تاریخ: ۱۹ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۴:۱۵
کد خبر: ۲۱۷۸۸۱
پروژه‌ای به کام اهالی زغال‌سنگی بورسی؛
‌می‌متالز - نگاهی به افتتاح ابر پروژه تولید فولاد در زرند و اثرگذاری آن روی صنعت زغال‌سنگ کشور حاکی از آن بوده که یک پروژه برد-برد به نفع دو صنعت فولادی و زغالی شکل گرفته است.

به گزارش می‌متالز، افتتاح پروژه کوره بلند فولادسازی با سرمایه‌گذاری ۲۴هزار میلیارد تومانی در شهرستان زرند کرمان مشتمل بر ۶ واحد تولیدی با ظرفیت تولید ۱.۷ میلیون تن در سال بوده و این پروژه از سال ۱۳۹۱ در زمینی به مساحت ۳۷۶ هکتار در شهرستان زرند آغازشده بود.

زغال‌سنگی‌ها از جمله مهم‌ترین صنعتی در کشور هستند که از این افتتاح بزرگ، تحولی را در ادامه حیات خود خواهد دید.

باهدف ایجاد تنوع در سبد انرژی و کاهش فشار بر شبکه گاز و برق کشور، در این طرح از کوره بلند استفاده‌شده است که در آن انرژی موردنظر از تولید فولاد از طریق زغال‌سنگ و کک متالورژی تأمین می‌شود.

با اجرای این طرح ضمن افزایش تولید فولاد کشور، موجب فعال شدن ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری در حوزه معادن زغال‌سنگ داخلی خواهد شد.

حال با افتتاح این طرح برای صنعت زغال‌سنگ چه اتفاقی می‌افتد؟

تولید کنسانتره زغال‌سنگ کشور چیزی در حدود ۱.۶ میلیون تن و مصرف کنسانتره زغال‌سنگ در کشور ۲.۵ میلیون تن است.

با افتتاح این طرح میزان مصرف کنسانتره به حدود ۴ میلیون تن خواهد رسید. این اتفاق موجب دو امر خواهد شد، یکی آزادسازی نرخ زغال‌سنگ و دیگری شروع فعالیت ظرفیت‌های خالی کشور چراکه در حال حاضر زغال‌سنگ جهانی اوج‌های تاریخی خود را نیز پشت سر گذشته است، و واردات این ماده معدنی در این حجم به‌صرفه نخواهد بود.

این صنعت هیچ‌گونه وابستگی خارجی نداشته و در شرایطی که یارانه سایر حامل‌های انرژی برداشته شود، زغال‌سنگ حرف اول در تأمین سوخت ارزان‌تر را خواهد داشت.

با این شرایط «وکادو» به‌عنوان هلدینگ زغال‌سنگی و دیگر سهام بورسی آن همچون «کطبس»، «کپرور»، «کشرق»، «کزغال» می‌تواند مورد توجه تحلیلگران هوشمند بازارسرمایه قرار بگیرد.

منبع: بورس نیوز

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده