تاریخ: ۱۹ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۰۰:۳۹
کد خبر: ۲۱۷۶۲۸
مدیرعامل مجتمع فولاد خراسان خبر داد
‌می‌متالز - باوجود تکمیل زنجیره تولید در داخل سایت فولاد در نیشابور، در یک سال گذشته ۲هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری در زمینه‌های توسعه‌ای و زیرساختی از سوی بزرگ‌ترین قطب صنعتی شرق کشور صورت گرفته است.

به گزارش می‌متالز، مدیرعامل مجتمع فولاد خراسان با اعلام این موضوع از موفقیت‌های این مجتمع در تامین مواد اولیه و ارتقای تولید در یک سال گذشته خبر داد.

کسری غفوری با بیان اینکه ایجاد کارخانه کنسانتره در منطقه سنگان خواف، یکی از مهم‌ترین و راهبردی‌ترین طرح‌های توسعه این مجتمع است که می‌تواند با اتصال زنجیره تولید فولاد به زمین، تولید پایدار فولاد را در خراسان رضوی تضمین کند، افزود: افزون بر ۱۱۰۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری در ایجاد زیرساخت‌ها در این زمینه انجام داده‌ایم و از سال گذشته با پیگیری‌های صورت‌گرفته، خون تازه‌ای در رگ‌های این پروژه جریان یافته است.

وی با بیان اینکه مساله تامین پایدار آب یکی از چالش‌های بنیادین در توسعه صنایع کلان در کشور است، افزود: ابرپروژه انتقال آب خلیج‌فارس با تشکیل کنسرسیومی از صنایع بزرگ و آب‌بر با هدف فائق آمدن بر چالش آب و توسعه پایدار منطقه در دستور کار قرار گرفته است. مجتمع فولاد خراسان نیز با سهم ۱۰ درصدی در تامین منابع مالی این پروژه کلان، با تزریق ۵۲۰میلیارد ریال در مرحله نخست، به تعهد‌های خود در این پروژه عمل کرده است. غفوری افزود: در همین مدت، ۴۷۵میلیارد ریال نیز در شرکت‌های زیرمجموعه فولاد خراسان در زمینه‌های مختلف توسعه اقدام به سرمایه‌گذاری کرده‌ایم.

مدیرعامل فولاد خراسان مشکلات شبکه تامین و توزیع انرژی در کشور را از چالش‌های تولید برشمرد و با اشاره به قطع ۴۹ روزه گاز در زمستان و نیز قطعی ۱۱ روزه برق در تابستان ۱۳۹۹ اظهار کرد: در این زمینه امسال احتمالا شرایط بحرانی‌تر باشد؛ اما با وجود این همکاران من در سه ماه نخست سال با تمام توان موفق به ثبت چندین رکورد تولیدی شده‌اند. مدیرعامل «بنگاه ممتاز اقتصادی سال ۱۳۹۹ به انتخاب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی» با اشاره به چالش تامین مواد اولیه برای صنایع فولادی از ثبت رکورد در زمینه تامین کنسانتره که از آن با عنوان «جنگ تامین کنسانتره» یاد می‌کرد، خبر داد و افزود: در اسفند پارسال و نیز سه ماه نخست سال‌جاری رکورد تامین این ماده اولیه حیاتی در فولاد خراسان شکسته شد که موفقیت قابل توجهی در مقایسه با سال‌های گذشته به حساب می‌آید.

غفوری با بیان اینکه این شرکت با تولید بیش از ۲۲۰ هزار تن گندله در سه ماه نخست امسال، ۳۳درصد رشد را به ثبت رسانده، افزود: در این زمینه موفق شدیم در اردیبهشت ۸ و در خرداد ۳درصد نسبت به بازه زمانی مشابه سال گذشته، رشد ایجاد کنیم.

مدیرعامل مجتمع فولاد خراسان همچنین از رکوردشکنی‌های تولید فولادخام در فروردین و اردیبهشت ۱۴۰۰ خبر داد و افزود: تداوم رشد تولید در حالی محقق شده که چالش‌ها نسبت به گذشته کاهش محسوسی نداشته و پیامد توان، تعهد و هماهنگی قابل توجهی که در شرکت وجود دارد، کسب این موفقیت‌ها بوده است. به گفته وی، رشد ۱۰درصدی اردیبهشت و ۶درصدی خرداد در تولید آهن‌اسفنجی، می‌تواند در صورت عدم انقطاع در تامین گاز رشد قابل‌توجهی در این بخش از زنجیره تولید رقم بزند.

منبع: دنیای اقتصاد

عناوین برگزیده