تاریخ: ۱۴ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۴:۵۸
کد خبر: ۲۱۶۹۳۴
‌می‌متالز - وزیر کار ضمن تاکید بر لزوم توجه نهادینه به وجود بیش از ۹۷ هزار تعاونی و ایجاد یک میلیون و ۸۰۰ هزار شغل مستقیم، گفت: امید است در دولت سیزدهم از این ظرفیت به نیکویی استفاده شود.

به گزارش می‌متالز، محمد شریعتمداری، وزیرکار درباره روز تعاون بر لزوم توجه نهادینه به وجود بیش از ۹۷ هزار تعاونی و ایجاد بالغ بر یک میلیون و هشتصد هزار شغل مستقیم توسط تعاونی‌های ایرانی تاکید کرده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این پیام آورده است: روز جهانی تعاون، فرصت مغتنمی برای بازگویی جایگاه برجسته الگوی بین‌المللی تعاون و نظام کسب و کار‌های تعاونی و نقش ویژه آن‌ها در مردمی سازی اقتصاد، ساماندهی و سازماندهی نیروی انسانی مهارت آموخته و کارآزموده کارآفرین یا جویای کار در راستای پاسخگویی به نیاز‌های مشترک از طریق تجمیع دارایی‌های کوچک و سرمایه‌های خرد با رویکرد توانمندسازی جوامع محلی است.

شریعتمداری در این پیام ضمن گرامیداشت روز جهانی تعاون و آرزوی توفیقات مستمر و مداوم برای تعاون گران کارآفرین و مروجان فرهنگ یاریگری اقتصادی و کارآفرینی جمعی، در توصیف قابلیت‌ها و فرصت‌های ایجاد شده توسط تعاونی‌ها در جهان به ایجاد اشتغال مولد و پایدار برای بیش از ۲۸۰ میلیون نفر، نقش آفرینی محسوس و ملموس کسب و کار‌های تعاونی در توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور‌های توسعه یافته، توجه نهادینه به وجود بیش از ۹۷ هزار تعاونی و ایجاد بالغ بر یک میلیون و هشتصد هزار شغل مستقیم توسط تعاونی‌های ایرانی اشاره می‌کند.

وی در خصوص هویت و ماهیت تعاونی‌ها در ایران و جهان، خاطرنشان می‌کند: تعاونی‌ها، الگویی برای متشکل سازی سرمایه‌های انسانی و پاسخگویی به نیاز‌های مشترک با استفاده بهینه از آورده‌های در اختیار با رویکرد توجه بنیادین به توسعه پایدار، صیانت از محیط زیست، تعهد به انجام مسوولیت‌های اجتماعی و تقید به اخلاق حرفه‌ای قلمداد می‌شوند.

به گفته شریعتمداری، کارکرد‌های اجتماعی و اقتصادی تعاونی‌ها برای مبارزه علمی با پاندمی کووید ۱۹، تلاش خستگی‏ ناپذیر تعاون گران برای کاستن آلام کرونا زدگان و پیشگیری از گسترش ویروس منحوس کرونا در محیط‌های کار و تولید، نمونه‌هایی از رفتار‌های مدنی پذیرفته شده تعاونی‌ها در ایران و جهان در ۱۹ ماه اخیر است.

شریعتمداری، نظام دموکراتیک اداره کسب و کار‌های تعاونی و رعایت اصل بین‌المللی «هر عضو، یک رأی» و وجود شفافیت در همه فرایند‌های کسب و کار‌های تعاونی در بستر فضای خود نظارتی تعاونی‌ها (نظارت اعضا بر عملکرد هیأت‌های مدیره و وجود بازرس تعاونی و سایر سازوکار‌های نظارتی درون تعاونی) را از دیگر ویژگی‌های ممتاز تعاونی‌ها به شمار می‌آورد.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی تصریح می‌کند: خوشبختانه در ایران نیز پس از ایجاد سامانه جامع و هوشمند بخش تعاونی کشور، اقدامات منحصر به فرد و ستایش برانگیزی برای ایجاد دولت الکترونیک و شفافیت روز افزون در تعاونی‌ها فراهم شده است.

وی تاکید می‌کند: سرعت و دقت در فرایند‌های ایجاد و ثبت تعاونی‌ها و نظارت‌های هوشمند بر فرایند‌های تعاونی از جمله مشخصه‌های این سامانه است که با اقبال و استقبال تعاون گران و همه کنشگران سازمانی حوزه تعاون مواجه شده است.

وی می‌افزاید: توسعه نظام خلاقیت و نوآوری در کسب و کار‌های تعاونی از طریق ایجاد مراکز نوآوری و توسعه تعاون و اندیشکده تعاون به عنوان تسهیل گران و پلی میان اعضای بخش تعاون کشور اعم از اتحادیه‌های تعاونی، اتاق تعاون و سایر تشکل‌های بخش با زیست بوم نوآوری کشور با هدف بازتعریف و کاربردی سازی مفهوم تعاون متناسب با نیاز روز و همچنین هموارسازی مسیر تبدیل ایده به محصول و دانش به ارزش در بخش تعاون با حمایت از فعالیت‌های تعاونی‌های نوپدید دانش بنیان و استفاده بهینه از ابزار‌های قانونی موجود برای کمک به ایجاد و توسعه تعاونی‌های نوع جدید از دیگر اقدامات انجام شده در دولت تدبیر و امید است که به بهسازی تصویر ذهنی جامعه از تعاونی‌ها و بازآفرینی نقش و کارکرد‌های نوین تعاونی‌ها منجر شده است.

در بخش دیگری از این پیام آمده است: آمادگی تعاونی‌های موجود برای عهده گرفتن نظام توزیع هوشمند کالا‌ها و خدمات با رویکرد حذف واسطه‌های غیر ضرور به منظور کاهش قیمت تمام شده کالا‌ها و خدمات و ایجاد ارتباط مستقیم بین تولید کننده و مصرف کنندگان نهایی از دیگر ویژگی‌های تعاونی‌های کشور است که امید می‌رود از این ظرفیت بی نظیر در دولت سیزدهم به نیکویی استفاده شود.

این پیام می‌افزاید: نقش آفرینی تعاونی کار تاکید شده در اصول ۴۳ و ۴۴ قانون اساسی برای متشکل سازی کارجویان دانش‏ آموخته با تاکید بر زنان و جوانان فارغ‌التحصیل دانشگاهی به منظور دستیابی به فرصت‌های اشتغال پایدار و قابلیت تعاونی‌های مسکن برای ایجاد مسکن و تأمین جهیزیه ارزان در راستای تسریع در فرایند ازدواج جوانان از دیگر ظرفیت‌های کمتر استفاده شده تعاونی‌ها در شرایط تحریم و تورم و کرونا است که باید برای استفاده از این ساختار و شبکه سراسری، برنامه ریزی‌های مناسب و متناسب انجام شود.

در پایان پیام شریعتمداری تاکید شده است: ضمن تبریک مجدد روز جهانی تعاون، امید است بستر‌های لازم برای آشنایی بیش از پیش دانش‏ آموزان و دانشجویان با فرهنگ تعاون و کارآفرینی از طریق دانشگاه‌ها و مدارس فراهم شده و زیرساخت‌های فکری لازم برای ایجاد و توسعه گفتمان نخبگانی تعاون در میان سیاست گذاران و خبرگان جامعه فراهم شود.

منبع: خبرگزاری تسنیم

عناوین برگزیده