تاریخ: ۲۸ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۰:۱۵
بازدید:۲۲۷
کد خبر: ۲۱۹۴۲۲
یک‌پرسش، یک پاسخ

اثرپذیری بورس از تورم اقتصادی

‌می‌متالز - در این ستون ما پرسش‌ها و مشکلات شما را در حوزه بازار سهام و... با مسوولان، وکلا یا کارشناسان حوزه بازارسرمایه در میان می‌گذاریم و پاسخ‌های آن‌ها را به سوالات، مشکلات و دغدغه‌های مطرح شده از سمت شما منتشر می‌کنیم.

به گزارش می‌متالز، سوال: چرا برخی کارشناسان معتقدند دولت دوازدهم در روز‌های پایانی کار خود دست از سر بازار سرمایه برداشته و همین عامل باعث بازگشت رونق به معاملات این بازار شده است؟

پاسخ از فردین آقابزرگی، کارشناس بازار سرمایه: با توجه به وضعیت فعلی بازار و روند رو به رشد قیمت سهام می‌توان گفت دولت در به وجود آمدن وضعیت کنونی بازار کمترین نقش را بازی می‌کند. بررسی شاخص و قیمت سهام نشان می‌دهد دولت نه اراده‌ای برای کنترل بازار سهام دارد و نه توانایی فراهم کردن بستر رونق داد و ستد‌ها را. از این رو به نظر می‌رسد تنها عاملی که توانسته موج جدیدی از تحرکات مثبت در بازار ایجاد کند سطح افزایش قیمت در برخی اقلام، ارزاق عمومی و کالا‌های اساسی پرمصرف است. افزایش قیمت برخی کالا‌های اساسی بر سود و زیان اغلب شرکت‌های بورسی تاثیرگذار است. درواقع تورم ناشی از افزایش قیمت‌ها ازجمله رشد قیمت لبنیات یا محصولات شوینده تاثیر بسزایی بر قیمت سهام صنایع مرتبط دارد این در حالی است که دولت روحانی بار‌ها در مورد عدم‌افزایش برخی اقلام اساسی وعده‌هایی داد که محقق نشد. بر همین اساس همان‌طور که مشاهده کردیم دولت با وجود برخی اظهارنظر‌ها نتوانست جلوی تورم افسارگسیخته را سد کند. افزایش قیمت بسیاری از محصولات و مواد اولیه کالا‌ها و محصولات پر‌مصرف همراه با جهش قیمت ارز، سهام بیشتر صنایع فعال در بورس را دستخوش تغییرات مثبت کرد. این موضوع را به درستی می‌توان در اتفاقات اخیر بازار سرمایه و روند تعادلی بورس مشاهده کرد. نگاهی به وضعیت بازار کالا‌های اساسی و افزایش قیمت این کالا‌ها نشان می‌دهد دولت در هفته‌های اخیر قید کنترل بازار اقلام اساسی را زده به طوری که قیمت بیشتر اقلام پرمصرف روند صعودی به خود گرفته است؛ روندی که می‌تواند قیمت سهام را نیز وارد فاز جدیدی از رشد کند. در کنار این عامل متغیر‌های اثرگذار دیگری نیز وجود دارد تا سرمایه‌گذاران را به سمت بورس هدایت کند.

با ورود به فاز اجرای مذاکرات برجامی و تعیین‌تکلیف نرخ سود، بهره بانکی و نرخ دلار، ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران برای حضور در این بازار به حداقل می‌رسد و می‌توان شاهد ورود پول بیشتری از سوی حقیقی‌ها به سمت تالار‌های شیشه‌ای بود. در حالی که فعالان بورسی از پایان اصلاح قیمت سهام خبر می‌دهند. نباید این موضوع را فراموش کنیم که تداوم وضعیت مبهم در سیاست خارجی و عدم‌حصول خواسته‌های بورس‌بازان در مورد ثبات قیمت دلار و موارد ذکر شده بالا بازدهی شرکت‌های بنیادی در یک ماه اخیر را می‌تواند با اصلاح مواجه کند.

معاملات بورس با مشخص شدن تیم اقتصادی جدید مطلوب‌تر و منطقی‌تر از ماه‌های ابتدای سال پیش خواهد رفت. ذکر این نکته ضرورت دارد که نوسان همواره همراه بازار سرمایه خواهد بود، اما به مرور و با شفافیت سیاستگذاری‌های بورسی عدم اعتماد سرمایه‌گذاران به بورس و هیجان‌های منفی ایجاد شده در بازار کاهش خواهد یافت. بر همین اساس همان‌طور که بار‌ها توصیه کرده‌ام، با توجه به وقوع مسائل احتمالی که در مورد آن صحبت شد، سهامداران می‌توانند شاهد امیدواری‌های جدیدی برای جبران ضرر و زیان ماه‌های گذشته باشند و نسبت به خرید سهام ارزنده اقدام کنند.

منبع: دنیای اقتصاد

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده