تاریخ: ۰۲ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۳:۴۳
کد خبر: ۲۱۹۷۳۳
‌می‌متالز - مجمع عمومی بانک تجارت روز سه‌شنبه ۲۹تیرماه سال جاری برگزار شد. در این مجمع ضمن اعلام افزایش سود ۱۵۵۶درصدی این بانک نسبت به پایان سال ۱۳۹۸ سود خالص «وتجارت» برای عملکرد سال گذشته، چهارده هزار و چهار صدو پنجاه میلیارد تومان اعلام شد.

به گزارش می‌متالز، رضا دولت آبادی، مدیرعامل بانک تجارت در این جلسه که با حضور صاحبان بیش از ۵۶ درصد صاحبان سهام برگزار شد، با اشاره به مهم‌ترین شاخص‌های عملکرد این بانک در بازار پول کشور در حوزه‌های جذب منابع، پرداخت تسهیلات، توسعه خدمات نوین و خدمات ارزی گفت: سال گذشته سالی طلایی در عملکرد بانک تجارت محسوب می‌شود؛ زیرا این بانک توانست در سال ۹۹ چهار برابر مجموع همه سود‌های ۴۰سال قبل سودآوری داشته باشد.

دولت‌آبادی با اشاره به روند صعودی ارزش سهام بانک تجارت طی سال‌های اخیر گفت: قیمت هر سهم بانک تجارت در پایان سال ۱۳۹۹ مبلغ ۲۹۰۰ریال بوده که نسبت به پایان سال قبل از آن بازدهی ۳۴۳درصدی داشته است. وی با بیان اینکه رشد سود آوری و ثبات مالی و عملکردی بانک‌ها در شرایط موجود بسیار حساس و حائز اهمیت است، افزود: حاصل دوازده ماه تلاش همگانی و تحقق اهداف ابلاغی مجموعه بانک تجارت رشد ۱۳۳درصدی جمع درآمد‌های عملیاتی نسبت به دوره مشابه سال گذشته است که درکنار این موفقیت، سود تلفیقی هر سهم بانک تجارت به مبلغ ۷۶۵ریال را به دنبال داشته و بانک تجارت در ١٢ماه سال ۱۳۹۹، ۱۴هزار و ۴۰۰ و ۵۰میلیارد تومان سود خالص را محقق ساخته است.

مدیرعامل بانک تجارت با ارائه گزارش هیات مدیره این بانک به سهامداران با اشاره به اهم دستاورد‌ها و اقدامات بانک تجارت در سال گذشته اظهار کرد: در سال ۱۳۹۹ سهم این بانک از بازار منابع در بین ۵ بانک بزرگ تجاری با ۸/ ۵درصد رشد در افزایش سهم از منابع نسبت به پایان سال قبل از آن به ۱/ ۱۸درصد افزایش یافت و مجموع سپرده‌های ریالی بانک تجارت با ۲/ ۵۳درصد رشد به ۲۸۰۴هزار میلیاردریال و سپرده‌های جاری ریالی با ۵۴درصد رشد به مبلغ ۶۴۴هزار میلیارد ریال بالغ شد.

همچنین قیمت تمام‌شده پول بانک تجارت با ۲۳درصد کاهش (معادل ۸/ ۲واحد درصد) به ۵/ ۹درصد رسید که این امرنشان‌دهنده کاهش ۴۴درصدی (معادل ۴/ ۷ واحد درصد) هزینه تمام‌شده پول در ۳ سال گذشته است. دولت‌آبادی در ادامه با بیان اینکه رشد بی سابقه منابع ارزان قیمت در بانک تجارت آثار مثبتی در بهبود صورت‌های مالی داشته است، افزود: رشد سپرده‌های جاری ریالی بانک تجارت طی ۳ سال گذشته ۵۵۸درصد بوده، درحالی‌که میانگین رشد ۵ بانک بزرگ تجاری کشور در همین مدت ۳۴۹درصد بوده است و در پی رشد بانک در شاخص‌های تاثیرگذار سهم سپرده‌های کم‌هزینه در سه سال اخیر به میزان ۶/ ۴ واحد درصد در سال ۹۷ معادل ۱۰ واحد درصد در سال ۹۸ و ۴/ ۰ واحد درصد در سال ۹۹ افزایش داشت که درمجموع باعث شد سهم سپرده‌های کم‌هزینه در سبد سپرده‌ای بانک به ۲/ ۳۳درصد بالغ شود و در ۳ سال گذشته ۸۲درصد (معادل ۱۵ واحد درصد) افزایش داشته است.

مدیر عامل بانک تجارت در پایان به تقویت زیرساختی شاخص‌های اثرگذار بر سود و تثبیت شرایط مالی و نقش بسزای آن در رشد چشم‌گیر منابع بانک در چند سال اخیر اشاره کرد و یادآور شد: بانک تجارت در چند سال گذشته شاهد تغییرات و تحولات مهم زیر ساختی بود که نقش بسزایی در شکل گیری مسیری هدفمند در دستیابی به اهداف و چشم‌انداز سازمان برای تحقق سود حداکثری و افزایش سرمایه ایفا کرد. وی ادامه داد، بانک تجارت با برنامه‌ریزی، همت همگانی و تلاش مدیران و کارکنان خود توانست بعد از ۴ سال ضمن خروج از زیان با بهبود ۵/ ۲۴۱ هزار میلیارد ریالی از مبلغ ۹/ ۶۰ هزار میلیارد ریال زیان در سال ۱۳۹۶ به سود چشم‌گیر ۶/ ۱۸۰ هزار میلیارد ریالی (سودقبل ازکسر مالیات) در سال ۱۳۹۹ دست پیدا کند.

منبع: دنیای اقتصاد

عناوین برگزیده