تاریخ: ۱۷ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۲:۳۷
کد خبر: ۲۱۷۳۴۹
‌می‌متالز - امسال خشکسالی خسارت زیادی را به بخش کشاورزی وارد کرد، اما برخی شایعات در فضای مجازی برای خشکسالی علت جالب و عجیبی قائل می‌شوند.

به گزارش می‌متالز، شایعه‌ای در جلفایِ آذربایجان شرقی دهان به دهان می‌چرخد با این مضمون که «به دلیل وجود باغ‌های زیاد زردآلو برخی کشاورزان در زمین‌های خود دستگاه ضد تگرگ کار گذاشتند و کنترل این دستگاه‌ها دست افراد غیر متخصص قرار گرفته تا چنانچه ابری در آسمان دیده شود آن‌ها با سامانه‌های ضد تگرگ شروع به شلیک کنند تا ابر‌ها را پراکنده کرده و تگرگ نیاید که به باغ‌های زردآلو خسارت بزند.».

اما این شایعات تا چه اندازه صحت دارد؟ رییس اتحادیه ماشین آلات کشاورزی در این زمینه توضیح می‌دهد: سامانه ضد تگرگ پنج سال است که وارد ایران شده است. قیمت این دستگاه‌ها با نصب و راه‌اندازی بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ میلیون تومان تمام می‌شود و هر چند برخی مدعی هستند این سامانه ضد تگرگ باعث ناباروری ابر‌ها می‌شود، اما این دستگاه هیچ خطری برای باروری ابر‌ها ندارد.

علی توسطی گفت: زمانی که تگرگ می‌آید کشاورزان خسارت‌های میلیاردی می‌بینند؛ بنابراین برای جلوگیری از خسارت‌ها، این سامانه ضد تگرگ را در محدوده ۱۰۰ هکتاری باغ‌ها نصب کرده و این دستگاه‌ها می‌توانند تا شعاع ۵۰۰ متری را پوشش دهند.

او درباره شیوه کار این سامانه هم توضیح داد: با ارتعاشات صوتی و حرارتی به لولای هسته مرکزی، مولکول تگرگ‌ها شکسته و تبدیل به باران می‌شود و چنانچه نصب این دستگاه‌ها غیر استاندارد بود، برای آن خط اعتباری و تسهیلات از سوی جهاد کشاورزی در نظر گرفته نمی‌شد.

توسطی می‌گوید که کشاورزی در کشور‌هایی مانند امریکا و هلند بسیار فناوری محور است و به همین دلیل آن‌ها سود اقتصادی بزرگی از این بخش می‌برند، اما در ایران نسبت به ورود فناوری مقاومت‌های زیادی وجود دارد.

گفتنی است اخیرا در فضای مجازی برخی مردم نسبت به سامانه‌های ضد تگرگ موضع گرفته و ابراز نگرانی می‌کنند. چرا که آن‌ها معتقدند که سامانه ضد تگرگ روی میزان بارندگی و خشکسالی تاثیر گذار بوده و مانع بارندگی می‌شود!

منبع: تجارت نیوز

عناوین برگزیده