تاریخ: ۲۷ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۲:۳۲
کد خبر: ۲۱۸۹۰۹
معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالای ایران اعلام کرد؛
‌می‌متالز - سید جواد جهرمی در خصوص لغو معاملات شمش فولاد در دو هفته گذشته، شرایط معاملات فولاد و سیمان و راهکار‌های بازگشت آرامش و تعادل به بازار توضیحاتی ارایه داد که در ادامه می‌خوانید.

به گزارش می‌متالز، معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالای ایران در ابتدای این گفتگو اظهار داشت: در هفته قبل حدود ۱۰ هزارتن شمش برای عرضه به بورس کالا ارسال شده بود که قطعا این حجم از عرضه نمی‌توانست به بازار کمک کند؛ در روز جاری نیز بالغ بر ۱۱ هزارتن شمش ارسال شده بوده که طبیعتا این عرضه نیز نمی‌توانست به بازار کمک کند؛ ضمن اینکه این حجم از عرضه طبعاً منجر به کشف نرخ منصفانه نمی‌شود.

جهرمی ادامه داد: در هر دو هفته مکاتباتی با وزارت صمت صورت پذیرفته است که با توجه به اینکه وزارت صمت اعلام می‌کند بر وضعیت تولید و موجودی انبار شرکت‌ها اشراف دارد، انتظار می‌رفت به سرعت ظرف یک هفته گذشته نسبت به برنامه ریزی عرضه‌ها اقدام عاجل صورت می‌گرفت.

معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالای ایران گفت: در حال حاضر بازار با یک شوک در طرف عرضه مواجه است و باید نسبت به برطرف کردن آن، با انجام عرضه‌های مدت دار و سلف نسبت به اطمینان عرضه در آینده اقدام کرد.

اوضاع معاملات سیمان چگونه است؟

او گفت: در حوزه سیمان نیز علی رغم اینکه روند عرضه‌های مناسبی در حال شکل گیری بود و بیش از ۶۰۰ هزار تن عرضه و ۴۷۰ هزار تن معامله ثبت شده بود و بیش از ۱۳۰۰ مشتری تاکنون سیمان خریداری کرده اند، اما به علت چالش قطع برق با کاهش عرضه مواجه شدیم؛ البته معاملات روز شنبه عدم تایید شد که در تلاشیم عرضه‌ها تجمیع شده و به صورت عرضه‌های دو هفته‌ای صورت پذیرد.

جهرمی تصریح کرد: در این شرایط کاهش عرضه‌ها و عدم اطمینان از عرضه‌های با ثبات در آینده سبب افزایش تقاضا می‌شود؛ لذا مهم‌ترین اقدامی که باید صورت پذیرد این است که بتوان اطمینان عرضه در آینده را به بازار داد که عرضه‌های سلف می‌تواند به این موضوع کمک کند؛ همچنین این مساله می‌تواند بخشی از تقاضای فعلی را نیز کاهش دهد.

به گفته معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالای ایران در حال حاضر امیدواریم تمامی ذینفعان به سرعت نسبت به موضوع در حیطه وظایف و اختیارات خود اقدام کنند. در این میان با توجه به اینکه اختلال ایجاد شده در بازار از محل عرضه است باید به جای ایجاد بحث‌های فرعی، تمام سیاست‌ها بر افزایش عرضه متمرکز شود.

جهرمی در پایان گفتگو اظهار داشت: در شرایط فعلی نیز با توجه به کمیابی محصولات، خریداران مجبور به خرید با هر قیمتی خواهند بود که بتوانند جلوی بخشی از ضرر‌های آتی خود را بگیرند. در برخی از موارد مدیران پروژه‌ها به ما مراجعه و اعلام کردند با توجه به عدم وجود دورنمای مناسب از عرضه محصولات و امکان تاخیر و تعویق پروژه هایشان، تلاش دارند تا به هر قیمتی محصول خود را خریداری نمایند؛ لذا بازهم تاکید می‌شود کنترل انتظارات در شرایط فعلی بیش‌ترین کمک را به بازگشت بازار خواهد کرد.

منبع: کالاخبر

عناوین برگزیده