تاریخ: ۰۲ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۲:۲۱
کد خبر: ۲۱۹۵۶۲
‌می‌متالز - بررسی روند بازار‌ها در چهار ماهه نخست امسال نشان می‌دهد که برای سرمایه‌گذاران خرید خودرو از مسکن و دلار نیز پرسودتر بوده، در مقابل بازار فلزات طلایی با افت ارزش مواجه شده‌اند.

به گزارش می‌متالز، بررسی بازار‌ها در چهار ماه نخست امسال از تورم در بخش کالا‌های بادوام و مسکن خبر می‌دهد، اما در مقابل بازار فلزات طلایی با افت قیمت مواجه شده‌اند.

کالا‌های بادوام (خودرو)

براساس گزارش مرکز آمار ایران از نرخ تورم، گروه کالا‌های بادوام که شامل بازار خودرو می‌شود در چهار ماهه اول امسال بیشترین رشد را داشته و ۹٫۱ درصد افزایش قیمت را ثبت کرده است.

شاخص کالا‌های بادوام در پایان اسفند روی عدد ۵۵۹ واحد قرار داشت، اما در گزارش تورم تیر به عدد ۶۱۱ واحد رسیده است.

مسکن

پس از خودرو بیشترین تورم در بازار مسکن رخ داده، در گزارش مرکز آمار آمده که تورم چهار ماهه مسکن در امسال به ۷٫۷ درصد رسیده است.

شاخص این بازار پیش از شروع امسال روی عدد ۲۲۰ واحد بود که در پایان تیر با رشد ۱۷ پله‌ای به عدد ۲۳۷ واحدی رسید.

شاخص کل بورس

شاخص کل بورس در چهار ماهی که از سال ۱۴۰۰ می‌گذرد پرنوسان بوده، اما در مجموع در پایان تیر نسبت به ابتدای سال فقط ۰٫۳ درصد رشد کرده است.

براساس داده‌های سازمان بورس و اوراق بهادار، شاخص کل در پایان اسفند روی سطح یک میلیون و ۳۰۷ هزار واحدی قرار داشت. این شاخص در پایان تیر روی سطح یک میلیون و ۳۱۱ هزار واحدی قرار داشت.
خرید خودرو پرسودتر از مسکن و ارز / در بازار‌های سرمایه‌گذاری چه می‌گذرد؟

طلای ۱۸ عیار

در این چهار ماه فقط بازار فلزات طلایی بود که با افت ارزش اندکی مواجه شدند.

در ماه‌هایی که از امسال می‌گذرد طلا در بازه قیمتی یک میلیون تا یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان نوسان کرده است. هر گرم طلا در این مدت ۳۱ هزار تومان معادل ۲٫۸ درصد افت کرد.

هر گرم طلای عیار در پایان اسفند سال قبل یک میلیون و ۸۵ هزار تومان خریدوفروش می‌شد، اما در پایان تیر روی نرخ یک میلیون و ۵۴ هزار تومان بسته شد.

سکه امامی

هر عدد سکه امامی در چهار ماه امسال بیش از ۱۵۰ هزار تومان معادل ۱٫۴ درصد افت کرده است.

براساس داده‌های شبکه اطلاع‌رسانی طلا، سکه و ارز، هر عدد سکه امامی پیش از شروع امسال ۱۰ میلیون و ۷۶۰ هزار تومان بود، اما در پایان هفته‌ای که گذشت به نرخ ۱۰ میلیون و ۶۰۶ هزار تومان رسید.

دلار

دلار نیز در مجموع چهار ماه اول امسال بازدهی ۲٫۷ درصدی داشته و حدود ۷۰۰ تومان افزایش یافته است.

آخرین نرخی که صرافی ملی برای قیمت دلار در سال گذشته اعلام کرد ۲۳ هزار و ۹۶۳ تومان بود. این شاخص بازار ارز در پایان تیر نرخ ۲۴ هزار و ۶۳۰ تومان را ثبت کرد.

منبع: تجارت نیوز

عناوین برگزیده