تاریخ: ۰۳ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۱:۵۱
کد خبر: ۲۱۹۸۶۳
‌می‌متالز - رایزن سابق بازرگانی ایران در افغانستان با اشاره به رشد ۸ درصدی صادرات ایران به افغانستان گفت: در سه ماه ابتدای امسال ۳۶۵ میلیون دلار کالا به افغانستان صادر شد.

به گزارش می‌متالز، محمد مهدی جوانمرد قصاب در مورد وضعیت تجارت ایران و افغانستان، گفت: افغانستان در سال ۹۹ در بین کشور‌های همسایه ایران چهارمین و در بین کل کشور‌های طرف تجاری ایران پنجمین بازار صادراتی ایران بود. حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد بازار افغانستان در اختیار ایران است. وی افزود: در سه‌ماهه ابتدای سال ۱۴۰۰ میزان صادرات ایران به افغانستان از نظر ارزشی ۳۶۵ میلیون دلار بوده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۸ درصد رشد داشته است.

جوانمرد قصاب بیان کرد: میزان واردات ایران از افغانستان از نظر وزنی در سه ماه ابتدای امسال ۴/ ۱ میلیون تن بوده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۹۳ درصد رشد داشته است. وی گفت: میله‌های آهنی و فولادی، برخی محصولات کشاورزی مانند سیب درختی و سیب‌زمینی، برخی محصولات صنایع غذایی و همچنین کفپوش‌ها از جمله اقلام صادراتی ایران به افغانستان در سه ماه اول سال‌جاری بوده است. جوانمرد قصاب عنوان کرد: اقلام وارداتی ایران از افغانستان نیز سنگ‌های ساختمانی، برخی از محصولات کشاورزی و همچنین کنجد بوده است. رایزن سابق بازرگانی ایران در افغانستان گفت: ارزش کالا‌های صادراتی ایران به افغانستان در سال گذشته ۲ میلیارد و ۳۰۶ میلیون دلار و ارزش کالا‌های وارداتی از افغانستان به ایران در سال ۹۹ در مجموع ۴ میلیون دلار بوده است.

وی بیان کرد: ایران آمادگی کامل برای واردات کالا‌های موردنیاز از کشور افغانستان را دارد و سال گذشته نیز تسهیلات خوبی برای واردات کالا از افغانستان در اختیار شرکت‌ها قرار دادیم. جوانمرد قصاب در مورد پیش‌بینی وضعیت تجارت با این کشور تا پایان سال‌جاری اظهار کرد: با توجه به مسائل اخیر پیش آمده در افغانستان و تسلط طالبان بر برخی از مناطق این کشور پیش‌بینی می‌شود که صادرات ایران در بخش صنایع مصرفی در سال‌جاری به افغانستان رشد داشته باشد، اما احتمالا صادرات ایران به این کشور در بخش خدمات فنی و مهندسی ممکن است در مدت کوتاهی دچار رکود شود.

منبع: دنیای اقتصاد

عناوین برگزیده