تاریخ: ۲۶ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۰۰:۱۹
کد خبر: ۲۱۸۷۵۹
سکه به بالای سطح حیاتی برگشت
‌می‌متالز - روز پنج‌شنبه، برای معامله‌گران بازار ارز و سکه اهمیت زیادی داشت. دلار روز چهارشنبه تا سطح حساس ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومان عقب‌نشینی کرده و سکه امامی نیز در همان روز به زیر مرز ۱۰ میلیون و۵۰۰ هزار تومان رفته بود.

به گزارش می‌متالز، تحلیلگران فنی باور داشتند، اگر دلار به زیر مرز حساس ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومانی برود، فعالیت فروشندگان جدید در بازار ارز شدت خواهد گرفت و امکان افت تا محدوده ۲۳ هزار و ۸۰۰ تومانی وجود خواهد داشت. با این حال، در آخرین روز هفته، خریداران در بازار پرقدرت ظاهر شدند و توانستند قیمت اسکناس آمریکایی را به محدوده ۲۴ هزار و ۷۰۰ تومان ببرند. قیمت بسته شده روز پنج‌شنبه ۲۰۰ تومان بیشتر از روز چهارشنبه بود و این رشد موجب شد که انتظارات کاهشی بازار تا حدی تعدیل شوند.

افت ۲/ ۱ درصدی دلار

البته با وجود افزایش روز پنج‌شنبه، در مجموع دلار هفته کاهشی را پشت سر گذاشت و حدود ۲/ ۱ درصد از ارزش خود را از دست داد. اسکناس آمریکایی دو هفته پیش نیز ۲/ ۰ درصد افت قیمت را به ثبت رسانده بود. در حالی که عده‌ای از معامله‌گران با استناد به افزایش روز پنج‌شنبه، اعتقاد داشتند که روز‌های کاهشی دلار به پایان رسیده، دسته دیگری از معامله‌گران عنوان می‌کردند که اسکناس آمریکایی به صورت پله‌ای و آرام در مسیر کاهشی قرار گرفته است. از نگاه آن‌ها ممکن است بار دیگر اسکناس آمریکایی تا محدوده ۲۴ هزار و ۸۰۰ تومانی صعودی شود، ولی بلافاصله در مسیر نزولی قرار خواهد گرفت. به باور آنها، بازارساز تصمیم دارد قیمت دلار به صورت آرامی در جهت کاهشی قرار بگیرد و به‌دنبال ایجاد نوسانات شدید در بازار نیست. روز پنج‌شنبه صرافی‌های بانکی نیز نرخ فروش دلار را ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین کردند که فاصله کمی با بازار آزاد داشت.

حمایت دلار از سکه

افزایش قیمت دلار موجب شد که سکه‌بازان در آخرین روز هفته با فراغ بال بیشتری در موقعیت خرید قرار بگیرند. سکه به کمک افزایش فعالیت خریداران توانست ۱۲۰ هزار تومان افزایش قیمت را تجربه کند و به محدوده ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزارتومان قدم بگذارد. با وجود رشد روز آخر، این فلز گرانبها هفته منفی را پشت‌سر گذاشت و بازدهی منفی ۱/ ۱ درصدی را تجربه کرد. فلز گرانبهای داخلی هفته گذشته نیز نیم درصد از ارزش خود را از دست داده بود.

افت سنگین ربع‌ سکه

افت‌های سنگین هفته گذشته مربوط به نیم‌سکه و ربع‌سکه بود. نیم‌سکه طی یک هفته ۸/ ۱ درصد از ارزش خود را از دست داد و از محدوده ۵ میلیون و ۶۵۰ هزار تومانی به بهای ۵ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان رسید. ربع‌سکه نیز که پنج‌شنبه دو هفته پیش در محدوده ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی مورد معامله قرار گرفت، پنج‌شنبه گذشته در حوالی ۳ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان معامله شد. در واقع ربع‌سکه طی یک هفته بیش از ۴ درصد از ارزش خود را از دست داد و در قعر جدول بازدهی هفتگی قرار گرفت. صدر جدول بازدهی نیز به بازار سهام تعلق گرفت که شاخص کل آن حدود ۸/ ۱ درصد رشد را نشان می‌داد.

منبع: دنیای اقتصاد

عناوین برگزیده