تاریخ: ۲۴ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۱:۴۳
کد خبر: ۲۱۸۴۲۰
‌می‌متالز - بدقولی سازمان تامین اجتماعی در واریز مابه‌التفاوت حقوق فروردین بازنشستگان سه ماهه شد. مشکل نبود نقدینگی در سازمان تامین اجتماعی تا حدی است که حتی نمی‌تواند دو هزار میلیارد تومان مابه‌التفاوت را پرداخت کند.

به گزارش می‌متالز، واریز حقوق بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی از ابتدای این هفته آغاز شده و تا پایان هفته آینده ادامه دارد.

قرار بود با حقوق تیر مابه‌التفاوت فروردین بازنشستگان غیرحداقلی بگیر نیز واریز شود. البته پیش از این مابه‌التفاوت باید با حقوق اردیبهشت و سپس خرداد واریز می‌شد که اجرایی نشد.

آخرین وعده‌های واریز در خصوص تیر بود، اما طی روز‌های اخیر هیچ یک از بازنشستگان حقوق اضافه‌ای نگرفته‌اند. پیگیری‌های تجارت‌نیوز هم حاکی از این است که سازمان تامین اجتماعی بودجه پرداخت مابه‌التفاوت را ندارد.

روز گذشته مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی درباره واریز مابه‌التفاوت‌ها توضیح مشخص نداده یا زمانی را اعلام نکرده. فقط گفته است: ان شاالله بتوانیم هرچه سریعتر منابع را وصول و مابه التفاوت‌ها را بپردازیم.

بحران مالی در سازمان تامین اجتماعی؟
مبلغ کل مابه‌التفاوتی که باید به حساب بازنشستگان واریز شود دو هزار میلیارد تومان است. اما سازمان تامین اجتماعی همین دو هزار میلیارد تومان را هم ندارد.

رئیس کانون بازنشستگان کارگری استان تهران به تجارت‌نیوز می‌گوید که این سازمان حتی برای پرداخت حقوق‌ها حدود شش هزار میلیارد تومان کسری دارد؛ بنابراین سازمان تامین اجتماعی حتی برای واریز حقوق بازنشستگان نیز مشکل دارد.

وقتی سازمان در تامین منابع حقوق بازنشستگان سه میلیون نفری خود مشکل دارد، به نظر می‌رسد که در آینده خطر جدی این سازمان را تهدید می‌کند.

در خرداد نیز سرپرست سابق سازمان تامین اجتماعی گفته بود: سقف درآمد‌های سازمان ۱۳ هزار میلیارد در ماه است، هر ماه حدود ۱۰ هزار میلیارد کسری بودجه و زیان انباشته داریم. این خطر بزرگی است که سازمان و جامعه را تهدید می‌کند و جای نگرانی دارد.

سالاری هم گفته بود که حق بیمه دریافتی به تنهایی کفایت نمی‌کند. اما این سازمان ۸۹ هزار میلیارد تومان از دولت طلب دارد. به گفته سالاری معادل ۸۹ هزار میلیارد تومان سهام دولت در شرکت‌های مختلف در دستور کار دولت قرار گرفته که بنا به پیشنهاد وزیر اقتصاد در اجرای قانون بودجه به تامین اجتماعی واگذار شود.

به نظر می‌رسد مشکلات مالی سازمان تامین اجتماعی جدی است. باید دید این مشکلات چه تاثیری روی افراد تحت پوشش این بیمه و بازنشستگان می‌گذارد؟

منبع: تجارت نیوز

عناوین برگزیده