نشریه مسیر اوج برنامه‌های آموزشی و افزایش بهره وری سازمانی در شرکت فولاد اکسین خوزستان را تشریح کرد: عملکرد اکسین در سال ۱۳۹۹ نشان می‌دهد که علاوه بر برنامه ریزی به منظور ارائه ۳۵ هزار نفرساعت برنامه آموزشی برای پرسنل، خانواده‌های آن‌ها نیز با پیروی از الگو‌های مورد نظر توانسته اند بر دانش و تخصص خود بیفزایند. راه اندازی سامانه «LMS» (آموزش‌های آنلاین) یکی از برنامه‌های مهمی است که طی سال جاری و به منظور تسهیل فعالیت‌های شرکت در شرایط شیوع ویروس کرونا اجرا شده است. این برنامه، با راه اندازی بزرگترین کتابخانه دیجیتال تا پایان سال، می‌تواند موقعیت آموزشی فولاد اکسین خوزستان در منطقه خاورمیانه را منحصربه فرد کند.

آموزش مستمر در راستای توسعه

منابع انسانی یکی از ماموریت‌هایی است که بسیاری از شرکت‌های بزرگ و استراتژیک آن را یک اولویت و ضرورت می‌دانند. با این حال، شرکت‌های فولادی برای تنظیم الگو‌های مورد نیاز آموزشی، از معیار‌های مشخصی بهره می‌گیرند که عمدتا مطابق با استاندارد‌های آموزشی «ISO» هستند. استاندارد‌های فوق به چهار مرحله تقسیم میشوند: نیازسنجی، تدوین برنامه آموزشی، اجرا و پایش اثربخشی.

آموزش در قالب مفاهیم

فولاد اکسین خوزستان، به عنوان یک شرکت بدیع و خلاق که همواره بر آموزش‌های تخصصی و مهارت محور تاکید ویژه داشته است، ضمن تشریح و تبیین راهبرد‌های آموزشی به منظور ارتقای دانش و تخصص پرسنل، تحقق سودآوری محصول را در لوای آموزش و آگاهی پرسنل می‌داند. ارائه آموزش‌های تخصصی منطبق با شرح وظایف پرسنل پیش گفتاری است که فولاد اکسین در زمینه مدیریت آموزش و توسعه منابع انسانی ارائه میدهد تا در این زمینه، بر اساس نیازسنجی‌های آموزشی، بتواند راهبری آن را تدوین، برنامه ریزی و اجرا کند.

واحد آموزش به دو بخش برنامه ریزی آموزشی و اجرای آن تقسیم بندی می‌شود. تقسیم بندی فوق، در کنار تعریف فرایند آموزش شامل تعیین نیاز‌های یادگیری، طراحی خدمات یادگیری، پایش آمار، پایش آموزش‌های انجام شده و ارزش یابی اثربخشی، تضمینی برای تحقق برنامه‌های آموزشی فولاد اکسین است.

آموزش در آینه آمار

در سال ۱۳۹۸، با آموزش حدود ۳۲هزارنفرساعت، دستاورد مهمی در این زمینه حاصل شد. بر اساس برنامه ریزی استراتژیک صورت گرفته در سال ۱۳۹۹، اجرای ۳۵ هزار نفرساعت آموزش‌های عمومی و تخصصی مهارت محور شاخص گذاری شده است. بنابراین سال جاری به عنوان سال آموزش‌های مهارت محور و کارگاهی شناخته می‌شود. آمار عملکردی در همین زمینه طی سال گذشته نشان میدهد که به رغم وجود شرایط کرونایی و محدودیت‌های ناشی از آن، بخش قابل توجهی از برنامه‌های آموزشی برای پرسنل مجموعه تحقق یافته است. عمده آموزش‌های تخصصی در این زمینه شامل فرایند تولید، تعمیرات و نگهداری، برنامه ریزی نت، برق و اتوماسیون، نرم افزار و بسیاری موارد دیگر می‌شود. اساس برگزاری دوره‌ها بر بازآموزی تخصص‌ها و چالش‌های پیشِروی کارخانه استوار است. به همین منظور، فولاد اکسین در سال ۱۳۹۹ بر آموزش‌های مهارتی و کارگاهی پرسنل تاکید دارد تا از این طریق و مطابق با نیاز‌های فنی کارخانه، بتواند پرسنل مجموعه را از نظر دانش و تخصص ارتقا دهد.

آموزش در ساحت خانواده پرسنل

یکی از دستاورد‌های مهم مجموعه، به ویژه در دوران محدودیت کرونا، راه اندازی سامانه آموزش‌های مجازی (LMS) است. با راه اندازی این سامانه، عملا امکانی ایجاد شد که بتوان علاوه بر ارائه آموزش‌های آنلاین و آفلاین به پرسنل، خانواده‌های محترم آنان را نیز آموزش داد. به همین منظور و با مشارکت سازمان جهاد دانشگاهی استان خوزستان، چهل دوره آموزشی مهارت محور مجازی برای خانواده‌های پرسنل برنامه ریزی و اجرا شد. همچنین با هدف افزایش بهره وری سازمانی از طریق ایجاد آرامش و ثبات در کانون خانواده، واحد آموزش اقدام به انعقاد قرارداد با سه مرکز مشاوره روانشناسی به منظور ارائه خدمات به پرسنل و خانواده آن‌ها کرده است. علاوه بر آن، برگزاری مسابقه و طرح کتابخوانی ویژه خانواده پرسنل از جمله برنامه‌های سال جاری واحد آموزش محسوب می‌شود.

چشم انداز و دستاورد‌های بدیع

راه اندازی کتابخانه دیجیتال یکی از بزرگترین پروژه‌هایی است که با اتصال آن به دیتا بیس‌های معتبرترین کتابخانه‌های مجازی دنیا، امکان تحقیق، پژوهش و دستیابی به داده‌های بین المللی مهیا میشود. تحقق پروژه فوق یکی از دستاورد‌های مهمی است که می‌تواند منجر به سالی پرشکوه و پررونق در زمینه برنامه‌های آموزشی شود.

منبع: تابناک

عناوین برگزیده