تاریخ: ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۰:۵۲
کد خبر: ۲۱۴۲۸۶
‌می‌متالز - در هفته جاری به نظر می‌رسد سرمایه گذاران طلا به بازده خزانه داری آمریکا و تورم این کشور توجه دارند. در بازار بیت کوین نیز یک اتفاق نادر پس از چهار رخ داده است.

به گزارش می‌متالز، در هفته‌ای که گذشته دو داده مهم اقتصادی جهان را تکان داد نرخ تورم برای مصرف کنندگان در آمریکا که بالاترین رقم در ۱۳ سال گذشته بود و نرخ تورم تولید کننده در چین که به عدد بالای ۹ درصد رسیده بود. آمار اولیه نشان می‌دهد که تورم در آمریکا خیز برداشته و حتی از میزان پیش بینی‌ها بیشتر است اگر مصرف کنندگان و سرمایه گذاران احساس کنند این تورم موقت نیست می‌تواند پناهگا‌هایی مانند طلا و ارز‌های دیجیتالی را تقویت کند. آمار چین هم علاوه بر اینکه هشدار تورمی برای این کشور به دنبال دارد از جهت اثر گذاری بر بازار‌های کالایی نیز مهم است. زیرا تورم ۹ درصدی بیانگر افزایش هزینه‌های تولید در این کشور و افزایش قیمت تمام شده است.

در هفته جاری مهم‌ترین خبر نشست فدرال رزور است که درباره سیاست‌های اقتصادی آمریکا قرار است تصمیم گیری کند و به نظر می‌رسد هفته شلوغی را به لحاظ رویداد‌ها در پیش رو داشته باشیم.

هفته برای دلار

در اوایل هفته، تورم عمده فروشی و آمار فروش خرده فروشی در کانون توجه قرار خواهد گرفت. در حالی که ارقام تورم همچنان یک متغیر کلیدی مورد توجه است، فروش عمده احتمالاً نقطه اصلی خواهد بود.

در روز پنجشنبه، ادعای هفتگی بیکاری نیز تأثیر خواهد گذاشت.

سایر آمار‌ها شامل تولید صنعتی، داده‌های بخش مسکن و تعداد تولیدات خارج از ایالت نیویورک است. با این حال انتظار نداریم که این‌ها تأثیر زیادی در هفته داشته باشند.

در جبهه سیاست‌های پولی، تصمیم اصلی سیاست پولی فدرال رزرو در ژوئن (تیر) خواهد بود.

بازار‌ها انتظار دارند بحث در مورد کاهش برنامه خرید دارایی آغاز شود. آیا صحبت از تغییر تمایل به سمت نرخ بهره خواهد بود؟ پیش بینی‌ها کلید را در خود نگه می‌دارند.

در هفته، دلار با افزایش ۰.۴۶ درصدی به ۹۰.۵۵۵ رسید.

هفته برای یورو

در جبهه داده‌های اقتصادی یک هفته نسبتاً آرام است. آمار تولید، تجارت و رشد دستمزد منطقه یورو دوشنبه تا چهارشنبه اعلام می‌شود. با توجه به اینکه بازار‌ها چیز دیگری در نظر ندارند، می‌توان انتظار داشت که اعداد تحت تأثیر قرار گیرند. ارقام نهایی تورم در ماه مه (خرداد) نیز برای فرانسه، آلمان، ایتالیا و منطقه یورو اعلام می‌شود.

یورو هفته با افت ۰.۴۸ درصدی به ۱.۲۱۰۸ دلار رسید.

هفته برای طلا

طلا در پایان هفته خود نتوانست سطح ۱۹۰۰ دلار در هر اونس را حفظ کند و گفته می‌شود قیمت‌ها تا رسیدن به سطح ۱۹۵۰ دلار در هر اونس متزلزل باقی می‌مانند، جایی که خریداران جدید می‌خواهند طلا را به ۲۰۰۰ دلار برسانند.

فضای طلا جمعه صعودی شد، اما با افزایش بازده دلار و اوراق خزانه داری آمریکا این فضا حفظ نشد.

بارت ملک، رئیس استراتژی جهانی TD Securities گفت: دلار آمریکا در حال صعود است، بازدهی خزانه داری ایالات متحده اندکی در حال افزایش است.

این عقب نشینی در اواخر هفته، نظر بسیاری از کارشناسان را به خصوص پس از مشاهده نرخ تورم سالانه در بالاترین سطح از سال ۲۰۰۸، جلب کرده است. اما تحلیلگران هنوز تورم ۵ درصدی ماه مه (خرداد) را موقتی می‌دانند.

هفته برای بیت کوین

اولین ارتقا استخراج کننده بیت کوین طی چهار سال اخیر در سراسر جهان تأیید شده است. این یک اتفاق نظر بین ذینفعان نادر است و کارشناسان رمزنگاری به CNBC می‌گویند که معاملات بسیار مهمی برای محبوب‌ترین ارز رمزنگاری شده در جهان است. این اتفاق کم نظیر برای بروز رسانی انجام شده است که به آن بروزرسانی Taproot گفته می‌شود (تپروت Taproot، بروز رسانی‌های زیادی بر روی شبکه بیت کوین انجام شده‌است که تپ روت مهم‌ترین آن به‌شمار می‌رود. ایجاد هرگونه تغییری در شبکه‌ی بیت کوین دشوار است، زیرا نهاد واسطی برای تصمیم‌گیری در این زمینه وجود ندارد و مشترکان شبکه باید در مورد آن به توافق برسند؛ بنابراین پشتیبانی از تپ روت نشان می‌دهد که این به روز رسانی مسئله بسیار مهمی است. تپ روت یک سافت فورک است که منجر به بهبود عملکرد بیت کوین و توسعه بازار آن می‌شود و چشم‌انداز روشنی را برای آن به ارمغان میاورد) و قرار است در ماه نوامبر (آذر) اعمال شود. هنگامی که این کار انجام شود، به معنای حفظ حریم خصوصی و کارآیی بیشتر معاملات است و مهمتر از همه، قفل پتانسیل برای قرارداد‌های هوشمند، یکی از ویژگی‌های اصلی فناوری بلاکچین آن است که واسطه‌ها را از پیچیده‌ترین معاملات نیز حذف می‌کند.

آلیس کیلین، بنیانگذار و شریک مدیر شرکت سرمایه گذاری بیت کوین Stillmark گفت: "Taproot مهم است، زیرا این فرصت گسترده‌ای را برای کارآفرینان علاقه‌مند به گسترش سودمندی بیت کوین ایجاد می‌کند. "

همچنین به نظر برخی تحلیلگران قیمت بیت‌کوین اکنون بیشتر بازیچه نهنگ‌های بازار است تا قیمت‌گذاری حاصل از عرضه و تقاضای خرده سرمایه‌گذاران.

شرکت تجارت کوانتومی QCP در یادداشت سرمایه‌گذاری اخیر خود گفت: «به نظر می‌رسد بازار در جایی بین ترس نزولی و انتظار برای حرکت قرار گرفته است.» «حجم خرده‌فروشی کاهش یافته و حرکت نهنگ‌ها بر عملکرد قیمت مسلط است.»

منبع: بورس کالای ایران