تاریخ: ۲۳ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۲:۴۲
کد خبر: ۲۱۸۳۲۳
جعفری در کمیته راهبری اکتشاف:
‌می‌متالز - رئیس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: برای تمرکز بیشتر روی بخش اکتشاف، برنامه راهبردی ۵ ساله تدوین می‌شود.

به گزارش می‌متالز، وجیه الله جعفری در نشست کمیته راهبری اکتشاف ضمن بیان این مطلب گفت: اکتشاف یکی از مباحث پایه‌ای در توسعه معدن و صنایع معدنی کشور، ایجاد اشتغال و تامین مواد اولیه برای صنایع معدنی است. به گفته وی، در حال حاضر، بستر قانونی (وجود قانون معادن و آیین نامه ها) برای توسعه این بخش فراهم بوده و مهم، اجرا کردن آن است.
رئیس هیات عامل ایمیدرو افزود: در این میان، سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی با محوریت تخصصی، مسوولیت نظارت بر اجرا را دارد و ایمیدرو و شرکت‌های بزرگ نیز در تامین منابع، نقش ایفا کنند. علاوه بر این وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز جایگاه حاکمیتی است. با این اقدام، علاوه بر افزایش بهره وری نهاد‌های ذیربط، شرکت‌های بزرگ از نتایج حاصله، منتفع خواهند شد.

ضرورت تجمیع اطلاعات اکتشاف

رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه از جمله مسائل اساسی در بخش معدن، مشخص شدن میزان ذخایر مطمئن و قطعی، محل ذخایر و چگونگی قابلیت دسترسی مواد معدنی است، تصریح کرد: اکنون اطلاعات اکتشافی وجود دارد، اما بخشی از آن، وارد سایت کاداستر نشده است.
وی ادامه داد: اگر اطلاعات اکتشاف تجمیع و طبقه بندی شود، تکلیف نیز مشخص است و این فرآیند، در تصمیم گیری‌های کلان، تاثیر زیادی خواهد داشت.

اعطای ۵۰۰ میلیارد ریال برای نوسازی دستگاه‌های حفاری

جعفری با اشاره به اینکه در برنامه راهبری اکتشاف، تقویت بخش خصوصی باید جزو سیاست‌های توسعه اکتشاف باشد، گفت: بخش خصوصی با توانمندی‌هایی از جمله تخصص نیروی انسانی و تامین تجهیزات، می‌تواند نقش قابل توجهی در برنامه اکتشاف داشته باشد.
وی افزود: طبق مصوبه اردیبهشت جاری، ۵۰۰ میلیارد ریال از محل وجوه اداره شده به عنوان تسهیلات کم بهره به پیمانکاران حفاری برای نوسازی دستگاه‌های حفاری از طریق صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت‌های معدنی اعطا می‌شود.

انجام برنامه ریزی برای تولید اطلاعات پایه

علی اصغر زاده، مدیر اکتشاف ایمیدرو در این نشست با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای توسعه اکتشاف گفت: برای تسریع در روند تولید، تجمیع و ارائه اطلاعات اکتشافی، همکاری‌های بین بخشی افزایش یافته و تاکنون جلسات مشترکی بین ایمیدرو با معاونت امور معادن وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان زمین شناسی انجام شده است.
وی ادامه داد: نتیجه این جلسات مشترک، انجام برنامه ریزی برای تولید اطلاعات پایه همچون ژئوفیزیک هوایی، تکمیل و توسعه فعالیت‌های اکتشافی با استفاده از ظرفیت‌های سازمان زمین شناسی در مساحت ۴۰۰ هزار کیلومتر مربع در قالب اولویت‌های اکتشافی در زون‌های ساختاری- متالوژنیکی بود.
اصغر زاده تصریح کرد: از دیگر اقدامات صورت گرفته، برگزاری جلسه توجیهی با سازمان برنامه و بودجه برای تامین اعتبار پروژه مشترک و نیز تهیه پیش نویس توافقنامه سه جانبه معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی و ایمیدرو همراه با برنامه یکساله و پنج ساله بود.
بنا به این گزارش، این نشست ویدیو کنفرانسی با حضور مسوولان سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی، صنایع ملی مس، شرکت تهیه و تولید مواد معدنی، دفتر اکتشاف وزارت صنعت، معدن و تجارت، صندوق بیمه سرمایه گذاری و فعالیت‌های معدنی، شرکت گل گهر و محمد آقاجانلو، معاون طرح‌های توسعه معدن و صنایع معدنی ایمیدرو برگزار شد.

منبع: ایمیدرو

عناوین برگزیده