تاریخ: ۲۲ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۴:۳۰
کد خبر: ۲۱۸۶۰۴
زنگنه در واکنش به تعیین حقوق گمرکی بدون تفکیک با نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی:
‌می‌متالز - عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، اقدام دولت در تعیین حقوق گمرکی و سود بازرگانی کالا‌های وارداتی بدون هرگونه تفکیک با نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی را تخلف دانست و خواستار ورود دیوان محاسبات به این موضوع شد.

به گزارش می‌متالز، محسن زنگنه عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در واکنش به اقدام دولت در تعیین حقوق گمرکی و سود بازرگانی کالا‌های وارداتی بدون هرگونه تفکیک با نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی گفت: از لحاظ قانونی این اقدام دولت تخلف بوده و دیوان محاسبات کل کشور باید به موضوع ورود کند.

نماینده مردم تربت حیدریه، مه ولات و زاوه در مجلس افزود: به موجب بند (۳) جزء (ب) تبصره (۱) قانون بودجه ۱۴۰۰ دولت مکلف شده، تا حدود ۸ میلیارد دلار ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی را برای واردات کالا‌های اساسی، تجهیزات پزشکی و دارویی تخصیص دهد و سایر کالا‌ها هم به نرخ ورودی‌ای تی اس محاسبه و وارد شود. مجلس از سوی دیگر تعرفه‌های واردات کالا‌های اساسی را از ۴ به ۲ درصد کاهش داد و تعرفه سایر کالا‌ها را هم کم کرد، اما برای ایجاد انضباط مالی، نرخ تعرفه همه کالا‌ها را براساس ارز نیمایی (ای تی اس) محاسبه کرد.

وی بیان کرد: براساس اطلاعات گمرک، دولت در سه ماه ابتدایی سال جاری آیین نامه اجرایی این قانون را به بهانه جلوگیری از بروز مشکل محاسباتی برای نظام گمرکی، محاسبات مالی و وارد کنندگان در گمرک، ابلاغ نکرده و طی این سه ماه با همان بخشنامه سال ۱۳۹۹ فعالیت خود را انجام داده است.

زنگنه تاکید کرد: دولت در این مورد حتی اگر بهانه آماده نبودن آیین نامه را داشت باز هم می‌توانست طی بخشنامه‌ای به واردکنندگان اعلام کند، نرخ محاسباتی فعلا با ارز ۴۲۰۰ تومانی محاسبه می‌شود، اما شما باید بعد از ابلاغ آیین نامه مابه التفاوت را بپردازید، اما دولت متاسفانه همین اقدام را هم انجام نداده و قانون را اجرا نکرده است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تصریح کرد: شبیه این موارد تخلف در قانون بودجه ۱۴۰۰ بسیار وجود دارد و دولت متاسفانه یا قانون را اجرا نکرده و یا تفسیر‌های دیگری از قانون برداشت کرده است، مانند مباحث همسان‌سازی، تعیین سقف افزایش حقوق، تعرفه و حقوق گمرکی و ... و اکنون منتظر هستیم تا دیوان محاسبات گزارش سه ماه خود را از نحوه اجرای بودجه به مجلس اعلام کند.

منبع: خبرگزاری مجلس شورای اسلامی (خانه ملت)

عناوین برگزیده