تاریخ: ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۰:۴۶
کد خبر: ۲۰۹۹۷۵
‌می‌متالز - تحلیلگر ارشد بین‌المللی صنعت فولاد و سنگ آهن گفت: کمبود خوراک گندله‌سازی نتیجه سیاست‌ها و اقدامات نادرستی بوده که در سال‌های گذشته اتخاذ شده است.

به گزارش می‌متالز، کیوان جعفری طهرانی، تحلیل گر ارشد بین المللی صنعت فولاد و سنگ آهن با اشاره به رشد ۳۰ درصدی قیمت پایه سنگ آهن در بورس کالا، اظهار کرد: ما نباید این مساله را از یاد ببریم که به علت برنامه‌ریزی اشتباه طی سال‌های گذشته علاقه‌مندی به سرمایه‌گذاری در حوزه معدن و صنایع معدنی و مخصوصا سنگ آهن به شدت کاهش پیدا کرد.

وی ادامه داد: عوارض صادراتی ۳۰ درصدی برای گندله و ۴۰ درصدی برای کنسانتره که حدود ۵-۶ سال گذشته وضع شد، علاقه به سرمایه‌گذاری در حوزه فراوری و تولید محصول با ارزش افزوده بالا، بویژه در بخش کنسانتره‌سازی را به شدت کاهش داد و طبیعتا مشکل اساسی کمبود کنسانتره که امروز با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم نتیجه چنین اقدامی بوده، چرا که این کمبود در واقع در حوزه سنگ آهن به وجود آمده و باعث فرار سرمایه‌ها از این بخش شده است.

تحلیلگر ارشد بین‌المللی صنعت فولاد و سنگ آهن با بیان اینکه در سال جاری گندله‌سازان با کسری حدود ۳میلیون تنی خوراک روبرو هستند؛ تصریح کرد: کمبود خوراک گندله‌سازی نتیجه سیاست‌ها و اقدامات نادرستی بوده که در سال‌های گذشته اتخاذ شده است.

جعفری طهرانی با تاکید بر دیربازده بودن فعالیت معدنی افزود: فعالیت معدنی، یک فعالیت دیربازده بوده که با ریسک فراوانی نیز در حوزه اکتشاف همراه است. همین علتی است برای عدم توجه سرمایه‌گذاران به این بخش تا جایی که شرایط کمبود ذخایر سنگ آهن در حال حاضر به وجود آمده است.

وی با اشاره به توسعه وادغام عمودی (Merging) معدنی‌های بزرگ و توجه به تولید فولاد؛ خاطرنشان کرد: برای کاهش علاقه مندی معدنی‌ها به تولید فولاد و ایجاد توجه سرمایه‌گذاران به بخش معدن باید محصولات بالادستی نظیر کنسانتره و سنگ آهن به قیمت‌های واقعی‌تر و نزدیک به فروش برسند.

تحلیلگر ارشد بین المللی صنعت فولاد و سنگ آهن با بیان اینکه فاصله نرخ سنگ آهن در داخل با نرخ جهانی بیش از دو برابر بوده؛ تاکید کرد: ما به دلیل دارا بودن ذخایر سنگ آهن باید امتیازاتی را برای فولادسازان کشور قائل باشیم، اما در حال حاضر این فاصله قیمتی آنقدر زیاد است که علاقه‌مندی به سرمایه‌گذاری را به شدت کاهش داده و سرمایه‌گذاران بدون توجه به اینکه احتمالا کمبود مواد اولیه بالادستی دامن همه را در چند سال آینده بگیرد به دنبال تولید محصولات میانی و پایین دستی هستند.

جعفری طهرانی تاکید کرد: افزایش نرخ مواد اولیه و به خصوص سنگ آهن یک نیاز اساسی بوده و به طور قطعی باید این اتفاق رخ دهد.

تحلیلگر ارشد بین‌المللی صنعت فولاد و سنگ آهن با اشاره به حذف تیک صادراتی بیان کرد: تیک صادراتی و امضای طلایی همواره یک سوال بوده و باعث شده تا برخی از مشتقات مانند سنگ آهن و کنسانتره هماتیت که مصرفی در داخل در فرآیند تولید گندله کشور ندارند، دچار مشکل صادراتی باشند و برخی از تولید کننده‌ها باید ماه‌ها منتظر این تیک صادراتی باشند.

وی با تاکید بر درستی حذف تیک صادراتی افزود: این اتفاق خوبی خواهد بود به شرطی که اعدادی که برای عوارض صادراتی تعیین می‌شود؛ اعداد درست و منطقی باشد.

جعفری طهرانی با بیان اینکه نرخ‌های مورد استفاده در گمرک برای تعیین عوارض برای سال‌های گذشته بوده و به‌روز رسانی نشده؛ تاکید کرد: در بحث عوارض دو بحث درصد عوارض و تعیین قیمت مبناء برای عوارض مطرح بوده که موضوع دوم از اهمیت بیشتری برخوردار است.

تحلیلگر ارشد بین‌المللی صنعت فولاد و سنگ آهن با اشاره به ارزیابی‌های غیر دقیق در گمرک گفت: باید ارزیابی‌های قیمت سنگ آهن حداقل هر ماه بروز رسانی شده چرا که در حال حاضر تغییرات قیمت در بازار‌های جهانی تقریبا روزانه است و امکان دارد که برخی از ارزیابی‌ها پایین‌تر از قیمت واقعی و برخی بالاتر از نرخ جهانی انجام شود.

کارشناس ارشد بین المللی صنعت فولاد و سنگ آهن عوارض ۶۰ تا ۷۰ درصدی را برابر عدم اجازه دولت برای صادرات دانست و خاطرنشان کرد: مدیر کل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت این اعداد را برای سنگ آهن مگنتیت بیان کردند که با توجه به نیاز داخلی تولید کنندگان کنسانتره تا حدی طبیعی و قابل توجیه است.

وی ادامه داد: عملا با این اعداد صادرات از معادن سنگ آهن مگنتیت کم عیار در برخی از استان‌های نزدیک به بنادر، مثل بندر چابهار که فاصله بسیار زیادی با داخل کشور دارند و کنسانتره سازان به علت هزینه بالای حمل زمینی، قیمت بسیار نازلی برای خرید پیشنهاد می‌نمایند که عملا توجیه اقتصادی برای تولید را از معادن می‌گیرد، زیان آور است.

جعفری تهرانی تصریح کرد: توصیه علمی، فنی و کاربردی می‌نمایم که در فاز اول، برای معادنی که در شعاع زیر ۲۵۰ کیلومتری بنادر دریایی کشور قرار دارند، یک تخفیفات بیشتری روی عوارض صادراتی اعمال شود تا این معادن جانی دوباره بگیرند.

کارشناس ارشد بین‌المللی صنعت فولاد و سنگ آهن در تبیین توصیه خود تشریح کرد: در طول ۲۰ سال گذشته نیز مشابه این اقدامات تشویقی را سایر کشور‌های جهان به ۴ صورت ذیل برای توسعه معادن سنگ آهن خود انجام داده اند:

۱- تخفیف بر روی عوارض صادراتی مشابه هند.

۲- دادن جایزه صادراتی مشابه آفریقای جنوبی و در برهه ایی از زمان ایران.

۳- تخفیف بر روی مالیات عملکرد مشابه چین.

۴- معافیت از مالیات برای یک دوره خاص برای سرمایه گذاران خارجی: مشابه کانادا برای شرکت آرسلورمیتال و قزاقستان برای شرکت ایسپات کارمت.

جعفری طهرانی گفت: برای تعیین عوارض باید اعداد ارزیابی گمرک برای عیار‌های مختلف سنگ آهن اصلاح شده و به نظر من برای فاصله هر بازه از عیار‌های سنگ آهن یک درصدی را در نظر بگیرند و که این مساله مستلزم استفاده از مشورت انجمن سنگ آهن ایران به عنوان متولی اصلی است چرا که بدون اصلاح نرخ‌های ارزیابی گمرکی امکان دارد این مساله نتیجه مطلوب را در پی نداشته باشد.

منبع: بورس نیوز

عناوین برگزیده