تاریخ: ۱۸ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۰:۳۶
کد خبر: ۲۱۷۵۱۱
مدیرعامل کارگزاری باهنر:
‌می‌متالز - حضور تقریبا ۱۰ ساله خریداران و عرضه کنندگان فعال در رینگ صادراتی بورس کالا، حاکی از مهیا بودن این بستر برای فعالیت‌های بین المللی است. در این مسیر، موضوعاتی، چون فساد و رانت از بین رفته است و گام‌های بزرگی در کنترل قاچاق برداشته شده است.

به گزارش می‌متالز، علیرضا رزم حسینی، وزیر صمت در پنجاهمین جلسه کارگروه توسعه صادرات، ابلاغیه‌ای را در جهت توسعه صادرات محصولات غیرنفتی از جمله محصولات صنعتی و معدنی از مسیر رینگ صادراتی بورس کالا اعلام کرد. مدیرعامل کارگزاری باهنر در همین رابطه با اشاره به اینکه در حال حاضر بستر‌های مناسبی به لحاظ الکترونیکی و فیزیکی برای صادرات محصولات از طریق بورس کالا فراهم شده است، گفت: رینگ صادارتی بورس کالا یکی از رینگ‌های موفق طی سال‌های گذشته بوده است. محصولات نفتی و پتروشیمی، شامل قیر و عایق‌های رطوبتی عمده کالا‌های فعال در این حوزه بوده اند که با مراجعه به آمار می‌توان از وضعیت مناسب معاملاتشان در بورس کالا آگاه شد.

فرزین ابوالعلایی تصریح کرد: از نگاهی دیگر، عرضه کالا‌ها در بورس کالا سبب می‌شود تا کالا‌های استاندارد پذیرش و روانه بازار شود؛ کشف قیمت واقعی براساس عرضه و تقاضا از دیگر فواید ورود کالا‌ها به بورس‌های کالایی هستند.


رونق صادرات در بورس کالا، عزمی جدی می‌طلبد


ابوالعلایی، مکانیزم اجرایی حاضر برای محصولات نفتی و پتروشیمی در رینگ صادراتی بورس کالا را نمونه مناسبی برای صادرات محصولات معدنی و صنعتی در این بازار دانست و افزود: به دلیل وجود مشکلات تحریمی در چند سال اخیر، تمهیداتی اندیشیده شده است تا معاملات به طور ریالی عرضه شوند. به نظر من اگر معاملات در بعد قیمت و نیز تسویه به ارز‌های رایج بازار‌های بین المللی بازگردد بهتر است، زیرا رویه کنونی با اصل موضوع صادرات منافات دارد.

این کارشناس بورس کالا افزود: در این رابطه کمک وزارت صمت، بورس کالا و وزارت اقتصاد برای ایجاد حساب‌های ارزی جهت تسویه در بورس کالا ضروری است، زیرا محدودیت‌های نقل و انتقال وجوه یکی از مشکلات موجود در کشور است که با برطرف شدن آن، بار بزرگی از دوش تولیدکنندگان و فعالان حوزه کالا برداشته می‌شود.


‌مزایای استفاده از رینگ صادراتی بورس کالا در مناطق آزاد


وی تالار صادراتی کیش را یکی از مدرنترین بستر‌های موجود در بحث صادرات دانست و گفت: این تالار یکی از بهترین سرمایه گذاری‌هایی است که توسط بورس کالا انجام شده است. در حال حاضر حدود ۸۰ کارگزاری در این تالار فعالیت دارند که با توجه به امکانات و شرایط جزایر آزاد از جمله کیش امکان حضور مشتریان و بازرگانان خارجی در آن آسان‌تر است. از طرفی دیگر، درآمد‌های رینگ صادراتی تالار کیش معاف از مالیات است و برای کارگزاران امتیاز خوبی به شمار می‌آید.

ابوالعلایی با اشاره به رونق معاملات سیمان در بورس کالا گفت: در این شرایط ورود این محصول به رینگ صادراتی بورس کالا اتفاق موثری در بازار محصولات معدنی محسوب می‌شود، در کنار آن ورود کل زنجیره فولاد در این رینگ نیز اتفاق مطلوبی در حوزه محصولات معدنی محسوب می‌شود.

وی تصریح کرد: در نظر داشته باشید که گواهی‌نامه‌هایی که در زمینه صادرات کالا از طریق بورس کالا برای محصولات منتشر می‌شوند، جهت گمرک و تبادل کالا به خارج از مرز‌های کشور جزو مستندات ضروری هستند؛ به این معنی که بدون این گواهی نامه‌ها اجازه صادارت محصول وجود نخواهد داشت.

مدیرعامل کارگزاری باهنر با اظهار خوش بینی نسبت به آینده بازار‌های صادراتی کشور، بیان کرد: با رونق معاملات و صادرات در بورس کالا، دیگر نیازی به برگزاری مناقصه‌ها نیست و از این طریق کلیه معاملات در بستری شفاف رقم می‌خورند. این موضوع هم برای تولیدکنندگان و هم شرکت‌ها منافع خوبی دارد، زیرا همه می‌توانند از این بازار توانمند بهره ببرند.

منبع: پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده