تاریخ: ۲۶ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۶:۲۷
کد خبر: ۲۱۸۶۶۶
‌می‌متالز - آمریکا به ایران اجازه داده است تا از منابع مالی مسدود شده خود در ژاپن و کره جنوبی برای بازپرداخت بدهی‌های خود به این دو کشور استفاده کند. این خبر شاید برای بازار ارز اتفاق مهمی محسوب شود.

به گزارش می‌متالز، آخرین وضعیت بازار ارز چطور است؟

صبح روز شنبه اولین نرخ اعلام شده برای دلار در بازار آزاد، بازار متشکل ارزی و سامانه سنا افزایشی بود، اما نرخ این ارز در صرافی ملی بدون تغییر ماند.

در همین حال به نظر می‌رسد خبر مهمی برای قیمت دلار منتشر شده است.

 آمریکا به ایران اجازه داده است تا از منابع مالی مسدود شده خود در ژاپن و کره جنوبی برای بازپرداخت بدهی‌های خود به این دو کشور استفاده کند.

 آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا لغو تحریم‌ها را امضا کرده و به ژاپن و کره جنوبی ۹۰ روز فرصت داده است تا معاملات خود را با ایران کامل کنند.

این منبع آگاه گفت: آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده ابتدا در ماه مارس /اسفند ۱۳۹۹/ این معافیت را امضا کرده و در ژوئن /خرداد ۱۴۰۰/ به مدت ۹۰ روز آن را تمدید کرده بود.

این معافیت به ایران این امکان را می‌دهد که بدهی‌های خود را به صادرکنندگان کره جنوبی و ژاپن که پیش از تحریم‌های ترامپ، کالا‌هایی را به ایران صادر کرده بودند تسویه کند.

گفته می‌شود حدود هفت میلیارد دلار وجوه ایرانی در بانک‌های کره جنوبی مسدود است.

 بیشتر شرکت‌های کره جنوبی قبل از پایان ماه ژوئن / خرداد ۱۴۰۰/ پرداخت‌های خود را تسویه کردند، اما برخی از شرکت‌های ژاپنی قادر به انجام این کار نبودند و به همین دلیل ایالات متحده تمدید معافیت را امضا کرد.

تقریبا ۴۰ شرکت کره جنوبی حدود ۱۰۰ میلیارد وون (۸۷ میلیون دلار) بدهی داشته‌اند.

منبع: تجارت نیوز

عناوین برگزیده