تاریخ: ۰۲ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۲:۲۹
کد خبر: ۲۱۹۵۶۵
‌می‌متالز - جدیدترین گزارش مرکز آمار از نرخ تورم کالا‌ها و خدمات مصرفی خانوار‌های کشور در نخستین ماه تابستان، نشان از کاهش نرخ تورم نقطه‌ای دارد.

به گزارش می‌متالز، نرخ تورم نقطه‌ای چهارمین ماه سال نسبت به تیرماه سال قبل، با افت ۴ واحد درصدی نسبت به خردادماه ۱۴۰۰ به رقم ۴۳.۶ درصد رسیده است. به طور مشخص، در بخش کالا‌ها و خدمات مصرفی خانوار‌های کشور، کمترین نرخ تورم نقطه‌ای متعلق به «ارتباطات» با ثبت رقم ۸ درصد است. همچنین بیشترین تورم نقطه‌ای در این بخش مربوط به «روغن‌ها و چربی ها» با نرخ ۱۰۹.۴ درصد است.

بر اساس این گزارش، نرخ تورم ماهانه کالا‌ها و خدمات مصرفی خانوار‌های کشور در تیرماه ۱۴۰۰ نسبت به خردادماه امسال، با افزایش یک واحد رصد به رقم ۳.۵ درصد رسیده است. این در حالی است که در زیرمجموعه این کالا‌ها و خدمات، نرخ تورم ماهانه مربوط به «ارتباطات» به کمترین نرخ یعنی ۰.۱ درصد رسیده است که اختلاف معناداری با بیشترین نرخ تورم ماهانه این بخش یعنی ۶.۸ درصدی «هتل و رستوران» دارد.

در نهایت، نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به تیرماه امسال نسبت به دوره مشابه سال قبل، ۴۴.۲ درصد برآورد شده است که این رقم نسبت به همین اطلاع در ماه قبل،۱.۲ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد. جزئیات این بخش از گزارش مرکز آمار نیز نشان می‌دهد نرخ تورم سالانه متعلق به «روغن‌ها و چربی ها» با ثبت رقم ۷۸.۴ درصد بیشترین بوده و نرخ تورم سالانه مربوط به «آب، برق و سوخت» با ثبت رقم ۱۶.۵ درصد است.

بیشترین و کمترین نرخ تورم کالا‌ها و خدمات در شروع تابستان

منبع: شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران (ایبنا)

عناوین برگزیده